Je zahrada občerstvením pro duši, pohled na kvetoucí keře a zaposlouchání se do klokotání ptáků ve větvích, anebo motyka, krumpáč a lopata, dřina a dřina... zahrada je jako život, když se o ni nebudete starat, nepřinese ovoce.

zahrada

Mám zahrady rád. Rád se procházím pod stromy a poslouchám zpěv ptáků, rád usedám do stínu na lavičky a s chutí baštím jablka, víno, hrušky... zahrada je místem odpočinku, kde si každá unavená duše najde svůj tichý kout. Ale...

Za vší tou krásou a nedbalostí je spousta práce. Jestliže nechcete mít namísto zahrady džungli, musíte se o ni starat, okopávat záhonky, přihnojovat rostliny, zastřihávat keře, prořezávat stromy, shrabávat listí, kosit trávu... na zahradě je pořád do čeho píchnout, to se jeden nezastaví!

A teď si vyberte - je zahrada potěšením a místem klidu, anebo úmornou dřinou?

Je to asi jako se vším, chcete-li něčeho dosáhnout, musíte tomu jinou věc obětovat. I když u místa pro odpočinek se to zdá trochu absurdní, ale třeba je to jen mým vnímáním zahrady. Třeba ti lidé, kteří mají eňo-nuňo načinčanou zahrádku, ji mají jen jako užitkovou záležitost za účelem zisku (ať už z ní chtějí vytěžit co nejvíc ovoce, anebo se jen blýsknout před návštěvami, jak mají krásnou zahradu). A nejabsurdnější je, když se snažíme udělat zahradu ledabylou, takovou, aby vypadala, jako by na ni člověk nešáhl, jen příroda; a za tím účelem na ní strávíme hodiny práce...

Ne! Za sebe říkám, že zahrada má být místem odpočinku a investovat se do ní má jen tolik, kolik člověk sám chce a dělá mu to radost.

Téma dne 17. května 2011: Vyfoťte svou zahrádku

Všechno kvete, pučí, bzučí a zpívá - je tu květen a v zahradách nastalo to nejbarevnější období.

  • Pochlubte se svou zahrádkou a vyfoťte ji!

Ano, ano, vyfotografujte k dnešnímu tématu svoji zahrádku a pošlete mi ten obrázek v elektronické podobě do redakce. A pozor! Chci jen jeden obrázek - ten nejkrásnější pohled na vaši zahrádku. K obrázku mi připište, co přesně na něm je a proč se vám tenhle pohled tolik líbí. To všechno zašlete na redakční e-mail 17. května 2011 do 15.00 hodin.

Nejkrásnější zahrádku ocením malým dárkem, totiž knížkami Zahradničení s měsícem od Reginy Engelkeové a Velká kniha o bylinkách od Jekky Mcvicarové z (oba tituly vydal Knižní klub).

zahradniceni bylinky

Reklama