rybiz

Když přijde řeč na rybíz, většinou nás rozdělí na dva tábory. Na příznivce a odpůrce černého rybízu. Ať už patříte k první nebo druhé skupině, možná uvítáte malou rekapitulaci toho, co s rybízem v době sklizně a následně po ní.

Také se hádáte, který druh je lepší? Zakopejte válečnou sekyru a zkuste se na toto chutné, a pro naše zdraví prospěšné ovoce, podívat z té pěstitelské stránky.

ry

Po jahodách a třešních je rybíz dalším ovocem, které uzrává na našich zahradách a je čas jeho sklizně. Rybíz má široké uplatnění v kuchyni. Dá se konzumovat v čerstvém stavu, skvěle chutná na koláčích, ale hlavně z něj vyrábíme šťávy, džemy, marmelády, kompoty nebo dokonce ovocná vína. Rybíz se dá dobře zamrazit, aniž by utrpěla jeho chuť. 

r

Čím je rybíz prospěšný našemu zdraví?

Obsahuje vysoké množství vitamínu A, skupiny B a C (černý dokonce 4krát víc než citron). Rybíz je také bohatým zdrojem minerálních látek (železo, fosfor, vápník) a pektinu, který je důležitý pro obranyschopnost organismu.

Po sklizni provádíme tzv. „udržovací řez“

Tento řez je dobré udělat každý rok. Ale u obou odrůd se provádí trochu jinak:

  • U červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve.
  • U černého rybízu je lepší vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní. Postranní obrost u černého rybízu nezakracujeme, aby se nesnížila jeho plodnost. U tohoto rybízu je pro bohatost úrody lepší keř prosvětlovat, nežli zkracovat hlavní větve i boční obrost.

Větší řezné rány ošetříme latexem, nebo štěpovacím voskem proti napadení houbovými chorobami.

Pro zajímavost: Životnost i období plodnosti a výnosnosti keře je delší a vyšší u bílého a červeného rybízu než u rybízu černého.

rybiz

Čtěte také:

Reklama