Léto vrcholí a většina trvalek odkvetla, nebo postupně odkvétá. Ale není třeba smutnit. Už teď můžete myslet na budoucí podobu své zahrady. Rozdělte trvalky, které se vám letos rozrostly, zasaďte je na jiné místo, nebo třeba vyměňte se sousedkou za jiné barvy.

Zahrada je kouzelným místem, kde není na smutnění místo. Je jako nekonečný příběh, jehož scénář můžeme psát i my. Každé odumírání je počátkem něčeho nového a květiny jsou tím nejkrásnějším příkladem zázračného koloběhu přírody. Když květina odkvete, její život pokračuje tvorbou semen, cibulek, hlíz nebo rozrůstáním kořenového systému.

A toho můžeme využít při dělení trvalek. Dělení je nejjednodušším způsobem vegetativního množení, které zvládne i úplný začátečník. Pokud máte přebytek, zkuste se domluvit třeba se sousedkou a vyměnit své trvalky určité barvy za jiné. Vaše zahrada tak bude mnohem pestřejší a nebude vás to stát ani korunu.

Srpen je vhodný čas pro dělení pivoněk a irisů, které odkvetly už začátkem léta. Kdo tyto květiny pěstuje, už jejich nadzemní části možná zkrátil na polovinu nebo třetinu délky.

iris

Je to dobré minimálně ze dvou důvodů: Rostlina se zbytečně nevysiluje a odumírající listy žádnou parádu neudělají.

Obě rostliny mají podobné nároky na sázení. Jejich dužnaté kořeny by měly být pokryty jen trochou země. Jsou-li moc hluboko, špatně kvetou.

vykopany iris

K dělení trsů je lepší spíš chladnější a vlhčí počasí, aby zbytečně nevysychal kořenový systém. Pokud chceme rostlinu přesadit na jiné místo, vyryjeme ji celou rycími vidlemi (jsou šetrnější než rýč). Trs opatrně rozdělíme na části (čím větší, tím lépe se ujmou), odstraníme poškozené kořeny, zkrátíme je (asi na šířku dlaně) a zasadíme do předem připravené půdy. Chceme-li jen „usměrnit“ rozrůstající se rostlinu a získat její oddělky, necháme ji v zemi a opatrně vyjmeme jen její část. Pak postupujeme stejně jako v prvním případě.

iris

Pokud oddělek nebudete sázet hned, nebo ho máte pro někoho připravený, uchovejte ho v kbelíku s vodou.

V této době už můžeme dělit a sázet i cibuloviny, které kvetou brzy na jaře (šafrány, bledule, sněženky), které je dobré nechat v půdě až do počátku srpna, aby se cibulky dobře rozrostly. Nyní je můžete vyjmout, rozdělit a vysadit na nové (nebo jiné) místo. Nejvíce jim to bude slušet v trávníku, nebo na okraji keřových skupin. Vezměte do hrsti pár cibulek a rozhoďte je po stanovišti. Jejich rozmístění bude působit přirozeně a jakoby nahodile.

Na fotografiích: původní stanoviště irisů, vykopaný oddělek a nové místo.

Čtěte také:

 

Reklama