Odpověď na otázku, proč pěstovat bylinky, určitě znáte a mohli bychom přidat i další pozitiva: Spokojí se s minimální péčí, jsou nenáročné na půdu (mnohdy i zálivku), máme je po ruce vždy čerstvé, úžasně voní… Ale věděli jste, že je můžeme využít i jako přirozeného „odpuzovače“ hmyzu a škůdců?

Levandule

Zkušení pěstitelé přišli na to, že některé rostliny se vzájemně nesnášejí a není radno je pěstovat na jednom záhonu, nebo v bezprostřední blízkosti. Jiným společný záhon naopak vyhovuje a dokonce dosahují větších výnosů a bohatší úrody. Rostou v symbióze, která je prospěšná oběma stranám.

Je to nesmírně zajímavé téma, které můžeme probrat třeba příště, ale dnes si ho vypůjčíme jako oslí můstek k tématu bylinkovému. Možná jste nevěděli, že podobné symbiózy a vzájemné tolerance a se dá využít i při výsadbě (výsevu) zeleniny a bylinek.

Duben je pro obě činnosti ideálním měsícem, a když už jsme zalekli do záhonu, můžeme to vzít „jedním vrzem“, jak se krásně lidově říká.

šalvěj

Bylinky, jak jsem je vychválila už výše, jsou úžasným druhem rostlin, které můžeme pěstovat i v zeleninových záhonech. Už naše babičky věděly, že většina z nich se dá pěstovat i mezi záhony a řádky zeleniny. Tím využijí každé místečko na zahrádce, ale ochrání i zeleninu před různými škůdci.

saturejka

K těmto běžně pěstovaným bylinám patří např. kopr, fenykl, anýz, koriandr, kerblík atd.

Jaké bylinky a zelenina se k sobě nejvíc hodí?

  • Kerblík dokonce odpuzuje i slimáky a daří se mu ve společnosti ředkviček a všech druhů salátů
  • Bazalka vyhovuje rajčatům (jak jinak), okurkám a cibuli
  • Koriandr se hodí ke košťálové zelenině, okurkám, červené řepě, ale i jahodám
  • Majoránka má ráda společnost mrkvičky (nebo je to naopak?)
  • Saturejka je užitečná v záhonu fazolí a cibule (mohu jen dosvědčit)
  • Tymián je téměř univerzální bylinkou, kterou můžete vysít mezi jakoukoliv zeleninu, hlavně listovou.

Čtěte také:

Reklama