Duben je doslova zázračný měsíc. Na zahrádce všechno klíčí, pučí, raší, roste a kvete přímo raketovou rychlostí. Bohužel se to netýká jen „ušlechtilých“ druhů rostlin, ale i nežádoucích plevelů. Jak se jich co nejúčinněji zbavit i bez chemie, se dočtete v tomto článku.

Jistě mi, milé zahrádkářky, dáte za pravdu, že zaplevelená zahrádka není zrovna tou nejlepší vizitkou. Kromě toho, že plevel na záhonech nevypadá hezky, ubírá našim květinám a zelenině prostor, živiny, světlo a vodu. Nenechte si ho přerůst přes hlavu a začněte s jeho likvidací co nejdřív. Duben je pro hubení plevelů zásadní měsíc.

Ale jak na něj, když se vám používání chemie příčí?

Nejúčinnější je ruční plení, ale musí se provádět důsledně a vyrýt nežádoucí rostlinu i s celým kořenovým systémem, Není to vždycky jednoduché, protože některé druhy mají kořeny hodně dlouhé, spletité a odolné. (Pýr, kopřiva, svlačec atd.)

Přečtěte si pár zajímavým „babských“ receptů, jak si poradit s plevelem levně, snadno a účinně.

  • Zaduste plevel fólií nebo novinami.

Tento způsob je vhodný na odplevelení záhonu před setím, a sázením. Přikryjte půdu několika vrstvami novin, které předem namočíte. Na tuto vrstvu můžete navršit piliny, štěpku, kůru, nebo jiný zahradnický mulč. Pod touto vrstvou se plevel zaručeně udusí. Podobnou službu vám udělá igelit. Zvláště na slunném místě se půda pod ním natolik zahřeje, že plevel uvaří.

  • Plevel mezi dlažbou na terasách nebo chodníčcích.

Někomu se může rostoucí tráva ve spárách líbit, ale znám osoby, které doslova irituje, a nelení spáry pracně vyškrabovat. S tímto plevelem si snadno poradí roztok octa se solí. Roztok se připraví takto: Dva hrnky octa a čtvrt hrnku soli dobře promícháme a nalijeme do spár. Větší účinnosti dosáhneme, když roztok zahřejeme.

  • Od obzvlášť úporného plevele s dlouhými kořeny vám pomůže „panák“ vodky.

Ne, nedáte si ho vy, ale zředíte ho půl litrem vody a nalijete do rozprašovače. Tím pak nežádoucí rostliny kropíte. Alkohol je silně dehydratuje a tím pádem zničí.

Zajímavá metoda, že? Tedy pokud vám není líto zmíněného alkoholu. V tom případě byste mohla použít třeba líh.

  • Mech v trávníku zahubí vápno

Někomu se zelený mech v trávníku může zdát hezký, ale je to úporný plevel, který trávník dusí. Je důkazem překyselení půdy a pomůže posypání vápennou moučkou. Napřed trávník pořádně vyhrabte. Zbavíte ho tak nejen mechů, ale i zbytků listí, a “stařiny“ a zároveň ho provzdušníte. To vše mu půjde k duhu a brzy se zotaví. Tam, kde vzniky „lysiny“, můžete dosít travním semenem.

Začátek dubna je ideální doba.

Jak „zápasíte“ s plevelem vy, milé ženy? Napište nám o svých zkušenostech, nebo názor na „babské“ rady v článku

Čtete také:

Reklama