Cibuloviny nejsou jen výsadou jara. Kvetou i v létě a nejen ty známé jako jsou mečíky, jiřinky nebo dosny. Mám pro vás připravené skutečné skvosty, které jsou zatím málo známé, ale byla by škoda je nerozšířit.

Poděnka

podenka

Modré květy těchto letních cibulek budou určitě ozdobou každé zahrádky, protože modrá je spíš výsadou jara. Zajímavé na těchto květinách je, že se otevírají ráno a zase zavírají odpoledne.

Křín

krin

Bahenní lilie přinese do zahrady kromě své nepochybné krásy také úžasnou vůni. Bahenní lilie je dostupná v řadě barev - od bílé a růžové po temně červenou. Zajímavostí je, že tyto velmi silné cibulky vykvetou každý rok a budou se zvětšovat. Cibulky mohou nakonec dosáhnout hmotnosti až 10 kg.

Chocholatice

chocholatice

Je velmi dominantní květina. Její tvar a sladká vůně přináší do zahrady pocit klidu.

Letní cibulka má speciální sílu: jižní kmen Bantu v Xhose ji využíval jako lék na artritidu. Její obří listy a odolné hroty květů tvoří rostlinu, která je 75 cm vysoká a široká. Bude se jí také dařit v květináčích a je dostupná ve žluté, zelené, bílé a fialové barvě.

Pavoučí lilie

pavouci lilie

Jak napovídá její název, vnější okvětní lístky připomínají pavoučí nohy. Ale jinak s nimi nemá nic společného. Její zvláštní květy jemně sladce voní a přinášejí do zahrady pocit čistoty.

Letní hyacint

letni hyacint

Květenství je podobné hyacintu jarnímu, jen je o něco větší. Období květu začíná v červenci, a podobně jako u jarních hyacintů, vydává úžasnou vůni. Tato letní cibulka pochází z jižní Afriky, takže upřednostňuje teplé místo v zahradě.

Ixie

ixie

Tato letní cibulka přitahuje mnoho motýlů. Když začne v červnu kvést, vydává vůni, která je neodolatelná pro motýly i návštěvníky. Shluk květů se zavírá na konci dne a v každý uplynulý den se trochu zvětšuje.

Šuškarda

suskarda

Tato letní cibulovina není už tak neznámá jako předchozí. Výrůstky podél stonku jsou listy podobné trávám obklopujícím rostlinu. Šuškarda začíná kvést v červenci, kdy vytvoří stovky růžově zbarvených květů a vydrží kvést až do září.

Užovník

uzovnik

Tato květina je opravdu specialita. Její květy – tmavě zbarvený, kropenatý toulec – kvetou pouze jediný den! V tuto dobu ale vydává odpuzující pach, který láká hmyz. Po odkvětu se na palici vytvoří zeleně kropenatý list. V tom okamžiku začne vypadat méně neobvykle a můžete si ji užívat po celé léto.

Věncolusk

vencolusk

Tato letní cibulka má několik zajímavých vlastností. Vytváří hezké malé růžové trubkovité květy a lze ji také použít jako bylinu k okořenění potravin. Její listy mají pažitkovou vůni a příchuť. Věncolusk má rád místo na vodě a pokvete od července do října.

Znáte některé z těchto květin, milé ženy-in? Pokud ano, napište nám o svých zkušenostech s pěstováním. Pokud ne, napište nám, které vás nejvíc zaujaly a chtěly byste je do své zahrádky.

Zdroj a foto: bulb.com

Čtěte také:

Reklama