rebricek

Začátkem léta bývá zahrada nejkrásnější. Kvete spousta oblíbených květin, a právě teď můžeme udělat hodně nejen pro udržení jejich krásy, ale i pro budoucí zkrášlení své zahrádky. Většinu druhů letniček, ale i dvouletek si můžeme poměrně snadno vypěstovat ze semen.

Tolik květin, které kvetou v červenci, se nedá snad ani vyjmenovat. Z těch nejoblíbenějších jsou to růže, lilie, levandule, kopretiny, afrikány, denivky, floxy a mnoho dalších. Co je nutné udělat, aby kvetly co nejdéle, naše zahrada vypadala stále upraveně, a byla připravena i na budoucí měsíce?

levand

Připomeňme si několik nejdůležitějších zásad:

·         Zálivka. V horkých dnech potřebují květiny vodu, ale nikdy nezaléváme za plného slunce, abychom je nespálili. Mnohem vhodnější je podvečer, nebo brzy ráno.

netresk

·         Hnojení je nutné zvláště pro květiny v truhlících a květináčích, v nichž se živiny z půdy rychle vyčerpávají a květiny přestávají růst a hlavně kvést. Používejte spíš speciální hnojiva k tomu určená.

ruze

·         Odstraňování odkvetlých květů. Květinu tak nejen očistíme, a zabráníme šíření chorob, ale podnítíme ji k nasazování nových květů.

·         Vyvazování k oporám. Nejen výhony popínavých květin, ale i vysoké jiřiny, mečíky, lilie, nebo keříky chryzantém je dobré ochránit před polámáním nebo „polehnutím“ oporou.

·         Sušení letniček (smil, limonka, slaměnka) pro aranžmá do vázy nebo trvalek (levandule), které se hodí nejen do vázy, ale má mnohem širší uplatnění, třeba jako přísada do koupele, do vonných polštářků pro příjemné usínání, nebo do skříně proti molům.

Stonky seřízněte v plném květu (levandule v době, kdy se květy začínají rozvíjet) a sušte je ve svazcích (“hlavou dolů“) na vzdušném, teplém a nejlépe tmavém místě, aby se zachovala barva květů.

·         Sběr semen pro výsev v následujícím roce (lichořeřišnice, afrikán, hrachor, orlíček, krásenka atd.)  Semena nechte proschnout za stejných podmínek jako květiny. Ve stínu, v suchu, při teplotě do 30 °C. Pak je vydrolte, očistěte a uložte v sáčcích s popiskou, abyste se zorientovali, až je budete chtít vysévat.

Čtěte také:

Zahrada v červenci. Jakou zeleninu můžete vysévat po první sklizni?

 

Reklama