Zatímco nás první mrazy „popohnaly“ k úklidu jiřin, dosen a ostatních hlíznatých rostlin, růže mohly ještě chvilku počkat. Ale v listopadu je na ně nejvyšší čas. Můžeme je nejen připravit na zimu, ale ještě sázet a přesazovat.

Růže

Růže - královna květin nechybí snad v žádné zahradě. I když je to jedna z nejkrásnějších květin, její pěstování není příliš náročné. Růže je velmi odolná a na záhonech vydrží i mnoho let. Za to bychom se jí měli odměnit náležitou péčí.

Růže

Sázení a přesazování

Pokud růži ještě nemáte a chtěla byste si ji zasadit, v listopadu je nejvyšší čas. Kupte si raději sazenici v kontejneru s dobře vyvinutým kořenovým systémem, aby do zimy stačila dobře zakořenit.

Sázejte ji do výživné, ale dobře propustné zeminy. Růže nemá ráda přemokření, protože snadno zahnívá a podléhá houbovým chorobám. Vyberte jí pokud možno slunné, nebo mírně zastíněné stanoviště.  Kupované sazenice bývají už ostříhané, takže do jejich tvaru už nezasahujte a nechte to až na příští rok.

Růže

Příprava na zimu

Kořenový krček, který je u růží nejchoulostivější na mráz, přihrňte vrstvou zeminy. Můžete přidat ještě listí a celou rostlinu zakrýt ještě chvojím. To platí i pro miniaturní druhy

Růže

Stromkové růže to mají trochu složitější. Jsou roubované, takže jejich krček se nachází v místě, kde se rozvětvuje koruna. Ten musíme ochránit stejně pečlivě, jako u keřových druhů.

Odborníci doporučují dvě možnosti.

  • Mladé a pružné stromky, jejichž krčky jsme předtím ochránili jutou, nebo jinou textilií můžeme opatrně ohnout a celou korunku až po krček zahrnout zeminou a zatížit, aby se nevzpřímil. Nebo korunu přiháčkujeme k zemi, zakryjeme chvojím a přihrneme vrstvou zeminy.
  • Tento postup vyžaduje určité zkušenosti, takže je možná snazší krček obalit izolačním materiálem, senem, slámou, netkanou textilií a ovázat třeba pásky juty. Nejlepší bude, když obalíme celý kmínek, který bude chráněn před zimním sluncem, ale i případným okusem zvěře.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: Velký manuál, jak pečovat o růže