V zahradě kostela Panny Marie pod řetězem, který je odedávna baštou johanitů, roste zcela nekřesťanský symbol - fíkovník. Kde se tu vzal a jaký je jeho význam, zjistíte v následujícím článku...
„Mezi stromy jsem posvátným fíkovníkem. Život je věčný strom s kořeny v nebi a větvemi dole. Posvátné chvalozpěvy jsou jeho listovím. Větvemi sahá tento strom k nebi i k zemi. Jeho mízou jsou tři vlastnosti Přírody. Jeho kořeny pronikají k lidskému srdci a podněcují vznik činů dobrých i zlých."
- Kršna v eposu Mahábhárata
Kde se vzal uprostřed zahrady křesťanského chrámu s nejprůkaznější katolickou orientací fíkovník? Možná si kladete obdobnou otázku. Ne, nejde o nějakou sabotáž či pokus o znesvěcení. Fíkovník sem zasadil na sklonku šedesátých let Karel Vilém Horký (1909 až 1992), člen maltézského řádového konventu.
Tento mimořádně nadaný duchovní se zajímal také o arabistiku, kterou dokonce studoval na Filosofické fakultě University Karlovy, a zde nejspíš pramení i jeho zájem o různá náboženství. Rostlinku fíkovníku mu dovezli až z Palestiny.
Křesťanská půda fíkovník nechce
Možná si řeknete: Láry fáry, babské povídačky, kytka jako kytka. Pozoruhodné ale je, že fíkovník křesťanská půda, prosycená mnohými obřady z doby, kdy zahrada před kostelem bývala sama chrámem (viz níže), nejprve vůbec nechtěla pojmout. Jeho život byl několikráte zmařen a musel být znovu vysazován. Zvláštní, nemyslíte?
Kostel Panny Marie pod Řetězem
Najdete ho nedaleko Karlova mostu na Malé straně, mezi ulicemi Saská, Lázeňská a Velkopřevorským náměstím, kde se nachází komenda johanitů, kterou roku 1169 založil král Václav II. Původní gotický kostel byl 8. května roku 1420 vypálen husity, zbyly z něj jen dvě masívní věže u vstupního portálu. Až v roce 1519 byla zahájena oprava kostela renesanční přístavbou v bývalé sakristii. Původní loď chrámu obnovena nebyla a vznikla tak mezi věžemi a novým kostelem proluka, která se později stala zahradou.
Jméno kostela odkazuje na bránu do klášterního dvora, která byla uzavíraná údajně zlatým řetězem.
Zdroje
- Josef Dolejš: SKRYTÉ SYMBOLY PRAŽSKÝCH ZAHRAD, Nakladatelství MH, Beroun 2003
- Prague City Line: kostel Panny Marie pod řetězem (klikni)
Nový komentář
Komentáře
bonda — #5 nemyslíš náhodou gumovník?
http://www.novyvek.cz/pics_cl/cla_457_1....
Fíkovník má listy jiné,dlanitě členěné.
Fíkovník má listy sakra velké. Pěkné fíkovníky jsou ve Valdštejnské zahradě, u zdi paláce. Že u p. Marie pod Řetězem chcípl, to se nedivím, protože ta zahrada je malá a tmavá, jistě mu tam bylo zima a fíkovníky rády namrzají.
Já jsem někde četla a bylo to dost důkazné, že v ráji žádné jablko, ale fíky!
Že by na fíkovníku rostla jablka? Kdoví.
Ale jak se po prozření, po hříchu snězení zakázaného ovoce, mohli Adam s Evou pod jabloní odít do fíkového listu, to věru nějak nechápu...
Já tedy nejsem fakt odborník na náboženství - to přenechám naší skvělé a moudré OlzeMarii, ale nechápu, proč fíkovník odporuje křesťanské víře??? Vzniklo přece v zemích, kde fíkovník běžně roste...Bibli jsem bohužel ještě nečetla, ale nemluví se tam náhodou ve Starém Zákoně o Adamovi oděným do fíkového listu? Jaká rostlina je "křesťanská"? Mě spíš zaráží, že tam roste takhle normálně někde venku a přežije středoevropské mrazy... pokud vím, tak tyto stromy jsou viděny jen ve skleníkách a domácnostech.
Ten citát z Mahábháráty je vážně nádherný...