Březen začíná sice až zítra, ale to v práci na zahrádce nehraje roli. Zatím není žádný spěch, zahrada se teprve probouzí, ale určitě neuškodí připomenout si, co je potřeba udělat, aby všechno lépe kvetlo, rostlo a plodilo.

Březen je vhodná doba na „úklid“ zaschlých trvalek, trav a kapradin. Ty jsme na záhonech nechávali jako částečnou ochranu, ale i jako dekorativní prvek.

  • To platí především o okrasných travách, které vypadají dobře, i když jejich stvoly uschnou a zežloutnou. Teď je už můžete seříznout asi 10cm nad zemí a brzy se dočkáte nových výhonů.

trava

Před

po

Po ostříhání

  • Odstraňte i všechny suché části trvalek, aby nové rostlinky měly dost světla a místa pro svůj růst. Už jste si možná všimli, že chryzantémy, třapatky, rozchodníky, astry a spousta dalších trvalek už se pomalu dere na svět. Neuškodí, když k nim přidáte trochu kompostu, nebo hnojiva.

divoký kosatec

Divoký kosatec u rabníčka už má nové výhony

  • Větší trsy už můžete dělit a přesazovat na nová stanoviště. Ušetříte tak peníze a rozšíříte kvetoucí část vaší zahrádky.
  • Pokud pěstujete růže, už je můžete také přihnojit, ale buďte trpělivé a ještě je neodkrývejte. Nechte je zatím chráněné chvojím, nebo textilií, v březnu jsou teploty ještě velmi kolísavé a mohly by jim uškodit.

ruze

  • V užitkové zahradě pomalu připravujte záhony na volný výsev odolnějších druhů zeleniny, jako jsou ředkvičky, salát, mrkev, nebo petržel.
  • A nezapomeňte na jahody. Odstraňte suché a poškozené listy a ke každému trsu přidejte buď vyzrálý kompost, nebo speciální hnojivo.

„Březen, za kamna vlezem“, říká nejznámější březnová pranostika, ale to rozhodně nepaltí pro nás, co milujeme zahradu a květiny.

Jaké zahradní práce už jste začaly, máte hotové, nebo v plánu, milé čtenářky? Pochlubte se a podělte o své zkušenosti

Čtěte také:

 

 

 

Reklama