Čerstvé bylinky jsou čím dál oblíbenější. Můžeme si je koupit, ale nad vlastnoručně vypěstované není. Poradíme vám, jak je pěstovat, abyste si jejich chuť a vůni užili i přes zimu

Pěstování bylinek se stalo stejnou samozřejmostí, jako pěstování květin nebo zeleniny. Pokud jste si je pěstovali na zahrádce, můžete si udělat „odkopky“ a přenést je v květináčích do bytu. Při minimální péči budete mít čerstvé zelené koření i v zimě.

bylinky

Čtěte také:

Pěstujeme bylinky. Déle žijí, déle chutnají

Pěstování bylinek přírodní cestou

  • Po vyjmutí ze záhonu je přesaďte do květináče. Jaký by měl být? Dostatečně velký, nejlépe terakotový, protože dobře drží vlhkost, s velkým drenážním otvorem a vrstvou štěrku, písku, nebo jiného drenážního materiálu na dně.
    Zemina, do níž budete bylinky sázet, by měla být výživná, ale dobře propustná. Speciální substrát se dá koupit v zahradnictví.
  • Umístění: Přesazené bylinky lehce zalijte a nechte zatím v chladu. Před přemístěním do bytu je postupně zvykejte, aby nedostaly teplotní šok. Přeneste je třeba na světlou chodbu, mezi okna, nebo do chladné místnosti, kde netopíte. Nejlépe se jim bude dařit při teplotách 10 až 20 stupňů Celsia.
    Až je přenesete do kuchyně, umístěte květináče na co nejsvětlejší místo (ideální je jih nebo východ) a pravidelně zalévejte. Spíš méně a častěji, abyste nepřemokřily kořeny, což většina bylin špatně snáší. Ale pozor i na příliš suchý vzduch. Většině prospěje i občasné rosení.
  • Kde sehnat bylinky, když nemáme zahrádku? Pokud nemáte zahrádku nebo jiný zdroj sazeniček, určitě si nekupujte bylinky v supermarketu, jsou určené k rychlé spotřebě a moc dlouho by vám nevydržely. Vydejte se pro ně raději do většího květinářství nebo ještě lépe do zahradnictví.
  • Jaké bylinky se hodí k domácímu pěstování? Převážně pažitka a listová petržel, ale i další známé druhy - jako je bazalka, oregano, tymián, meduňka nebo máta.

Pak už nezbývá, než pravidelně sklízet a zaštipovat, aby vaše bylinky pěkně rostly a košatěly.

Čtěte také:

Reklama