cesnek

Srpen se nám přehoupl do poloviny a na zahradě je spousta práce se sklizní. Mezi plodiny, s nimiž bychom neměli otálet, patří česnek. Jeho pozdní sklizeň se může projevit „rozpadem“ palic.

Česnek by neměl chybět na žádné zahrádce. Patří k nejužitečnějším kulturním rostlinám prospívajícím lidskému zdraví. Jeho léčivou sílu znali už staří Egypťané, Babyloňané a Indové před několika tisíciletími.

Jaké jsou nejvýznamnější účinky česneku? Působí proti škodlivým bakteriím ve střevech, které mají na svědomí průjmová onemocnění. Má schopnost rozšiřovat cévy, takže je prospěšný i proti arterioskleróze.

Česnek pěstujeme nejen pro jeho blahodárné účinky na zdraví, ale i kvůli jeho specifické chuti, která zpestřuje většinu masitých, ale i zeleninových pokrmů.

Podle odborníků je pěstování kvalitního česneku trochu „věda“. Jejich odrůdy se liší dobou výsadby na jarní a podzimní, ale to většina laických zahrádkářů příliš neřeší. Když si o pěstování česneku něco přečtou, zjistí, že i jarní odrůdy se při mírných zimách (které panují v posledních letech) dají sázet i na podzim. Mají dokonce vyšší výnosy, jen jejich životnost při skladování je kratší.

Ať už se vám podaří vypěstovat česnek kdykoliv, vždycky bude chuťově výraznější než kupovaný v supermarketu.

A o tom se můžete přesvědčit právě teď, kdy vrcholí jeho sklizeň. Není radno s ní příliš otálet, protože by se paličky česneku rozpadly, tím by se hůře dobývaly ze země a následně špatně skladovaly. Už nať česneku nám napoví, kdy sklízet, protože zežloutne a polehává. Nejlépe za suchého počasí, vykopejte opatrně cibule ze země. Pozor, neklepejte cibulkami o sebe ve snaze odstranit z nich zeminu, mohly by se poškodit. Až uschne, opadne sama.

Svažte rostliny do kytic nebo spleťte do copů a zavěste na suché a vzdušné místo, aby pořádně oschly.  

Česnek skladujte na tmavém místě, nejlépe při teplotě 18-20 stupňů. Nedávejte ho do lednice a zabraňte přemrznutí.

Na fotce nahoře vidíte rozdíl mezi včas a později vykopaným česnekem

Pár zajímavostí o česneku.

  • Staří Peršané používali česnek jako protijed při hadím, nebo štířím uštknutí, ale i proti vzteklině
  • Egypťané dávali česnek stavitelům pyramid, aby zabránili epidemiím
  • Ze stejného důvodu užívali česnek římští vojáci. Navíc jim prý dodával bojovou sílu
  • Lidé věřili, že česnek odhání zlé síly, od upírů, přes zloděje, až po závistivce
  • Palčivou chuť má na svědomí silice zvaná Alicin
  • Typický zápach dechu po požití česneku zmírní: napijete-li se mléka, nebo žvýkáte peržel, či mátu¨

Čtěte také:

Reklama