Dokážete si představit 4,5 tuny zářivého jantaru různých velikostí? Tato zkamenělá pryskyřice, která většinou obsahuje i tělíčka z prehistorických živočichů, tento druh fosílie je velice cenný kámen, zářivě žluto-zlaté barvy. Umíte si představit celou komnatu od podlahy ke stropu z jantaru?

jantar

Kdo by kdy neslyšel o bájné Jantarové komnatě. Jde o neoficiální „Osmý div světa“. Je ruská.

Otázkou je, kam se poděla?

Není překvapením, že tato nádhera enormně zajímala Nacisty během II. světové války. Nakonec byla ukradena z Kateřinského paláce v carském Selu a rozebrána a odvezena Bůh ví kam.

A Rusům náramně chybí.  Hledá ji samozřejmě kde kdo, a to na mnoha různých místech. Rusko nabízí za její nelezení v přepočtu 4 miliardy.

Kde se vzala?

V roce 1716 ji pruský král Bedřich Vilém věnoval caru Petru I. V Kateřinském paláci sloužila jako karetní a kuřácká místnost. V roce 1944 ji rozmontovali a ukradli Němci. Svět a hlavně Rusko ji hledá dodnes. Mluví se o mnoha místech, Čechy nevyjímaje.

Hledáme také...

Pan Mužík, hledač pokladů, ji zkoušel najít kolem Hradištka, pan Gaensel byl naopak dlouhá léta přesvědčen, že je součástí „Štěchovického pokladu“ spolu se spisy o likvidaci židů a tajnými materiály s postupy vývoje tajných zbraní. Pátrání po bájné komnatě zasvětil většinu svého života.

Dosud ji nenašel.

A nikdo ji zatím nenašel. Je to škoda, protože šance na nalezení tohoto bezesporu „Osmého divu světa“ každým rokem upadá, neb pamětníci umírají, a ti, co ještě žijí - mlčí.

A jantarová komnata se stále více stává jen legendou.

Možná nejpravděpodobněji zní jedna z verzí, kde by mohla být, nebo spíše bývala. Hovoří se o tom, že byl tento klenot za války naložen na dopravní loď jménem Wilhelm Gustloff, která se pokusila uniknout z přístavu obklíčeného Rudou armádou.

Z přístavu loď sice odplula, ale díky ruskému torpédu se záhy odporoučela na dno Baltského moře. Po válce se vrak pokusili prozkoumat polští potápěči. Místo Jantarové komnaty ale nalezli prý jen díru vyříznutou autogenem do ocelového vraku lodi.

Zdali tam byla a někdo je předešel, nebo co bylo vyříznuto, se asi nedozvíme.

Rozmontovaná a rozkouskovaná?!

Největší škoda by byla, kdyby se potvrdilo, že se s Jantarovou komnatou vesele kupčí, jenže po kouskách.

V roce 1977 se náhle objevily artefakty, které na hodně procent mohly pocházet z Jantarové komnaty.

V Brémách byla toho roku v kanceláři notáře Manharda Kaisera zabavena mozaika o rozměrech 55 x 70 cm, znázorňující pastorální scénu. Kaiser se ji pokoušel prodat v aukci za 2.5 milionů marek. Policii muž tvrdil, že skvost opatroval klientovi, který ho zdědil.

Jméno klienta ale neprozradil.

Jako kradený předmět byla mozaika vyřazena z aukce a bylo rozhodnuto, že se vrátí Rusku. Asi týden poté byla v Berlíně objevena opět u soukromníka další část pohřešované komnaty.

Objevené části ale bohužel nenapovídají nic o tom, kde by mohl být zbytek. I druhá malá část komaty byla vrácena Rusku.

A to je zatím všechno, co lze o osudu Jantarové komnaty říci. Kdo ví, jestli se ji někdy podaří dát ještě dohromady. Je to veliká škoda.

Přestože Rusové mají kopii, kterou nechali zhotovit, originál je originál…

Mně se jeví nejpravděpodobnější, že po potopení ji sami Němci stihli vyzvednout a konečně upytlačit. Už jen proto, že obě části se prozatím objevily v německy mluvících zemích.

Reklama