Jakmile sleze sníh, měli byste se co nejrychleji pustit do práce, než propukne jaro. Zahrádka čeká na důkladnou péči, abyste se z její krásy opět mohli těšit v průběhu celého dalšího roku. Únor a březen jsou pro zahrádkáře ideálními měsíci, kdy s předjarními pracemi začít. Trávník, který byl pokryt sněhem, potřebuje pořádně provzdušnit a zkultivovat. Jakmile tedy půda rozmrzne, je dobré, abyste se vrhli na jeho prokypření, neboli vertikutaci. Ovocné stromy zase čekají na prořez, stejně jako listnatý živý plot, pustit se můžete také do úpravy záhonů a zasazení prvních trvalek a zeleniny. Úkolů na vás čeká mnoho, proto neztrácejte čas. 

Péče o trávník po zimě

Gardena

Je samozřejmostí, že než se pustíte do jakýchkoliv úprav trávníku, musíte počkat, než roztaje sníh. Důležité však také je, aby se teploty již trvale vyšplhaly nad nulu a půda měla možnost dostatečně vyschnout. Do té doby se snažte po trávníku zbytečně nešlapat. Pokud provedete údržbu trávníku hned zjara, nejen, že se vám odmění zdravým vzrůstem, ale zároveň budete mít o to méně práce s jeho údržbou během celé sezóny.

Základním krokem ke stále krásnému trávníku je jeho vertikutace po zimě. Ta slouží k tomu, aby došlo nejen k provzdušnění trávníku, který nemohl přes zimu díky nepropustné těžké vrstvě pořádně dýchat, ale také k provzdušnění samotné půdy. Díky tomu, že se při vertikutaci nože zařezávají přímo do půdy, přijímá trávník snáze vláhu a živiny, jedná se v podstatě o jeho očistu a nastartování správných procesů růstu.

Po vertikutaci je třeba odstranit z trávníku veškerý vyhrabaný materiál, nenechte se přitom odradit tím, že trávník vypadá poničený, to je zcela běžný jev. Pokud se na trávníku objevily větší prázdné plochy, bude potřeba je znovu osít. Celý trávník je následně nutné zavlažit a případně i pohnojit.

Prořez ovocných stromů, keřů a živého plotu

Gardena

Do prořezávky stromů je nejlepší pustit se ve chvíli, kdy pominou největší mrazy. Stromy se tak s prořezem vyrovnají lépe, než v průběhu zimy, kdy by jim tyto úpravy naopak uškodily a poničily je, rány po prořezu by totiž mohly zamrznout. Zbavte se hlavně větví zbytečně zahušťujících korunu a soupeřících větví, tedy takových, které si navzájem odírají kůru. Nemocné a poškozené větve musí pryč nemilosrdně, aby strom zbytečně nezatěžovaly.

Žívý plot je ideální po zimě zbavit přerostlých částí a provést tzv. omlazení, dokud je plot v období vegetačního klidu. Při této činnosti je nejlepší postupovat nejdříve úpravou silných přerostlých větví, které můžete sestřihnout pomocí mechanických nůžek, případně je seříznout ruční zahradní pilkou. Potom přichází na řadu klasický plotostřih, s jehož pomocí upravíte živý plot na požadovanou výšku. K následnému případnému dolaďování tvarů živého plotu je možné použít mechanické nůžky na živý plot, případně klasické nůžky zahradní.

Boj s plevelem a výsadba nových rostlin a zeleniny

Gardena

Protože se čím dál častěji potýkáme s nepříliš tuhou zimou, stává se aktuálním problémem zimního období kvůli vyšším teplotám i klíčící plevel. To je však pro zahrádkáře dobrá zpráva, protože se jej lze po zimě snadněji zbavit ještě dříve, než se pustíte do sázení a setí nových rostlin. Pokud máte obavy z použití chemických prostředků na hubení plevele, nejšetrnějším způsobem je jeho manuální odstranění. Můžete si vybrat z klasických vyrývačů kořínků, motyček a podobných prověřených nástrojů, nebo sáhněte po moderních vytrhávačích plevele, díky kterým šetříte svá záda před neustálým ohýbáním a tuto činnost si značně usnadníte.

V tomto období nastává také čas pro zasetí rychle rostoucích trvalek, pokud chcete, aby vám vykvetly ještě tentýž rok. To samé pravidlo platí i u záhonových rostlin, vyznačujích se dlouhou dobou klíčení a u výsadby zeleniny, nedříve rajčat, paprik, či brokolice, a následně mrkve, ředkviček, špenátu, ale i cibule sazečky a česneku. Trvalky, které jste na zahradě naopak zazimovali, budou s přicházejícím jarem potřebovat přihnojit.

Nástroje, které vám potřebné zahradní práce usnadní:

Combisystem motyčka na plevel

GardenaMotyčka na plevel z řady GARDENA combisystem je optimální pro snadné odstraňování plevele. Čepel z nerezové oceli s šířkou 16 cm je robustní a korozivzdorná. Motyčka na plevel je vhodná pro všechny násady z řady GARDENA combisystem, kdy GARDENA v závislosti na výšce postavy doporučuje násadu délky 150 cm. Záruční lhůta je 25 let.

Doporučená maloobchodní cena je 355 Kč včetně DPH.

Gardena vytrhávač plevele

GardenaVytrhávač plevele GARDENA zajišťuje snadné a účinné odstraňování plevele - především nepoddajných a obtěžujících pampelišek. Vytrhávač plevele umožňuje bezproblémovou práci ve vzpřímeném postoji - bez ohýbání zad. Vytrhávač, vybavený dvěma speciálními čepelemi, snadno pronikne do země a bez námahy vytahuje plevel. Vyhazovací mechanizmus pro snadné odstraňování vytaženého plevele je velmi praktický, protože se při něm neušpiníte.

Doporučená maloobchodní cena je 810 Kč včetně DPH.

Gardena combisystem - kypřič záhonů

GardenaKypřič záhonů Gardena má šířku 5,5 cm a je optimální pro přípravu na setí a kypření půdy u hustých rostlin, malých záhonů a truhlíků. Díky dvěma speciálně tvarovaným hvězdicovým kolečkům je půda dobře rozmělněna. Speciálně tvarovaná rukojeť dobře sedí v ruce a usnadňuje práci. Kypřič záhonů je vyroben z vysoce kvalitní oceli. Záruční lhůta je 25 let.

Doporučená maloobchodní cena je 525 Kč včetně DPH.

Gardena sázecí kolík na květinové cibulky

GardenaIdeální pomocník k sázení květinových cibulek, z oceli, rozevíratelný. Záruční lhůta je 25 let.

Doporučená maloobchodní cena je 295 Kč včetně DPH.

Elektrický vertikutátor Gardena EVC 1000

GardenaVertikutátor Gardena EVC 1000 je určený pro travnaté plochy do cca 600 m2. Jeho velkou předností je dlouhá životnost vertikutačních nožů ze speciálně kalené pozinkované oceli a elektromotor s vysokým výkonem, který zajistí velkou průtažnou sílu a intenzivní práci.

Výška nožů se nastavuje centrálně pomocí jedné přestavovací páky. Pro snadný pojezd a dobrou manipulaci je vertikutátor vybaven velkými koly se speciálním profilem nebo jednoduše ovladatelným spínačem motoru.

Doporučená maloobchodní cena je 4190 Kč včetně DPH.

Technické parametry:

Hmotnost: 10,5 kg

Výkon motoru: 1000 W

Pracovní šířka: 30 cm

Nastavení pracovní hloubky: 3 x 3 mm

Gardena ráčnové nůžky na větve SmartCut Comfort

GardenaVýjimečně silné a pohodlné kovadlinové nůžky umožňují, díky unikátnímu čtyřstupňovému ráčnovému mechanismu, přestřihnout silné větve o průměru až 45 mm. Ráčna funguje jako utahovací mechanismus v závislosti na průměru stříhané větve, nemusíte se tedy bát, že nebudete mít dostatek síly na přestřihnutí silných větví anebo tvrdého dřeva - nůžky zvyšují sílu až o 250 %. Antiadhezivní povlak na přesně broušeném vrchním noži minimalizuje ulpívání rostlinných zbytků. Kovadlinka, do které nůž zapadá, a oválná ramena nůžek jsou z hliníku - tím je zaručena nízká hmotnost a velká stabilita. Ergonomické rukojeti mají měkké prvky pro pohodlnou práci a bezpečné držení. Nůžky měří 59 cm. Společnost GARDENA poskytuje na tyto nůžky na větve 25letou záruku.

Doporučená maloobchodní cena Gardena ráčnových nůžek na větve SmartCut Comfort je 2100 Kč s DPH.

GARDENA zahradní pilka 135 P

GardenaZahradní sklápěcí pilka GARDENA 135 P má celkovou délku 135 mm a skvělý, přesný řez, je proto ideálním pomocníkem na prořezávání tenších větví. Potěší navíc všechny, kteří chtějí mít své oblíbené nástroje neustále po ruce. Pilový list má ozubení s trojitým výbrusem, díky kterému se při řezání zbytečně nenadřete. S praktickým tlačítkem blokování můžete pilu pevně nastavit do třech různých pozic. A pokud pilu nepotřebujete, jednoduše ji znovu složíte a zavěsíte za praktické očko nebo schováte do kapsy. Je tak ideální i pro výletníky a dobrodruhy. Záruční doba v trvání 25 let.

Doporučená maloobchodní cena je 690 Kč včetně DPH.

Gardena akumulátorové nůžky na živý plot EasyCut Li-18/50

GardenaTyto nůžky se skvěle hodí pro stříhání malých živých plotů. Nůžky jsou vybaveny silným vyměnitelným akumulátorem 18 V s dlouhou životností. Tato akumulátorová technologie nabízí vysoký výkon a skvělé a rychlé výsledky stříhání. Zaručen je silný a plynulý střih na jeden zátah - bez blokád a přerušování. Akumulátor lze snadno kdykoliv dobíjet bez paměťového efektu, pracovat vydrží přibližně 60 minut. Optimalizovaná geometrie nožů zajišťuje účinný, rychlý a čistý střih.

Díky své ergonomicky tvarované rukojeti padnou nůžky dokonale do ruky, přídavná rukojeť usnadňuje manipulaci a umožňuje příjemné a bezpečné používání. Velké startovací tlačítko umožňuje jednoduché a bezpečné spuštění v každé řezné situaci, hladký provoz s nízkou úrovní vibrací a práci s menší námahou. Ochrana nožů na konci lišty chrání uživatele před zpětným nárazem, pokud pracuje v blízkosti země. Nože jsou tímto způsobem navíc chráněny před poškozením.

Doporučená cena Gardena akumulátorových nůžek na keře EasyCut Li-18/50 je 3 990 Kč včetně DPH.

Reklama