Duben je doslova zázračný měsíc. Na zahrádce všechno klíčí, pučí, raší, roste a kvete přímo raketovou rychlostí. Bohužel se to netýká jen „ušlechtilých“ druhů rostlin, ale i nežádoucích plevelů. Jak se jich co nejúčinněji zbavit i bez chemie, se dočtete v tomto článku.
Jistě mi, milé zahrádkářky, dáte za pravdu, že zaplevelená zahrádka není zrovna tou nejlepší vizitkou. Kromě toho, že plevel na záhonech nevypadá hezky, ubírá našim květinám a zelenině prostor, živiny, světlo a vodu. Nenechte si ho přerůst přes hlavu a začněte s jeho likvidací co nejdřív. Duben je pro hubení plevelů zásadní měsíc.
Ale jak na něj, když se vám používání chemie příčí?
Nejúčinnější je ruční plení, ale musí se provádět důsledně a vyrýt nežádoucí rostlinu i s celým kořenovým systémem, Není to vždycky jednoduché, protože některé druhy mají kořeny hodně dlouhé, spletité a odolné. (Pýr, kopřiva, svlačec atd.)
Přečtěte si pár zajímavým „babských“ receptů, jak si poradit s plevelem levně, snadno a účinně.
- Zaduste plevel fólií nebo novinami.
Tento způsob je vhodný na odplevelení záhonu před setím, a sázením. Přikryjte půdu několika vrstvami novin, které předem namočíte. Na tuto vrstvu můžete navršit piliny, štěpku, kůru, nebo jiný zahradnický mulč. Pod touto vrstvou se plevel zaručeně udusí. Podobnou službu vám udělá igelit. Zvláště na slunném místě se půda pod ním natolik zahřeje, že plevel uvaří.
- Plevel mezi dlažbou na terasách nebo chodníčcích.
Někomu se může rostoucí tráva ve spárách líbit, ale znám osoby, které doslova irituje, a nelení spáry pracně vyškrabovat. S tímto plevelem si snadno poradí roztok octa se solí. Roztok se připraví takto: Dva hrnky octa a čtvrt hrnku soli dobře promícháme a nalijeme do spár. Větší účinnosti dosáhneme, když roztok zahřejeme.
- Od obzvlášť úporného plevele s dlouhými kořeny vám pomůže „panák“ vodky.
Ne, nedáte si ho vy, ale zředíte ho půl litrem vody a nalijete do rozprašovače. Tím pak nežádoucí rostliny kropíte. Alkohol je silně dehydratuje a tím pádem zničí.
Zajímavá metoda, že? Tedy pokud vám není líto zmíněného alkoholu. V tom případě byste mohla použít třeba líh.
- Mech v trávníku zahubí vápno
Někomu se zelený mech v trávníku může zdát hezký, ale je to úporný plevel, který trávník dusí. Je důkazem překyselení půdy a pomůže posypání vápennou moučkou. Napřed trávník pořádně vyhrabte. Zbavíte ho tak nejen mechů, ale i zbytků listí, a “stařiny“ a zároveň ho provzdušníte. To vše mu půjde k duhu a brzy se zotaví. Tam, kde vzniky „lysiny“, můžete dosít travním semenem.
Začátek dubna je ideální doba.
Jak „zápasíte“ s plevelem vy, milé ženy? Napište nám o svých zkušenostech, nebo názor na „babské“ rady v článku
Nový komentář
Komentáře
Já osobně se na zahradě snažím chemii teda používat co nejméně to jde. Právě s plevelem jsem ale letos měla docela velký problém. Naštěstí se mi to ale povedlo šikovně a myslím si, že i trvale vyřešit. Natáhla jsem po zahradě totiž takové ty textilie proti plevelu, které mají třeba na https://www.agrotex.cz/katalog/dle-ucelu/proti-plevelu a musím teda říct, že zatím to vypadá, že to opravdu funguje.
denkas — #36 To se mi právě hrozně líbí, takové zahrady, co nemají záhony a přitom jsou kytky všude. Kolem jedné takové chodím denně do práce. Teď tam bylo plno ladoněk, petrklíčů, narcisek, tulipánů... jen tak, volně v prostoru, žádné záhony jak podle pravítka a přísně jednodruhové. Sem tam nějaký strom, jinak tráva a kytky. Taková rozkvetlá louka...
gerda — #29 Vrbinu tu taky mámale ta se mě moc nerozrůstá.Ale třeba ty fialky,ty už vážně mám všude.A hrozně hodně jich je bílých
Nebo kapradí,konvalinky.To vše se rozrůstá.Ale mě to až tak nevadí.Nemám vzorný záhonky.A sem ráda,za cokoliv,co mě tu roste.
Dana Haklová — #26 Jo jo, to taky znám. Když např. odkvétala po celé sousedově zarostlé zahradě pampeliška, to jsem se vždycky moc "těšila", jak si užiju pletí. Naštěstí už zahradu pustil
SNÍŽEK — #30anebo aspoň den předtím to místo důkladně prolít konví vody.
Tak já mám nejvíc žabince obecného. Ten mi leze na nervy úplně nejvíc. Vesele roste i přes zimu a kvete snad už v lednu. Na podzim jsem to nestihla zlikvidovat vše a te´d mám co dělat.
A ještě mám jeden, roste mi na okraji trávníku a leze do záhonů. Listy jsou malé a tvarem mi připomínají fialku. Má to hodně kořínků, hodně výhonků. A teď pozor....vydloubnu do hloubky a vidíte celý kořínek. radujete se, že jste odstranili celou rostlinu. Ale pak se mi povedlo jít hlouběji a ten kořínek, vyrůstá z daleko většího, hluboko, hluboko uloženého kořene. Takže on nás oblbne. Těžko se to likviduje a navíc netuším co to je.....ty lístky jsou jako do srdíčka, tmavší.
Na chalupě jsem praktikovala přirozený výběr. Darwin by měl radost. Co si vybojovalo místo na slunci, tak dobře, co ne, holt mělo smůlu. Ono to ani jinak nešlo, jezdili jsme tam cca jednou za tři týdny, a to prostě nestačí člověk udržovat, vegetace je rychlejší. Zas měli potomci zábavu - hledali jahody na záhoně mezi spoustou různých jiných rostlin, rajčata se poznala hlavně podle tyček, jinak by je v houští taky skoro nebylo vidět, no a nejlíp na tom byly ty agresívní druhy, jako např. maliník, angrešt a rebarbora, ty vítězily nad veškerým plevelem samy, ani nepotřebovaly výpomoc.
gerda — #28No, přesně....
po dešti se dá plevel snadno i s kořínky vytrhnout ručně
denkas — #21Vrbina, taková ta žlutá vyšší kytka, tak tu nedoporučuju do záhonku s trvalkama nikomu. Roste jak plevel a všecko utlačí. Zatímco takové zimní fialy, ty aby člověk piplal jak oko v hlavě.
Kadla — #22A co nepřiletí s větrem, přitáhnou mravenci a ptáci.
vodku do sebe igelit na na zahradu
Kadla — #22je pravda, že vedlejší pozemky moc neovlivníme. A nemusí to být jen louky. Maminka stále "bojovala" se sousedem, který se o svou zahradu nestaral a měl ji hrozně zaplevelenou
Eliana — #23To mě těší, že v tom nejsem sama
ohnivazenaMagdalena — #20on by možná stačil denaturovaný líh z drogerie, jde o alkohol a ten tam je. Však to není na pití.
Kadla — #22právě také sousedíme s polem, to je prostě nemožné nemít zapleveleno
Bydlím u lesa a s plevelem svádím neustále marný boj.. I kdybych s uplela k smrti, nemám šanci... Z lesa a z přihlehlého pole mi permanentně nalítávají tisíce semínek... Netýkavka, vlaštovičník, kokoška, svízel přítula, mech, pýr, pampelišky, žabinec, bodláky, kopřivy a desítky dalších druhů... Kopřivy mi dorůstají výšky 80 cm, pampelišky až 50 cm, svízel se vine i 5 metrů daleko.. prostě děs... Zvládám tak maximálně udržovat to, aby mi to zahradu nezadusilo.. o záhonech bez plevele si můžu tak akorát nechat zdát
Dana Haklová — #11no nejen to,ale i Fialky,zvonky,kosatce,modřenec,honem nevim co ještě,vše se rozrůstá velkouvrychlostí. Zrovna tak různý léčivky. gerda — #10 stěma fazolema,to je zajímavy. Taky mě tu všude kerhel roste. I v trávě,všude
Dana Haklová — #17 To bych musela TAJNĚ! Nevím jestli by hlavu rodiny neklepla pepka, když by viděl jak mu cmrndám domácí moravskou na bršlici......