Můžeme ho spatřit téměř každou noc, ale přesto je obestřen mnoha tajemstvími. Ve škole se učíme, že Měsíc obíhá kolem Země a rotuje tzv. vázanou rotací, což znamená, že doba oběhu a rotace je shodná a díky tomu stále vidíme přibližně jen přivrácenou  polokouli Měsíce. Taky vás zajímá, co je na odvrácené polokouli??? Poprvé kolem ní obletěla lidská posádka Apolla 8 přesně na Štědrý den v roce 1968 a podrobněji byla zmapována umělou sondou až v 60. letech 20. století.

Měsíc je prvním cizím vesmírným tělesem, na kterém stanul člověk. Voda na Měsíci byla objevena ve stinných částech kráterů pod povrchem. Povrch Měsíce je pokryt drobnou drtí s příměsí skla, tzv. regolitem či měsíční půdou… Původem je tato směs horninou z Měsíce samotného smísená se zbytky těles, které do Měsíce neustále narážejí.

Měsíc je nezbytně spojen se Zemí, ovlivňuje její gravitaci, odliv, příliv, který je vyvoláván gravitačním působením Měsíce na vodní hmotu.

Toť strohá fakta. A co nějaké zajímavosti?

První let
Když v 20. července v ranních hodinách roku 1969 přistálo poprvé na Měsíci Apollo11, vystoupili z něj astronauté Neil Armstrong a Erwin Aldvin na měsíční povrch. Nejenže to znamenalo zlom na Zemi, ale i na Měsíci, na kterém zanechali otisky stop, které v nezměněné podobě vydrží ještě miliony let. Nakolik to byl úžasný zážitek, si můžeme jenom domýšlet. Kdo nezažil, netuší…

Měsíční krajina
První vystoupil Aldvin, druhý Armstrong, který  byl natolik okouzlen, že jeho slova „nádherná pustina“ vystihuje vše.
A co vlastně viděli?
Na Měsíci není atmosféra, není zde vítr, ani mlha. Vše se jeví jasné a ostré, ať je to jeden metr nebo sto metrů daleko. Je to jev velmi ošidný, protože je pak velmi obtížné odhadovat vzdálenost. Navíc tento měsíční prach má konzistenci vlhkého písku, někde soudržný, jinde kluzký. Vlhký však rozhodně není.
A proč se kosmonautům tato pustina zdála nádherná? Navzdory výše uvedenému vypadá měsíční krajina pohostinně a nádherně. Celý tento jev je také velmi zavádějící, protože kvůli absenci vzduchu není na obzoru žádný zákal a tak se špatně odhaduje velikost balvanů a srázů a vzdáleností vůbec.

Měsíc voní?
Když se pak vrátili z měsíční vycházky do výsadkového modulu Orel, hermeticky za sebou zavřeli dveře a obnovili v kabině vzduch. Ve chvíli, kdy si sundali přilby, ucítili zvláštní pach.
Aldvin ho přirovnal k vůni střelného prachu.
Armstrong k vůni vlhkého popela.
Ano, byla to vůně Měsíce, mikroskopická zrnka prachu ulpěla na skafandrech a smísila se se vzduchem v kabině.

Pohled z Měsíce
Při pohledu z Měsíce je na jeho povrchu vidět jen horní část zeměkoule. Edgar Mitchell z expedice Apollo 14 spatřil tento „východ Země“ …a komentoval ho víc než výmluvně:

„Náhle zpoza okraje Měsíce se dlouhým, majestátně pomalým pohybem vynořil oslnivě modrý a bílý drahokam, koule jemně namodralá jako nebe a protkaná vířícími bílými závoji, která postupně rostla jako perla v hlubokém moři temnoty. Trvalo mi pořádnou chvíli, než jsem si plně uvědomil, že je to Země… můj domov.“

Proč ne další expedice? Důvod je možná nadmíru senzační!
K Měsíci se vypravilo nadále dalších 6 expedic, z nichž poslední v prosinci 1972.
Proč tak dlouhá přestávka, proč tak náhle žádné expedice, když Měsíc je relativně blízko a je na něm ještě tolik ke zkoumání? Možná totiž naši američtí astronauté nebyli prvními…

Již při první expedici v roce 1969 tam Aldvin s Armstrongem údajně viděli vystupovat mimozemštany… A to právě na oné tajemné odvrácené straně Měsíce.
„Tam venku jsou jiné vesmírné lodi seřazené na druhém kraji kráteru… Jsou na Měsíci a sledují nás…“

Tato slova byla zachycena přímým přenosem v rádiích na celém světě. Pak byl signál přerušen a nadále vysílán se zhruba 2 minutovým zpožděním, snad kvůli cenzuře. Tato slova byla NASA odkázána do sci-fi světa. Věděla snad NASA o těchto mimozemských aktivitách? A zastavila své expedice, protože je tam nahoře již obsazeno?

Podle nejnovějších zpráv ale George Bush přislíbil finanční podporu projektu na obnovení letů k Měsíci a tak NASA prohlašuje: V roce 2018 je datum nového přistání lidí na Měsíci!

Jiné posádky na Měsíci našly stopy po zvláštních vozidlech či viděly zvláštní světelné efekty, umělé objekty či pravidelné struktury.
Britský ufolog Timothy Good se tímto tématem zabýval dlouhodobě a Neil Armstrong se na jedné konferenci dokonce prořekl, že byli před letem varováni, před „něčím“, co by je tam nahoře mohlo čekat. Později tato svá slova popíral.

Pro tyto teorie hovoří i vyjádření některých astronomů, že čas od času se na Měsíci objevují zvláštní úkazy, tzv. „měsíční fenomény s krátkou životností“, různé krátké světelné jevy apod.
Ať tam mimozemšťané jsou či nejsou, poslední posádka Apolla zanechala na měsíčním povrchu  nerezovou destičku s nápisem:
„Zde se lidé z planety Země poprvé dotkli nohama Měsíce. Červenec LP 1969. Přišli jsme v míru jménem celého lidstva.“

A kdy můžeme na Měsíci pozorovat něco zajímavého?
Málokdo má tak dobrý dalekohled, aby viděl ufony, ale zatmění snad zvládneme všichni.
Nejbližší zatmění Měsíce:
7.9.2006
3-4.3.2007
21.2.2008

Ať je to jak chce, taková cesta na Měsíc musí být něco úžasného, co říkáte?

Reklama