leden

Konečně jsme se dočkali krásně bílé zimy. Mrazík tak akorát, blankytná obloha a „prašánkem“ pocukrovaná krajina. Leden jak má být. Zdá se, že zahrada konečně odpočívá a my si můžeme trochu zalenošit. Ale ne moc dlouho, příroda nečeká. Co je potřeba udělat, když napadne sníh?

Leden se nám přehoupl do druhé poloviny a konečně vypadá tak, jak si většina z nás přeje. A nejen nám lidem, i přírodě se sněhová přikrývka určitě zamlouvá. Sníh napadl nejen na horách, ale i v níže položených oblastech. Krajina pod sněhem vypadá krásně a konečně odpočívá.

Všichni víme, že sníh je pro stromy a keře nejlepší ochranou. Ale když je ho moc, může je i poškodit. Dřív, než teploty stoupnou a sníh začne tát a stane se pro rostliny velkou zátěží, měli bychom ho raději setřást. (I když vypadá tak „fotogenicky“). Například jehličnany mají velmi pružné větve, které pod náporem sněhu mohou trpět.

borovice

Borovice pod tíhou sněhu sklání větve

bor

...bez sněhu se větve opět narovnaly

Také štíhlé a sloupovité koruny (např. jalovce, thuje) nebo křehké, kulovité tvary (okrasné vrby) jsou náchylné k rozlomení. Můžeme je ochránit tím, že je přikryjeme textilií, nebo štíhlé koruny svážeme pruhem juty.

vrba

Okrasná vrba tvarovaná do „koule“ zachytí velké množství sněhu, který se musí odstranit.

Svazujeme i vysoké trsy okrasných trav, které se na zimu nestříhají. Vypadají totiž krásně, i když uschnou, ale pod tíhou sněhu by se mohly polámat a zahnívat.

Sníh odklizený z chodníčků a cestiček můžeme navršit ke stromům a zajistit jim tak potřebnou vláhu, až začne tát.

Když nemáme zahradu?

... jsme podobných prací ušetřeni, ale možná jsme si ponechali loňské muškáty. V tento čas už je můžeme seříznout (nejméně) na polovinu a přenést je blíže ke světlu. Při jeho nedostatku se „vytahují“ do výšky a vypadají neduživě. Na světle nasadí nové výhony a hezky se „rozvětví“.

muskaty

Muškáty před řezem

muskaty

Muškáty po řezu

Čím dříve řez uděláme, tím delší čas budou mít na regeneraci a brzy zjara krásně rozkošatí. S hnojením raději ještě chvilku počkáme.

Pokud máte doma přezimující rostliny, jako jsou olivovníky, fuchsie, oleandry, durmany apod. zaléváme je opravdu velmi opatrně, aby nedošlo k zahnívání kořenů. Ideální teplota v místnosti, kde čekají na jaro, je v rozmezí mezi 5-10 °C.

Jak se v zimě staráte o zahradu a květiny vy, milé čtenářky? Napište nám o svých zkušenostech.

Čtěte také:

Reklama