Léto pomalu končí, dny se krátí, sluníčko ztrácí svou sílu, a i když svítí, jakoby nám chtělo vynahradit to zamračené léto, už tolik nehřeje. Podzim už vystrkuje své drápky a my, vášniví zahrádkáři, bychom se měli vrhnout na podzimní údržbu zahrádky.

A na co je nejvyšší čas právě v září?

Květiny a trávník

  • růže – královna našich zahrad již nepotřebuje žádnou péči. Je-li po odkvětu, zastřihněte výhonky, aby nevymrzly.
  • letní květiny, které už ztratily svou krásu a s prvními mrazíky přestávají kvést, zkompostujte je. Fuchsie a mučenku přeneste do skleníku.
  • na pultech zahradnictví se objevují cibule všech možných druhů, barev i tvarů – nakupujte a sázejte, koneckonců, co jiného s nimi…
  • pečujte o svůj trávník – rozhoďte na něj kompost. Budete-li tuto “léčebnou kúru” provozovat pravidelně i v průběhu roku, brzy se dočkáte pověstného anglického trávníku.

Zelenina

  • sklízejí se zimní odrůdy zelí
  • stále ještě můžete vysévat petržel, celer i špenát
  • rajčata, pokud vám je ještě nezničila plíseň, nejprve přikryjte folií, aby mohla přes den načerpané teplo v noci využít a rychleji dozrát. Ke konci září už je všechna otrhejte a nechejte zčervenat na suchém, teplém místě.

Ovoce

  • sklízejí se některé odrůdy jablek. Dbejte na zralost jablek, musí vám jít lehce utrhnout, jinak vám brzy zflekatí a podlehnou zkáze.
  • chybí-li vám toto ovoce na zahrádce, pak vězte, že je právě teď nejvhodnější čas na jeho koupi a vysazení. Stejně tak můžete sázet hrušně, švestky, ale i keře a okrasné dřeviny.

S nastávajícím podzimem také ukončete zálivku zahrady. Zpomaluje se růst, příroda se ukládá k odpočinku a nadbytek vody by jí spíše uškodil. A co si budeme povídat, letošní léto nám ty zahrádky svlažilo až dost.

Rozhlédněte se kolem sebe, příroda nás právě teď zahlcuje nejen spoustou barev a nádherné podívané, ale i plody stromů, jako jsou jeřabiny, kaštany, šišky, žaludy, které můžete využít i k podzimní a zimní dekoraci vašich domovů, oken či balkonů. Ze šípků, který je zásobárnou vitaminu C si můžete udělat čaj nebo marmeládu. Ze záhonků sklízejte ozdobné dýně.

Opeřenci vám budou dozajista vděční, když právě teď natrháte bobule černého bezu a usušíte je. V zimě jim pak můžete krmítko okořenit touto pochoutkou.

Věděli jste, že podzimní listí je vhodným materiálem pro kompost? A úplně nejlepším je listí z lesa?

K Babímu létu také neodmyslitelně patří v trávě se třpytící tenké nitky pavučin, nestrhávejte je, jejich obyvatelé jsou totiž užiteční v hubení zahradních škůdců.

 

         
Reklama