Jak je to se zaléváním v zimě? Když některé rostliny uhynou, dáváme to za vinu mrazům, ale ve skutečnosti jsme je umořili žízní. Jak a kdy zalévat, abychom tomu předešli?

V lednu konečně přichází pravá zima, ale to neznamená, že práce na zahradě končí. Zvláště stálezelené rostliny -jako jsou rododendrony, skalníky, cesmíny, mahonie, buxusy atd., které v zimě neshazují listy, trpí nedostatkem vláhy.

fl1.jpg

Částečně pomůže mulčování, které můžeme stále ještě „dohnat“, pokud jsme tak neučinili dříve. Mulč (sláma, listí, štěpka, kůra…) zmírní promrzání půdy, zabrání odpařování vody, ale také vodu zadržuje při dešti a tání sněhu.

Při dlouhodobějším mrazu se však voda ke kořenům nedostane, takže je potřeba ji doplnit zaléváním.

Počkejte, až nízké teploty poleví a vystoupají nad bod mrazu. K zalévání nikdy nepoužívejte teplou vodu, způsobili byste rostlinám šok, ale ani vodu ledovou. Ideální teplota by měla být mezi osmi a patnácti stupni. Nejvhodnější doba, kdy bychom měli zalévat, je odpoledne, kdy je nejteplejší část dne, půda alespoň částečně rozmrzne a voda se může lépe vsáknout.

Zálivkou nepohrdnou ani ozdobné jehličnany, které mají sice odpar vody menší, než listnáče, ale jejím nedostatkem strádají také.

Dopřejte zálivku i rostlinám v truhlících a venkovních nádobách.

Nezapomínejme ani na rostliny, které nám dělají živou parádu za oknem nebo na balkoně i v zimním čase. Patří mezi ně oblíbené vřesy, ozdobné brusinky, hebe nebo drátovce. Pokud chceme, aby se dočkaly jara, musíme jim dopřát vláhu, nebo uschnou. Potřebují-li zalít, poznáme jednoduchým testem. Zaboříme prst do substrátu a zjistíme, zda je vlhký. Pokud ano, se zaléváním to nepřeháníme. Stačí opravdu málo a jen v době, kdy nemrzne. Je-li substrát suchý, je nejvyšší čas dodat rostlinkám vláhu. Používáme nejlépe měkkou a odstátou vodu. V každém případě necháváme přebytek vody odtéct.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: