denivka

Svátkem svaté Anny se nám léto přehouplo do druhé poloviny. Nebuďme z toho smutné, a radujme se z krás, které nám toto období přináší. Právě teď kvete většina našich nejkrásnějších květin. Jak se o ně starat, aby vydržely co nejdéle na záhonu ale třeba i ve váze?

Květiny, které právě teď kvetou, se nedají ani vyjmenovat. A proč také? Stačí, když se zaměříme na ty nejoblíbenější. Prostě na klasiku, která zdobila už zahrádky našich babiček. Růže, jiřiny, mečíky, lilie, floxy…Je moc dobře, že se tohle krásné dědictví stále uchovává a popularita těchto květin neupadá. Díky vám, milé zahradnice a pěstitelky, dokonce vzkvétá.

Jediné, co se možná od těch dob trochu změnilo, je pojetí zahrádek. Upouští se od záhonů, a květiny už se nepěstují mezi zeleninou, jak bylo dříve zvykem. Dnes jim dělá „společnost“ spíš udržovaný trávník, nebo okrasné dřeviny, které vytváří působivý kontrast s barvou květů i texturou listů.

levandula

Srpen je měsícem, kdy si můžeme na chvilku odpočinout, sednout si na lavičku a konečně se kochat. Jenomže při tom kochání zjistíme, že je stále co dělat: Tu je potřeba opora k bujně rostoucím druhům s těžkými květy (jiřiny, lilie), nebo s dlouhými, křehkými stonky (mečíky), tam zase vyvázat pnoucí růže, nebo klematis, a u všech květin průběžně odstraňovat uschlé listy a květy.

klematis

A když chceme nějakou květinu do vázy? Nezapomeňme na pár důležitých zásad, aby nám vydržely co nejdéle.

  • Řežeme je navečer, nebo brzy ráno, ostrým nožem tak, aby řezná plocha byla dlouhá a hladká.
  • Listy na stonku, které by byly ponořené ve vodě, odstraníme.
  • U některých květin (třapatka, slunečnice) se doporučuje namočit stonky do horké vody. Déle vydrží.
  • Dřevnaté stonky (růže) je dobré na konci naříznout nebo rozklepnout kladívkem.
  • Denně vyměňujeme vodu a řez obnovujeme.

Trvanlivost květin prodlužuje umístění v chladnější místnosti v polostínu.

  • Do vody můžete přidat speciální přípravek pro řezané květiny, nebo trochu výživy pro hydroponické květiny.
  • Pokud nic takového nemáte, zkuste „babské“ recepty: mírně oslazená voda působí příznivě na růže, karafiáty, nebo hrachor. Pozor, např. mečíkům, to naopak vadí.
  • Do vázy můžete přidat slabě růžový roztok manganistanu draselného, který vodu desinfikuje.

Životnost květin zkracuje: průvan, slunce, teplo, nebo etylen vylučovaný zralým ovocem, hlavně jablky.

Do vázy dávejte samostatně: růže, karafiáty, lilie, z jarních jsou to konvalinky a narcisy. Tyto květiny by se neměly kombinovat s jinými druhy, protože vylučují látky, které jim škodí a zkracují tak životnost kytice.

Čtěte také:

 

 

Reklama