Včera 24. dubna začal Týden bez televize. Nějak jsem to propásla a porušila hned ve chvíli, kdy jsem večer přišla domů z práce. Podívala jsem se na zprávy a při žehlení sledovala nový díl Výměny manželek.

 

Akce, která v Česku zatím není příliš známá, navazuje na projekt amerického sdružení TV-Turnoff Network s názvem TV-Turnoff Week. Od jeho počátku v roce 1995 se ho zúčastnilo ve Spojených státech podle údajů sdružení 24 milionů lidí. Celkem stojí za to, podívat se na internetové stránky www.beztelevize.org, které o celém projektu informují.

 

Redaktorem serveru je Jan Macek, který nevlastní televizi, je odpůrcem reality show a má také návod na to, jak strávit čas bez televize. Celkem padesát bodů, co dělat, když máte najednou díky vypnuté televizní obrazovce volno. Přečetla jsem si doporučené body a zvážila, co by se tedy dalo podniknout v mém případě. Představila jsem si sebe, jak večer žehlím a…

 

Jít na koncert – ne, do zoo – těžko, v noci bych toho moc neviděla, plavat – ne, skládat puzzle – nestíhám, pozorovat ptáky – to také nepůjde. Trénovat na přespolní běh nepřipadá v úvahu, naučit se vařit při žehlení nedokážu. Jedině že bych na základě rady padesátého bodu uspořádala party na oslavu týdne vypnuté televize. Klidně, ale až vyžehlím.

 

Byla jsem sarkastická? Já vím, uvědomuji si to. Ale i přesto, že podle pořadatelů akce Týden bez televize stráví lidé před televizní obrazovkou v průměru dvě hodiny denně, což je 14 hodin týdně, nemyslím si, že by se něco vyřešilo náhlým vypnutím televizoru.

 

Každý v sobě musí mít určité hranice, přes které nepůjde. A pro každého je představa trávení volného času jiná. Někdo si ve chvíli, kdy přijde z práce, sedne k počítači nebo k televizi a jiný jde třeba skládat puzzle.

 

Akce Týden bez televize trvá až do neděle 30. dubna. Záleží jen na vás, jak toho využijete. Já bych byla pro, aby se například vytvořil Týden bez televizních reklam, toho bych se zúčastnila mnohem raději. Zvlášť kdyby ho podpořily i televizní stanice. Ale to je už spíše říše snů než realita…


Nemáte doma televizi? Proč a jak to bez ní jde?
Neumíte si představit svůj život bez televize? Z jakého důvodu? 
Proč byste se nedokázala vzdát televize? Existuje pořad, který vám přirostl k srdci?

Reklama