meciky

Říjen je posledním měsícem, který nás těší záplavou květů. Většina z nich vezme bohužel za své s prvním mrazíkem. Zatímco některé květiny můžou ještě počkat, se sklizní mečíků neotálejte. Vyjměte je ze země dřív, než začnou žloutnout jejich listy. Jak je správně sklidit, uskladnit a připravit na další vegetační rok, se dočtete v tomto článku.

meciky

Mečíky, nebo také gladioly, patří k těm nejkrásnějším květinám našich zahrádek. Vynikají zvláštní aristokratickou noblesou. Možná proto, že jsou tak štíhlé a elegantní. Škoda, že poslední dobou patří spíš k opomíjeným druhům. Dlouhé, křehké stonky s relativně těžkými květy jsou náchylné k polámání, což mnohé pěstitelky odrazuje, ale když se zasadí na návětrnou stranu s oporou, stanou se opravdovou ozdobou každé zahrady.  

Čtěte také: Gladioly pomalu mizí z našich zahrad

Aby ji zdobily i příští rok, je potřeba sklidit jejich hlízy včas. U mečíků nečekejte na žloutnutí a skvrnitost listů, které (zvláště za vlhkého a chladného počasí) můžou být příčinou houbových chorob.

listy

Ty by se snadno přenesly na hlízy a ohrozily kvalitu, ne-li přímo životnost příští generace mečíků.

Jak správně postupovat?

Celé rostliny i s listy opatrně vyryjeme. Nadzemní část odlomíme a podzemní necháme oschnout. Potom oddělíme zbytky staré hlízy s kořeny.

meciky

koralky

Odebereme drobné hlízky zvané „korálky“, které se hodí pro další množení mečíků. Jejich čas ale přijde až na jaře v březnu. Do té doby je uchováváme v mírně vlhkém písku v chladné, ale bezmrazé místnosti.

Velké hlízy sušíme 4-6 dní při teplotě 28-30stupňů. Po usušení odloupneme vrchní obal a takto očištěné hlízy uložíme na lískách v suché místnosti při teplotě 5-8 stupňů. Nikdy je nedávejte do neprodyšných nádob, nebo igelitových sáčků!

Mečíkům podobná montbrécie může v teplejších oblastech zůstat v zemi. Na rozdíl od mečíků necháváme po odkvětu nadzemní část rostliny zaschnout, potom rostliny dobře přikryjeme listím, chvojím, nebo slámou proti mrazům a listy odstraníme až na jaře.

Čtěte také: Pomozte oživit krásu babiččiných zahrádek. Zkuste montbrecii

Reklama