A čím dál častěji ji objevují i Češi, třeba i díky CK Radynacestu.cz, kde provází dobrodruh tělem i duší Lenka Rašková, která vybrala ty nejpádnější důvody, proč Dominikánu navštívit

d1.jpg

Je to tak snadné…

Dostupnost. To je první z plusů. Přestože Dominikánská republika rozlohou není velká, provozuje tři frekventovaná mezinárodní letiště. Nejvíce turistů proudí do oblíbeného letoviska Punta Cana na východě země. Hlavní město Santo Domingo poskytuje spojení dále do Karibiku. No a Puerto Plata na severu si volí hlavně milovníci vodních sportů. 

Výhodně se dá letět bez mezipřistání z Polska (Katowice) či Německa (Frankfurt, Mnichov). Dobrá spojení z ČR jsou také přes Paříž nebo Curych. Znamená to, že když vyletíte ráno, večer už se můžete válet pod palmami. 

pe.jpg

Každý si vybere to své

Země je proslavená jako zimní odpočinková destinace. Je ideální pro ty, kdo po věčném shonu, práci, stresu a nevlídném počasí touží po restartu a relaxu. Zahoďte mobil do kouta, v některém plážovém baru popadněte pinacoladu, natáhněte se do písku, poslouchejte šumění moře a vnímejte jen, jak se vám do každého kousku těla rozlévá teplo a pohoda.

„Pokud ale stejně jako já nedokážete lenošením trávit víc než dopoledne, pak máte štěstí, že jste si vybrali Dominikánskou republiku. Není totiž nic jednoduššího než se vydat pozorovat cvrkot do nejbližšího města na tržiště, na blízkou farmu omrknout, jak se praží káva a suší kakao, podniknout výlet do tropického pralesa nebo zkusit některý z vodních sportů,“ doporučuje průvodkyně, která Dominikáně věnovala kus svého života tak trochu nedobrovolně, když v zemi, kde byla na soukromé cestě, uvízla na základě uzavření hranic kvůli covidu. Už teď se ale těší na další zájezd Relax na plážích Dominikánské republiky + PRAVÝ ŽIVOT OSTROVANŮ, který má odlet už v březnu. 

61d55e7002eb1blobid1.jpg

Dotek historie na každém kroku

Ostrov Hispaniola, o nějž se dnes dělí dva státy – Haiti a Dominikánská republika, byl ten slavný kousek země, kde zakotvil Kolumbus při své první objevitelské výpravě v roce 1492. Dominikánci se tak mohou chlubit hned několika prvenstvími: vznikla tu první bělošská osada Ameriky, první kamenné město, byla tu založena první kolonie Santo Domingo a v jejím stejnojmenném hlavním městě první katedrála, první univerzita či první dlážděná ulice v Novém světě.

„Centrum Santo Dominga je zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, historie na vás však dýchne i ve starobylém městečku Puerto Plata či v troskách nedaleké pevnosti La Isabela, která je, tušíte správně, ta úplně první v Americe,“ směje se Lenka Rašková. 

d5.jpg

Divy přírody od slaného jezera po prales

Ať už se vydáte do jakéhokoli koutu Dominikánské republiky, krása její krajiny vás uchvátí. Na severu se tyčí pahorky porostlé bujnou vegetací palem a lián s nesčetnými vodopády, jeskyněmi, skalisky a plážemi bičovanými divokými vlnami Atlantiku. Ve vnitrozemí vaši pozornost přiláká centrální pohoří s jehličnatými lesy a terasovitými políčky, kde si připadáte jako někde na svazích peruánských And. 

Na jihu je pak neuvěřitelné pouštní klima, a proto tu potkáte kaktusy kolem slaného jezera Lago Enriquillo, poblíž haitských hranic, nebo azurové klidné zátočiny a korálové ostrůvky s těmi nejkýčovitějšími bílými plážemi Karibiku, a to jen necelou hodinu cesty z Punta Cany. 

61d55e7021992blobid3.jpg

Adrenalinové dobrodružství na jedničku

Patříte-li mezi příznivce jakékoliv adrenalinové zábavy, v Dominikáně se najdete. 

Není tu nouze o „klasickou“ adrenalinovou zábavu, jako je zip line, potápění, závodění na motokárách až po krk v pralesním bahně nebo rozbouřené moře zvoucí k surfingu či kitesurfingu. Pokud však máte dobrodružnou duši, ty největší zážitky se pro vás skrývají v autentičnosti.

d4.jpg

„Pro mě to pravé dobrodružství spočívalo v situacích, které jsou pro místní každodenní rutinou: řízení auta v šíleném městském mumraji, klouzání po zadek v bahně při výpravě do pralesa poloostrova Samaná, skok do ledového vodopádu pod třítisícovými vrcholky Centrálního pohoří, šplhání po skalách na těžko přístupnou pláž Frontón, plavba za tropické bouře, kdy měl zažívací potíže i kapitán, či divoká jízda přeplněnou a polorozpadlou místní dodávkou guagua – to jsou zážitky, na které budu vzpomínat po zbytek života,“ přiznává průvodkyně cestovky Radynacestu.cz, která nabízí svým cestovatelům možnost volby prožít dovolenou na pláži, ale i s kapkou adrenalinu a poznání života místních. 

Podrobnosti najdete na magazínu Inspirace na cestu

61dea952892c3logo.gif