Tak jsme se opět dočkali teplých dní a doufáme, že to tak vydrží i nadále. Už se nemusíme bát, že nám pracně vypěstované sazeničky (nebo mladé výhonky) sežehne mrazík. I když v některých krajích je obezřetnost stále na místě. Jak rostlinky chránit, aby nám zaručily bohatou úrodu?

Milé zahradnice, možná už jste mě dávno předběhly a vysadily na volné záhony rajčata, okurky nebo cukety. Já jsem si na tuhle příležitost musela počkat. Naše zahrada se nachází v 550 metrech nadmořské výšky a od nedalekého rybníka se „táhne“ nepříjemný chlad. Už na něj doplatily květy jahodníku a tak bych se nerada unáhlila. I když v okolních zahradách, už jsou sazenice rajčat a okurek vidět. Většinou v igelitových pytlích, aby se daly na noc „ochránit“ před nízkými teplotami. Pěstování v pytlích se mi také osvědčilo, a letos se chystám k dalšímu experimentu. Umístit pěstební pytle s rajčaty k jižní stěně domu. Naakumulované teplo je bude vyhřívat i večer a navíc na ně nebude pršet. Myslím, že to jsou pro rajčata ideální podmínky. Vyzkoušejte to také.

Jižní stranu stodoly mám už připravenou pro výsev fazolí.

Fazole jsou nejen skvělou a zdravou potravinou, ale i krásnou a voňavou popínavkou, která potěší i další smysly. Letos jsem získala několik druhů a už se nemůžu dočkat, až se prázdný záhonek zazelená a vykvete. Fazole můžete pěstovat pro bohatou úrodu lusků, ale i jako rychle rostoucí okrasnou rostlinu, která zakryje nepěkné místo, třeba plot, nebo oprýskanou zeď. (Uvažuji o tom, že si je vysadím i na balkon, protože se jim daří i  v nádobách).

Na fazole se ale nesmí spěchat, jsou velmi teplomilné a chlad jim rozhodně nesvědčí. Proto jsme záhon ochránili stěnou s oknem, aby byl v závětří, ale zároveň měl dostatek slunce. V okně jsou i praktické poličky na květináče, takže vytváří takový „falešný“ skleník.

Jižní stěna stodoly je ideální i pro pěstování bylinek a jak jsem se dočetla v moudrých knihách, fazole a bylinky se navzájem velmi dobře snáší a podporují se v růstu. Z bylinek se k nim nejvíc hodí saturejka, ze zeleniny ředkvička, kterou můžete vysít, než fazole povyrostou, řepa, celer nebo brambory.

SATUREJKA

Saturejka miluje fazole a naopak

V blízkosti fazolí byste naopak neměly pěstovat cibuli, pažitku ani česnek.

Už jste také vysadily teplomilné zeleniny? Jaké máte zkušenosti s pěstováním v pytlích? Co už máte vysázeno, či vyseto? Už sklízíte nějakou úrodu? Napište nám.

Čtěte také:

Reklama