2 miliardy let stará hornina vám zpříjemní bydlení, pomůže od stresu, vydezinfikuje vodu, dodá energii a vyléčí vaše neduhy. Ne, nezbláznili jsme se, narazili jsme na šungit! Co je vlastně šungit, to se dozvíte v tomto článku.

sungit

Zázračných všeléků už tu bylo... právě s touhle skepsí přistupuji k šungitu. Nenechme se ošulit, posviťme si na šungit - tak by mohlo znít heslo tohoto článku. Co je to vlastně šungit? Kde se tu vzal a k čemu pomáhá? To jsem se pokusil zjistit...

Co je šungit?

Jde o černý kámen. Tato asi 2 miliardy let stará uhlíková hornina s kovovým leskem se těží jen na jediném místě na světě, totiž v ruské Karélii. Zdejší zásoby mají odhadovanou rozlohu asi 10.000 kilometrů čtverečních a předpokládá se, že celková hmotnost naleziště je okolo 1 miliardy tun.

Zajímavostí je, že pro své léčivé a hojivé účinky, které jsou šungitu připisovány, byly v 18. století carem Petrem Velikým v Karélii založeny dokonce lázně, které zde fungují dodnes. Místnost obložená šungitem, která se v lázních nachází, má velice očistný a regenerační vliv.

Nejdůležitější složka

Šungit se definuje jako negrafitizovaný, nekrystalický uhlík s globulární nadmolekulární strukturou, která se nachází v netastabilním stavu. No, pokud jste na tom s chemií jako já, pravděpodobně vůbec nevíte, která bije. A když vám ještě pro informaci doplním, že nejdůležitější složkou šungitu jsou elementární globuly - fullereny, tedy molekuly sférické formy, asi mi také nepoděkujete. Takže si raději vystačíme s tím, že jde o minerální látku s uhlíkovým základem.

Fullereny

Fullereny jsou po grafitu a diamantu další formou uspořádání atomů uhlíku do duté kulovité, vejčité nebo válcovité struktury. Jsou známé od poloviny osmdesátých let (Curl, Smalley a Kroto, 1985), objev byl oceněn Nobelovou cenou v roce 1996. Klasickým (nejdéle známým, převládajícím a nejstabilnějším) fullerenem je molekula C60, nazývaný také buckminsterfulleren (nebo hantýrkou buckyball). Název byl zvolen na počest architekta Buckminstera R. Fullera. V ní jsou atomy uhlíku uspořádané do struktury podobné fotbalovému míči (střídání šestiuhlíkatých a pětiuhlíkatých cyklů). Fullereny se přirozeně vyskytují ve hvězdách a vesmírných objektech, byly nalezeny v sedimentovaných horninách o stáří více než 600 milionů let.

- Antonín Jábor

  • Pozn. red.: Můžeme si tedy domýšlet, že se v oblasti Karélie v daleké minulosti stala nějaká vesmírná kolize Země s jiným obřím tělesem.

Právě díky jedinečnému složení všeho ostatního se šungitu připisují jeho schopnosti. A jaké to jsou schopnosti?

Na co šungit působí?

Šungity mají sorpční (pohlcující), katalytické (čisticí) a baktericidní (hubící bakterie) schopnosti. Šungitový uhlík je také mnohem aktivnější než ostatní modifikace uhlíku, jako například koks či grafit, čehož se využívá při výrobě pitné i užitkové vody a také při čištění kontaminovaných odpadních vod. Šungit tedy...

  • Čistí a dezinfikuje vodu
  • Pohlcuje elektromagnetické záření
  • Celkově harmonizuje prostředí (neutralizuje volné radikály)
  • Dodává energii a sílu
  • Má léčivé, hojivé a dezinfekční účinky

Zdroje

Reklama