Foto: Shutterstock

Sem tam seškrábnete stroupek, někdy vymáčknete pupínek. Kůže se sice často zanítí, vy si ale nemůžete pomoct. Příležitostné „úpravy“ kůže mohou vést až v chronickou poruchu zvanou dermatilománie. Často se jí říká i posedlost kůží a řadí se do obsedantně-kompulzivních onemocnění.
Primární příčina onemocnění zatím není zcela jistá. Psychologové ale došli zatím k závěru, že se může vyvinout spolu s dalšími zdravotními dysfunkcemi, jako je porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) nebo autismem.

Mohlo by vás zajímat: Autismus se u dívek projevuje nadměrným zájmem o panenky či koně

Projevy dermatilománie

Nemůžete se na sebe pomalu podívat do zrcadla, protože váš obličej vypadá jako po minovém poli. Samé jizičky, modřinky, záněty, zarudlá místa. Stále hledáte řešení v podobě vhodných krémů či doplňků stravy, přitom ve skrytu duše tušíte, kde je problém a jaké je jeho řešení. Ale i přes to, že vás bolí celý obličej, nemůžete přestat po každém pohledu do zrcadla vymačkávat póry a přes den o své kůži neustále přemýšíte. Po každém vymáčknutém pupínku či komedonu totiž přichází pocit krátké úlevy, ta je však je dočasná.

Koupelnu máte vybavenou zvětšovacím zrcadlem, na kterém leží nejrůznější pomůcky. Od nějakého druhu dezinfekce, přes špachtle po vatové tampónky. Přes den si na nemocnou kůži nevědomky často saháte, sem tam nehtem seškrábnete nově nenalezenou bouličku. Pokud se v tomto scénáři vidíte, měly byste zpozornět.

Mohlo by vás zajímat: Trendy dermaplaning: Holení ženského obličeje ano či ne?

Pod dermatilománii spadá nejen mačkání obličeje, ale i zad, hrudi, zkrátka každého místa, kde se pupínky objevují. V některých případech zahrnuje i opakované strhávání kůžičky kolem nehtů. Důvodem je pocit, že se v kůži nachází plno nečistot, v některých případech si však jedinci ani neuvědomují, proč činnost vykonávají. Může jít o druh sebepoškozování, často jde o jeden z možných způsobů jak se zbavit stresu nebo strachu. V nejhorších případech porucha končí těžkými záněty, při kterých je nutná i transplantace kůže. Například v USA trpí posedlostí kůže 1,4 % dospělých.

Jak závislost léčit

Když už opravdu trpíte a závislost se vám nedaří zastavit, měly byste navštívit psychologa. Pokud zjistí, že příčinou je třeba dosud neodhalené ADHD nebo obsedantně kompulzivní porucha, je možné, že vám předepíše antidepresiva, která vám budou vyrovnávat serotonin. Jestliže se cítíte na to, že si dokážete pomoct samy, zkuste začít následujícími radami.

Krok #1
Zamyslete se nad tím, co bývá spouštěč. Jde o stres z práce? Změňte ji nebo se problémy spojené se stresem na pracovišti pokuste vyřešit.

Krok #2
Vyhoďte zvětšovací zrcadlo z koupelny a na svůj obličej se vůbec z blízka nedívejte. Obočí si nechte vytrhat v salonu. Schovejte si všechny nástroje, které k vymačkávání používáte: špachtle, pinzety, jehly a podobně.

Krok #3
Vyměňte mačkání pupínků za mačkání pěnového míčku. Důležité je naučit se stres a nutkání k škrábání kůže zmírnit novým, neškodným návykem.

Krok #4
Noste rukavice. Jestliže si neumíte pomoct a obličej si přes den škrábete špinavými nehty, zkuste nosit rukavice. Poškození tkáně nebude takové.

Krok #5
Kůži mažte pravidelně krémy či mastí s uklidňujícím efektem, třeba s aloe vera nebo s vysoce kvalitním kokosovým olejem. Také pravidelně cvičte jógu a meditujte nebo provádějte dechová cvičení.

Nezapomeňte, že bez léčby může posedlost kůže vést nejen k hnisajícím otevřeným ranám, jizvám, ale také k emočnímu utrpení.

Reklama