Vztah, do kterého zasáhla nevěra, je určitým způsobem narušený. Dát ho dohromady nezvládne každý. Pokud se o to snažíte, měla byste se řídit následujícími pravidly.
5cdbe06b7fc9aobrazek.png

1. Dobře si promyslete, jestli jste schopná partnerovi znovu důvěřovat

To je prvotní krok, který byste měla uskutečnit. Zamyslete se nad tím, jestli partnera skutečně stále milujete. Ostatní okolnosti, jako jsou peníze nebo děti nikdy nebudou dostatečným pojítkem zdravého partnerství. Dejte si na čas a neposlouchejte rady přátel a příbuzných. Je to váš život a vaše láska. Při rozhodování vám pomohou otázky typu: Jak se to stalo? Kolikrát se nevěra opakovala? Jak jste na nevěru přišla? Je mu to upřímně líto? Snažil se zapírat?

2. Povídejte si

Sice to nebude příjemné, ale je důležité, abyste celou situaci důkladně probrali a zcela upřímně si popovídali o všem, co se stalo. Vyptejte se na všechno, co vás zajímá, a žádné otázky v sobě neduste. Nechte si je zodpovědět, ať už se k nim nemusíte v budoucnu vracet. Snažte se společně přijít na to, co vašeho partnera k nevěře vedlo. Měli jste krizi? Nechyběla mu vaše pozornost? Když na to přijdete, budete oba vědět, co zlepšit. Pokud se na rozhovor necítíte, dejte si na čas. Jestli na vás partnerovi záleží, počká.

3. Požádejte partnera, aby přerušil veškeré kontakty se třetí osobou

Tento krok někdy zahrnuje velké změny. Pokud jde o kolegyni, tak i změnu zaměstnání.  Ale je opravdu důležitý. Porušené hranice vztahu je potřeba znovu vytyčit a chránit.

4. Řekněte partnerovi, že odpuštění vám může trvat

Je jasné, že vzniklé rány se nezacelí ze dne na den. A partner by si toho měl být dobře vědom. To, že zkoušíte vztah obnovit, neznamená, že bude hned vše zalité sluncem.

5. Poznejte, kdy je konec

Pokud se ani po nějaké době situace nezlepší, neprodlužujte zbytečně něco, co už je mrtvé. Neustálý hněv, vztek, hádky a obviňování naznačují, že to dále nemá cenu, a bude lepší se rozejít.

6. Nevytahujte špinavé prádlo při každé příležitosti

„Zásadní a nakonec ke krachu vztahu vedoucí chybou je, pokud žena mužův prohřešek připomíná kdykoli, když ho chce z jakéhokoli důvodu ranit. To je pak přímá cesta buď k opakované nevěře, nebo ke konci vztahu,“ uvádí psycholožka PhDr. Alena Prouzová. 

7. Neplánujte pomstu

Oplácení nevěry sice může přinést krátkodobé uspokojení a pocit zadostiučinění, ale pro vaše partnerství je to špatná cesta. Rozhodně byste se jí neměla vydávat. Až opadne vztek, pravděpodobně toho budete litovat a přestanete si vážit sama sebe.

8. Pečujte o sebe

V těžkém životním období je obzvlášť důležité dobře se o sebe starat. Relaxujte, kupte si něco hezkého na sebe, zkrátka se snažte soustředit na pozitivní věci, které vás přivedou na jiné myšlenky.

9. Nezatahujte do toho děti

Pokud máte děti, snažte se je od krize udržet tak daleko, jak je to jen možné. Situaci byste měli řešit pouze s partnerem a neštvat je proti němu.

10. Připravte se, že to bude jiné

Smiřte se s tím, že váš vztah už nikdy nebude po nevěře takový jako před ní. A nemusí to být zákonitě špatně. Všechno se vyvíjí, včetně partnerství. Když na něm budete pracovat, možná se ještě prohloubí a bude upřímnější.
Zdroj fotografií:www.shutterstock.com

Přečtěte si také:

Reklama