Když se řekne včela samotářka, možná se vám vybaví sběračka medu, která se rozkmotřila se svými kolegyněmi, a opustila společný úl, aby si žila na svou pěst. Tak to ale samozřejmě není. Jde o speciální kategorii včel, které nežijí ve společenství ostatních. Maximálně v páru. Jen v Česku jich poletuje na 600 druhů. Celkově pak tvoří včely samotářky 90 % všech druhů včel. Věřila byste, že některé z nich dokáží za den opylit až stokrát více květů, než včela medonosná?

vcela.jpg

Mírumilovné společnice

Zatímco pohybovat se kolem úlů včel medonosných je hlavně v období snůšky o strach, samotářek se obávat nemusíte. Samičky žihadla sice mají, ale nejsou agresivní. Nebudou na vás útočit. Jejich jed je navíc mnohem slabší, než u jejich medonosných kolegyň.

Postavte jim hotel

Ubytovat včely samotářky u vás na zahradě či balkóně není vůbec složité. Nestaví si velká hnízda, postačí jim jakákoli dutina či škvíra (ve stromu, stéble rákosu…), do které nanosí přírodní stavební materiál. Obydlí ji, postaví v ní plodové komůrky, které zásobí dostatkem potravy z nektaru a pylu z květů, a pak uzavřou. Na jaře pak mohou vylétnout nové pracovnice.

Pokud mají včely samotářky na vaší zahradě dostatek příležitostí k zahnízdění (složené dřevo, tvárnice s komůrkami a podobně), žádný speciální příbytek jim stavět nemusíte. Stačí poskytnout jim pestrou stravu a nerušit jejich práci zbytečnou chemií na zahradě.

hotel.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Jestliže ale chcete jejich životní cyklus pozorovat, darujte jim takzvaný hmyzí hotel. Speciální domeček s různými štěrbinami a dutinami můžete buď koupit, nebo vyrobit. Návod na to naleznete například webu vcelkysamotarky.cz. A právě tam se také dozvíte spoustu dalších informací o tomto zajímavém a užitečném hmyzu.

Čtěte také:

Reklama