z

Mohlo by se zdát, že práce na zahradě skončily a leden je pro nás měsícem odpočinku. Ano, v ideálním případě by měla zahrada spát pod sněhovou pokrývkou, ale příroda sněhem zatím šetří a zahradu ohrožují holomrazy. Co je potřeba udělat, aby napáchaly co nejmenší škody?

Dlouho to vypadalo, že zima vůbec nepřijde. Ještě v prosinci jsem hrabala listí, sázela česnek, ryla záhony… Dokonce i včelky poletovaly kolem úlu a počasí vypadalo spíš jarně. To mě ukolébalo a zapomněla jsem zazimovat růže a trvalkové záhony. Teď přišly mrazíky a mám co dohánět. Doufám, milé kamarádky zahradnice, že jste na tom lépe…

Ale pro jistotu si můžeme společně připomenout, co je potřeba udělat. Lednová zahrada totiž nespí.

  • Záhony trvalek a bylinek je potřeba zakrýt před mrazem. Chvojím, suchým listím, slámou, nebo netkanou textilií.
  • Osázené venkovní nádoby, které zůstávají přes zimu venku, můžeme chránit polystyrenem, bublinkovou folií, nebo několika vrstvami novin. Kdyby vás iritoval nevábný vzhled takto ošetřených květináčů, obalte je ještě jutou a převažte sisalovým provázkem nebo lýkem.
  • Zimní zelenina na záhonech (kadeřávek, růžičková kapusta) zůstává, ale nesvědčí jí zimní slunce, které způsobuje velké kolísání teplot. Pokud nenapadne sníh, přikryjte ji raději chvojím, nebo netkanou textilií.
  • Stromy Pokud máte zahradu bez plotu (třeba u chaty), nezapomeňte ochránit kmeny před okusem zvěří. Odstraňte suché větve a ošetřete rány štěpařským voskem. Na stromech by už neměly být žádné plody, protože bývají zdrojem škůdců.

Leden je vhodná doba pro odebírání roubů třešní a višní

Dlouhé lednové večery jsou ideálním časem pro plánování. Co bychom rády zasely, zasadily, předělaly, abychom byly připraveny na jaro.

led

Nemáte zahradu? Nevadí, „zahradničit“ můžeme i v teple domova, ale o tom si budeme povídat v příštím článku.

Těšte se na náš pravidelný seriál o zahradě a zahradničení

Čtěte také:

Reklama