skalka

Skalničky patří do široké rodiny květin, které můžou kvést od jara do podzimu. Ale začátkem května bývají přece jen nejkrásnější. Proto se jim budeme věnovat právě teď, abychom jejich hlavní „sezonu“ nepropásli.

„Skalničkaření“ je něco jako „kaktusaření“. Oběma disciplínám se často věnují i muži, ale to není to nejpodstatnější. Skalničky, stejně jako kaktusy a sukulenty patří k velmi skromným květinám, které si vystačí s minimem místa, vláhy a půdy. Jediné, bez čeho se neobejdou, je slunce. Bez něj nikdy nedosáhnou tak bohatého kvetení, které je na nich tak přitažlivé. Výjimky se pochopitelně najdou i tady, ale obecně platí, že skalničkám se nejvíce daří na plném slunci, nejlépe na vyhřáté jižní straně. Jedině tak vytvoří ty okouzlující, pestrobarevné koberce, které dokážou přitáhnout pozornost už zdaleka.

skalka

Samy o sobě jsou drobné a sotva byste si jich všimli, ale ve společenství stejného druhu dokážou trumfnout i mnohem výraznější květiny. Zkrátka i tady platí pořekadlo, že v množství je síla.

Skalničky mají ještě jednu velkou výhodu. Nevyžadují tolik péče, takže se hodí i na zahrádky, jimž se nemůžeme tak často věnovat. Třeba kolem chaty, nebo chalupy. Obejdou se dlouhou dobu bez zálivky, postačí jim ranní rosa nebo občasný déšť, a protože se dobře rozrůstají, nepustí mezi sebe ani tolik plevele.

hořec

Ale když vám to přece jen nedá a nějaký čas jim věnujete, obdaří vás nádherou, nad níž se pozastaví každý kolemjdoucí. Asi tak jako skalka paní Květy, (klikněte na rozhovor), která mě vlastně inspirovala a poskytla zdroj fotek. Její kvetoucí taras před domem je opravdovou pastvou pro oči a mohl by být vzorem a inspirací nám všem.

skalka

Jen se podívejte na tu nádheru.

Co tam všechno kvete?

Růžové a fialové floxy, žlutá tařice, modrý hořec, ale také azalky, tulipány, pryskyřníky a narcisky.

Mezi další hojně pěstované skalničky patří rostlinky obdivuhodné květem, ale i názvem jako například: lomikámen, kakost, bělozářka, huseník, štěničník, sivutka a trýzel.

Co vy na to, milé ženy-in? Pěstujete také skalničky? Napište nám o svých nejoblíbenějších.

Čtěte také:

Reklama