Muškáty, begónie, petúnie, hrachory, fuchsie... Jaké květiny vybrat do okenních a balkonových truhlíků, jak namíchat zeminu, čím a kolik hnojit – už víme. Dnes nám floristka Marta Hrušková z pražské sekce Holandské květinové společnosti dá několik typů, jak pěstovat jedny z nejznámějších okenních letniček – muškáty a begónie. O petúniích, surfiniích a fuchsiích nám poví příště.

 

Muškát – pelargonie páskatá, převislá (Pelargonium)
Původně se jedná o polokeře a travnaté rostliny z čeledi kakostovitých. Vyskytují se v množství variant a forem. Muškáty tvoří čtyři základní skupiny:
 
1) Velkokvěté pelargónie jsou charakteristické svými velkými květy (pestrobarevné, bílých, růžové, červené až téměř černé). Jejich listy jsou laločnaté, s drobně ozubenými okraji.

2) Břečanovité pelargónie se vyznačují různými formami květenství s jednoduchými nebo plnými květy uspořádanými na dlouhých stopkách. Pro ně charakteristický je plazivý stonek. Jsou velmi vhodné na ozdobu lodžií a balkonů.

3) Zonální (převislé) pelargónie jsou charakteristické svými krásnými pestrými listy a výraznými jednoduchými nebo plnými květy.

4) Vonné pelargónie obsahují ve svých listech vonné éterické oleje, proto vydávají silnou specifickou vůni. Mají světle zelené listy, hluboce rozetnuté a malé, pastelově zbarvené kvítky, od bílé až po fialovou.  

Zemina: Všechny uvedené druhy rostou 7–10 měsíců v roce. Díky sukulentním listům vydrží delší období sucha, ale pro jejich zdárný růst je nutné dobré osvětlení a hnojení. V zimě je nutné rostliny udržovat v suché a chladné místnosti. Nejvhodnější zeminu pro muškáty tvoří kompostová a listová půda smíchaná s pískem.

Umístění a zálivka: Rostlinu umístěte na výsluní nebo na světlé, vzdušné místo. Pelargónie potřebuje hodně čerstvého vzduchu, nejvíc jí prospívá teplota 18–20 ºC, v zimě stačí 13–15 ºC, nesmí však klesnout pod 12 ºC. Na jaře a v létě rostliny vydatně zaléváme, zem by měla být vždy alespoň trochu navlhlá. Avšak pozor na přelití! Aby se předešlo stání vody v kořenech, dělá se v květináči dobrá drenáž. V zimě se zalévání omezuje. Přibližně jednou za 10 dní by zemina měla proschnout.

Hnojení: Muškáty hnojíme v období aktivního růstu, od března do srpna, a to každé dva týdny, tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny (draslíková hnojiva).

Přesazování: Na jaře po přesazení se pelargónie ořezávají. U zonálních a velkokvětých pelargónií by velikost výhonků po ořezání neměla přesahovat deset centimetrů. Starší exempláře je možné pro omlazení ořezat ještě jednou v srpnu. Na každém stonku je nutné ponechat dva až tři výhonky, a pak rostlinu přesadit do menšího květináče a při tom zkrátit kořeny.

Množení: Pelargónie se rozmnožují od března do srpna, ze semen nebo řízky. Jako řízky se používají silné výhonky se třemi až čtyřmi listy, které zakořeňují do písku s příměsí rašeliny. Před přesazením nechte řízky na hodinu vyschnout a pak jen v květináči velice slabě postřikujte, abyste předešli uhnívání.

Škůdci a choroby: Postrachem pelargónií jsou jako u většiny okrasných letniček mšice, molice, houbová a bakteriová onemocnění.

Begónie velkokvětá hlíznatá, převislá, stálekvetoucí, ledovka (Begonina tuberhybrida, pendula, semerilorens)
Další tradiční okenní okrasou jsou begónie. Begónií a jejich kultivarů oficiálně existuje na 750 druhů. Ve skutečnosti jejich počet přesahuje tisícovku druhů, které od jara až do pozdního léta zaplaví okna, parapety a různé nevzhledné zídky pestrobarevnou záplavou květů, od jednoduchých až po bohaté, plnokvěté.

Většinou pocházejí z tropických a subtropických oblastí celého světa – z deštných pralesů Asie a oblastí Střední a Jižní Ameriky. Některé druhy rostou i v horských oblastech nad 4 000 m.

Begónie jsou výrazné pokojové rostliny s dužnatými, lehce pokroucenými listy. Existují jak druhy begónií ozdobné listem, tak především druhy ozdobné květem, které se stávají rok co rok ozdobou balkonových a okenních truhlíků. Současný sortiment rozlišuje vzpřímené, polopřevislé a silně převislé (girlandové begónie). Barva květů se vyskytuje ve škále od bílé, přes žlutou, oranžovou a červenou, až po tóny růžové.

Umístění: Nejvhodnějším stanovištěm pro všechny begónie je polostinné místo v závětří, pokud možno chráněné před deštěm, protože se křehké výhony při poryvech větru a pod náporem deště snadno polámou. Begónie potřebují hodně světla, ale nepřímé slunce. Pro chráněné, slunné balkony jsou tyto kultivary vhodné pouze v případě, že budou mít pravidelnou zálivku. Teplota v létě by neměla překračovat 21 °C, v zimě by se měla pohybovat v rozmezí 15–18 °C.

Zem a hnojení: Jako substrát do truhlíku použijte dobrou univerzální zeminu určenou pro kvetoucí rostliny. Protože jsou begónie náchylné na chlad, vysazují se teprve v polovině května. Po měsíci již můžete začít s přihnojováním, a to jednou týdně 0,2 % roztokem plného hnojiva. Begónie nesnášejí vápník. Zeminu udržujte stejnoměrně vlhkou, ale pozor na zamokření.

Přesazování: Rostliny je třeba přesazovat podle rychlosti růstu až několikrát do roka, do směsi zeminy a rašeliny. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujte, abyste předešli vzniku plísně šedé na květech. Po odkvětu begónii sestřihněte a zaštipujte výhonky, aby byla rostlina větvila.

Množení: Begónie se rozmnožují řízkováním a semeny. Hlíznaté begónie se navíc rozmnožují také dělením hlíz. Hlíza se rozpůlí tak, aby obě části měly výhonky a kořeny. Plocha řezu se zasype uhlím či sírou. Při sázení musí vrcholek hlízy lehce vyčníval nad úrovní půdy.

Choroby a škůdci: Hlíznaté begónie bývají při dlouhotrvajícím období dešťů a v pozdním podzimu napadány padlím a plísní. Nejlepším preventivním opatřením je volba vzdušného a před deštěm chráněného stanoviště. Napadené listy odstraňujte.

„Muškáty a pelargónie patří k tradičním truhlíkovým letničkám,“ říká floristka Hrušková. „Znaly je už naše babičky a své přední místo v oblíbenosti si jistě ještě dlouho udrží i přesto, že musí odolávat přesile útočící konkurence nových vyšlechtěných kultivarů a dovezených exotických květin, které nyní zaplavují květinové trhy po celé Evropě.“

Čtěte také: Rozkvetlé okno

Už máte osázené truhlíky? Jaké květiny jste zvolila letos a proč? Pěstujete za okny spíš květiny, nebo bylinky a drobnou zeleninu?

Reklama