Než se pustíte do honu na krtka, měla byste vědět, že pro vaši zahradu rozhodně není jen přítěží. Zkušení pěstitelé z jeho návštěv dokáží i těžit.
603e2056206b1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Za co patří krtkům díky?

Pokud k vám na zahradu zavítá krtek, můžete si gratulovat. Daří se mu dobře jen tam, kde je zdravá půda kypící životem. Jde totiž za potravou. Nejsou to ale jen žížaly a hmyz, čím se živí. Pomáhá redukovat také škůdce v podobě myší. Nepohrdne ovšem ani ještěrkami či žábami. Co uvízne v jeho stovky metrů dlouhých chodbách, to s velkým apetitem uloví. Za den toho spořádá tolik, co sám váží.

Krtek při svém tunelaření provzdušňuje půdu a pomáhá jí redukovat množství plevele. Je ale fakt, že může poškodit i kořínky právě vysazených rostlin, které se ještě nestihly pořádně ujmout. Vzrostlé rostliny už by svým hrabáním ohrozit neměl.

Ani kopečky zeminy v podobě krtinců, kterými nás proti sobě nejvíce popudí, nejsou jen pro zlost. Černý podnájemník vám jejich prostřednictvím nabízí skvěle propracovanou a nakypřenou zeminu, v níž téměř nenajdete zárodky plevelných rostlin. Takže je nerozkopávejte, ale pečlivě seberte a použijte při pěstování rostlin.
603e20b70b04dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Čím více budete krtince ničit, tím více jich bude krtek vytvářet. Připravujete ho totiž o přívod vzduchu do jeho chodeb.

Jak se krtků zbavit?

Odpudit krtka ze zahrady humánní cestou můžete hlavně přes jeho sluch a čich, které má kvůli absenci dobrého zraku vyvinuté skvěle. Co použít?

Zvukové plašiče
Krtci nemají rádi hluk. Takže pokud se na jaře začnete po zahradě častěji a hlučněji pohybovat, vypustíte na ni děti a psy, budete často sekat trávu, máte napůl vyhráno. Sázkou na jistotu by pak měly být zvukové plašiče, kterých existuje mnoho druhů. Mohou být na baterky, případně i na solární energii. Pracují nejčastěji na principu ultrazvukového signálu s proměnlivou frekvencí zvuku a jsou kombinovány s vibracemi. Současně s krtky by měly vystrnadit i hlodavce, například přemnožené hraboše. Stojí v řádu stokorun. Je ovšem třeba vybírat nejen podle ceny, ale i podle dosahu a účinnosti.
603e2164164daobrazek.png

Foto: Shutterstock

Vlastní plašička
Nemusíte utrácet za zvukové plašiče, vyrobte si je doma. Potřebujete k tomu jen skleněnou láhev, kterou zbavíte dna. Zapíchněte ji do chodbičky pod krtinou a nechte pracovat vítr. Jak bude do hrdla foukat, začne se tento zvuk v chodbách nepříjemně rozléhat. A nemusí zůstat u jediné lahve.

Pasti a návnady
Do vyhloubeného tunelu pod krtinou můžete vložit past, do které krtek při troše štěstí vleze, ale ven už se nedostane. A vy ho pak odnesete dostatečně daleko od zahrady. Je to trubka, na jejíchž koncích jsou pohyblivé kovové klapky. Ty krtka či hlodavce pustí dovnitř, ale ven už ne. Abyste zvýšila šance, že se chytí, můžete dovnitř aplikovat k tomu určený gel. Měl by jim vonět natolik, že neodolají.

Vsaďte na zápach
Dobře vyvinutý čich krtka odradí od řádění na vaší zahradě nejen v případě použití sirných knotů, nebo dokonce agresivních vykuřovacích patron. Zkusit můžete zápach naftalínu či benzínu. Pokud chemii nemusíte, zvolte přírodní cestu v podobě vysazení afrikánů, řebčíku královského či pryšce skočcového. Fungovat má také zápach cigaretových nedopalků či zvířecí srsti. Existují ale i speciální pachové odpuzovače.

603e21504c1f2obrazek.png

Čtěte také:

Reklama