parfem.jpg

Foto: Shutterstock

Třešňový květ: Kdo by se alespoň jednou za život nelíbal pod rozkvetlou třešní… Třešňové květy jsou díky své křehkosti a jemnosti odpradávna symbolem lásky a štěstí, ale také ženského těla a půvabu. A to nejen v Japonsku, kde jsou japonské sakury hýčkány jako poklad.

Pivoňka: Královna květin nebo růže bez trnů, tak se přezdívá pivoňce, jejíž kořeny sahají do staré Číny. Tahle nádherná květina se ale objevuje i v řecké mytologii a své jméno dostala právě po řeckém lékaři bohů Peavoninovi. Pivoňka je symbolem dávných lásek, důvěry a porozumění nebo soucitu.

Lotos: Jestli je některá květina opravdu mytická, pak je to lotos. Uctívali jej ve starověkém Egyptě, je významnou součástí indické mytologie a buddhisté pak lotos považují za vůbec první bytost na světě. Bílý lotos je symbolem duchovní dokonalosti, červený symbolizuje čistotu a lásku, ale i vášeň a modrý značí vítězství ducha nad smysly a moudrost vědění.

Fialka: Drobné fialové kvítečky se nezdají, ale jsou doslova magickými květinami, jež symbolizují trpělivost, pokoru a klid. Jsou spojovány s antickou bohyní Afroditou.

Růže: Není květina, která by byla romantičtější a výmluvnější než růže. Vždycky tomu tak ale nebylo. V řecké mytologii představovala pomíjivost a také bolest, křesťanství zase přisuzuje růži utrpení. Dnes je ale bílá růže symbolem čistoty a čistého svědomí, žlutá růže žárlivosti, oranžová zosobňuje touhu. Rudá růže je symbolem lásky a touhy náležet jen jediné osobě.

trt.jpg

Miss Dior Rose N’Roses Roller Pearl (1 230 Kč), Loewe Aura Floral (3 180 Kč), Chloé Nomade (1 399 Kč)
Foto: Se souhlasem Sephora a Notino

Jasmín: Voní sladce, exoticky a omamně. Jeho jméno pochází z perštiny a znamená Boží dárek, v Indii se mu přezdívá Královna noci a v Thajsku je symbolem mateřství, lásky a respektu. V mnoha kulturách je jasmín součástí náboženských obřadů. Bílý symbolizuje laskavost a skromnost, žlutý je spojován s milostí a elegancí a španělský jasmín je symbolem smyslnosti a vášně.

Konvalinka: Konvalinka, o které se hovoří už v řecké mytologii, vyjadřuje lásku na první pohled a štěstí, které si ale musíme zasloužit. Konvalinka totiž dokáže pomoci jako lék, ale i uškodit, je třeba s ní zacházet opatrně, stejně jako se štěstím.

Magnolie: Vůně magnolií je omamná a jemně nasládlá. V japonské mytologii nese magnolie význam ženství, křehkosti a také síly. Květy, ať už jsou bílé, růžové, fialové nebo rudé, symbolizují krásu a lásku, ale také důstojnost a ušlechtilost.

Pomerančový květ: V některých kulturách je pomerančový květ nejen symbolem čistoty, nevinnosti a cti, ale také plodnosti. Ve staré Číně si pomerančovými květy zdobily vlasy nevěsty a přidávaly je do svatebních kytic.

se.jpg

Tom Tailor Pure (440 Kč), Nike Sweet Blossom (269 Kč), Jennifer Lopez Enduring Glow (799 Kč), Miu Miu (1 199 Kč)
 Foto: Se souhlasem Tom Tailor, Nike, Sephora

Reklama