Duben je vhodná doba na sázení raných brambor. V teplých oblastech jsou už možná v zemi, v chladnějších mají ještě čas. Chcete-li si vypěstovat vlastní úrodu, ale bojíte se, že je to moc složité, že máte málo místa a že to nestojí za to, přečtěte si tento článek.

Kdyby mi před pár lety někdo řekl, že budu pěstovat brambory, asi bych se mu smála. Ještě to tak, plahočit se na poli… Ale jak se říká, odříkaného chleba největší krajíc, teď nedám na vlastní brambory dopustit. Pravda, výnosy nejsou, bůhví jaké, ale ta radost, když se daří něco vypěstovat, za tu námahu určitě stojí.

Na počátku všeho byl náš soused, zkušený hospodář

Nabídl nám přebytek sadby, ale neměli jsme žádné políčko, ani zryté záhony, tak jsem dali na jeho radu zasadit brambory do trávy. Na volné prostranství navozíte posečenou trávu a vytvoříte si jakýsi záhon. Do trávy uložíte brambory a navršíte na ně další vrstvu trávy, stejně, jako by to byla zemina. Do tzv. „hrobečků“. Hlízy mají dostatek vzduchu a tepla, které vytváří tlející travní hmota, což bramborám svědčí. Jakmile se ukážou první lístky, zakryjete je další vrstvou a tak pokračujete, dokud brambory nedorostou do požadované velikosti.

Tento způsob pěstování má několik výhod. Nepotřebujete záhony, nic neryjete, zbavíte se posekané trávy, a přesto brambory krásně rostou. Po sklizni zbylou trávu ještě zužitkujete na kompostu.

Možná namítnete, že na sečení trávy je ještě brzy, ale zase budete mít dost času na nákup sadby, nebo její naklíčení. To trvá přibližně šest týdnů, takže vám to vyjde tak akorát.

Klasické sázení do zeminy jsem si vyzkoušela loni, ale nevím, co je lepší. Úroda byla sice srovnatelná, ale brambory zabraly skoro všechny záhony.

Letos se chci pustit do kombinace těchto dvou metod.

Zbylo nám dost koňského hnoje, slámy a listí, takže jsme přidali ještě kompost a vytvořili nový částečně vyvýšený záhon, který chceme věnovat jenom bramborám.

bramb

Tentokrát jsme zvolili „rohlíčky“.

zahon

Připravili jsme pro ně záhon navršený „jen tak“, na nezryté zahradě

radek

První řádek je hotov. Naklíčené hlízy brambor jsou od sebe vzdálené asi 30cm

zahon

Na záhon se vešly čtyři řádky brambor. Tady už jsou přihrnuté do „hrobečků“. Další vrstvy budou už jen z trávy

Teď už je to jen na bramborách, jestli vzejdou. Sama jsem zvědavá, který ze tří způsobů se osvědčí nejlépe.

Jak jste na to s pěstováním brambor vy, milé ženy-in? Už jste někdy takhle experimentovala, nebo se držíte osvědčených metod? Napište nám o svých zkušenostech.

Čtěte také:

Reklama