Pokud byste se chtěli podívat do údajného sídla hraběte Drákuly, pak se musíte vypravit do Rumunska, asi 28 km jihozápadně od města Brašov na proslulý hrad Bran. Uprostřed transylvánských Alp stojí tento majestátný hrad, kde američtí filmaři natáčeli upírský film. Ovšem všechno tajemno je již pryč. Temné chodby z filmu jsou pro veřejnost uzavřeny a celý hrad viditelně vydělává na pověsti o krvelačném hraběti. Najdete zde stánky s občerstvením, suvenýry s upíří tématikou a prohlídku hradu, která příliš strašidelně nevypadá… a když už, celá scenérie je natolik umělá, že vypadá jako kýč.

 

Navíc zde hrabě Drákula, tedy rumunský hrabě Vlad Tepes Dracula, přezdívaný Vlad Napichovač, ani nepobýval. Hrad pouze ve 14. století dobýval…

Ačkoliv je celý román výmyslem autora románu Brama Stokera, vlastním jménem Abrahama Stopera, již zmiňovaný hrabě nebyl zrovna andílkem.

 

Opravdový hrabě Drákula

Opravdový hrabě se narodil v roce 1436 v Sigishaoře, jeho otec byl valašským vévodou. V roce 1444 ho společně s bratrem otec poslal jako rukojmí k tureckému sultánovi, kde se léta učil bojovat, vyžíval se v krutostech a nelítostném násilí.

Po smrti otce se stal vládcem on a svoji vládu uměl účinně upevňovat. Kdo se mu postavil na odpor, skončil nabodnutý na kůlu. Některé pro něj „nebezpečné osoby“ k sobě zval na slavnostní večeře, po kterých je uvěznil a zabil. Stejně zacházel s místními žebráky a nuzáky. Byl lstivý a  nelítostný… dokonce v jeho válečných taženích došlo i na útok na Turky, ale nakonec zemřel údajně zrazen svým vlastním sluhou a jeho hlava byla poslána tureckému sultánovi jako dar.

 

Vlad Napichovač tedy proslul svou neuvěřitelnou krutostí a chladnokrevností. Koluje o něm spousta děsivých příběhů, o vraždách, mučeních, ba dokonce prý prováděl i pokusy na dětech.

 

Ovšem tento hororový nejslavnější příběh se stal podkladem pro pozdější práce mnoha spisovatelů a filmařů. Poprvé vyšel na konci 19.století a jméno Dracula se stalo synonymem pro nemrtvého upíra, zosobněné zlo…oživlá legenda o upírech. Upíra si ovšem Stoker nevymyslel, historky o lidech sajících krev jsou staré jako lidstvo samo.
Ale statečný londýnský lékař Van Helsing a jeho deníkové zápisky zůstanou v pokladnici světové literatury na prvních místech…

 

Záhady kolem autora

Bram Stoker je též opředen dvěma zvláštními historkami. Ta první naznačuje, že celý román mu nadiktoval sám ďábel, protože jinak nelze vysvětlit fakt, že podprůměrný spisovatel napsal téměř přes noc román, který mu vynesl slávu po celém světě.
Bram Stoker byl navíc členem několika sekt, které se zabývaly vzýváním pekelných stvoření, vampýrismem a vyvoláváním duchů. A co se za těchto černých mší dělo, to nikdo neví. Zbývá než si domýšlet, jak duch hraběte Drákuly diktuje Stokerovi svůj příběh…

Sám Bram Stoker navíc tohle vše o sobě a svém díle vehementně prohlašoval. Tento duch se mu pak zjevoval i dále a postupně z něj vysával veškerou energii.


Druhá historka je o údajné nemoci samotného autora. Trpěl prý klíšťovou encefalitidou, a to ovlivňovalo jeho myšlení a tvorbu. Sám prý v románech popisuje stavy po vysátí upírem jako totožné s příznaky encefalitidy. Byl tedy navíc nemocný?

 

Vampýři jsou skutečností…

Vědci zabývající se vampýrismem tvrdí, že vampýři jsou skutečností. Nejnovější výzkumy ukazují na geneticky dědičnou a zároveň slinami přenosnou  virovou nemoc, která způsobuje podobné příznaky, jakými trpí vampýři. Světloplachost, únava a schopnost bezproblémově trávit zvířecí i lidskou krev. Vzácností při této chorobě nejsou ani některé psychické změny.

I občasný katatonický stav nebýval vzácností. Dlouhodobě nehybný člověk s nehmatným pulzem a bez dechu byl brzy pohřben. A pak se ozývaly ony děsivé zvuky z hrobů, jak se nebohý člověk snažil dostat ven. Po otevření hrobu samozřejmě bylo tělo úplně jiné, se známkami šílenství ve tváři…

I lidé s tuberkulózou vypadali bledě, brzy se unavili a vykašlávali krev. Vypadali jako oběti upírů… jako živoucí mrtvoly.

Zkazky o upírech tedy rozhodně měly na čem zakořenit.

 

Hrabě Drákula podle všeho vampýrem rozhodně nebyl. Bujná fantazie Brama Stokera ovšem vytvořila cosi, co zůstane tajemné a přitažlivé ještě staletí po jeho smrti…

 

 

Každopádně vám nic nebrání v cestě za upíry, protože hrad Bran je běžně v nabídkách poznávacích zájezdů…

Reklama