jid.jpg
Foto: Shutterstock

Energetická nerovnováha a špatná skladba jídel

Základem toho, abychom nepřibírali, je nutné udržet pomyslný jazýček vah energetické bilance ve prospěch výdeje. Stejně významný je pestrý a vyvážený jídelníček, který bude myslet na všechny výživové makronutrienty, tedy kvalitní bílkoviny, tuky i sacharidy, které doplní vláknina spolu s vitamíny z ovoce a zeleniny. „Vyvarujte se jednostranně zaměřeného jídelníčku. Každý z makronutrientů má své opodstatnění. Sacharidy nám dodávají energii. Jejich vyloučením byste byli unavení. I s bílkovinami se musí opatrně. Když je jich málo ztrácíme svalovou hmotu, když je jich moc přetěžujeme ledviny a játra. Rozložením konzumace jídel do celého dne způsobí, že organismus bude zásoben průběžně a nebude mít potřebu si dělat bezpečnostní výživový polštář na horší časy. Nehledě na to, že z praxe vím, jak klienti lépe změnu stravovacích návyků snášejí, když jedí častěji,“ zmiňuje Kateřina Šimková ze Zdravého stravování. 

Poslední jídlo v pět a jen malá večeře

Špatně! Poslední regulérní jídlo dne, tedy večeři, si můžete dopřát cca 3 hodiny před spánkem. Pokud naposledy budete jíst v pět a jste zvyklí chodit spát v jedenáct, jen těžko se okolo deváté ubráníte chutím či hladu. Večeři neodbývejte, po obědě je večeře druhým nejvydatnějším jídlem dne. K večeři si můžete bez obav dopřát třeba maso či rybu s tepelně upravenou zeleninou, hummus s celozrnnou bagetkou, celozrnné těstoviny s rajčatovou omáčkou a Šmakounem, rýžové nudle s tofu a arašídovou omáčkou, tortillu s krůtím masem, masový závitek s bulgurem. Možností je celá řada. „Pokud se stane, že vás i po odpovídající večeři přepadnou chutě, zkuste si dát skleničku vody. Jestliže to nezabere, vsaďte na zeleninu, kterou můžete kdykoliv. Zapíjet ji můžete skleničkou bílého kefíru, či dát si ji s malým množstvím hummusu, půlkou vařeného vajíčka, nebo plátkem 20% sýru či vysokoprocentní šunky,“ dává tip Kateřina Šimková.

Jíte z nudy a odbýváte se

Přiznejte si, kolikrát během dne zabloudíte do kuchyně a otevřete ledničku, abyste se podívali, co v ní je nového a jestli na něco nemáte chuť. „Toto chování se dost prohlubuje, když pracujeme z domova či během delších svátků, když jsme obklopeni velkými zásobami jídla. Svoji roli hraje i stres, ať už uvědomělý, či podprahový. Je známo, že jídlo funguje jako uklidňující prostředek, protože vyvolává slastné pocity,“ konstatuje nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková. Dalším faktem je, že spousta lidí, kteří byli v kancelářích zvyklí chodit přes oběd do restaurací, se v domácích podmínkách odbývají polotovary či dovážkou jídla typu pizza či fast food, což rozhodně není zdravá a vyvážená strava. 

dr.jpg
Foto: Shutterstock

Nemám žízeň aneb pitný režim na štíru

Málo pijete? Chyba! Je nezbytná pro správnou hydrataci, tedy zavodnění, a díky tomu může snáze probíhat látková výměna a správně fungovat celý metabolismus. „Člověk by měl vypít minimálně 40 mililitrů tekutiny na 1 kilogram své tělesné hmotnosti. Vhodná je čistá voda doplněná citrusovým ovocem. Když přidáte voňavou bylinku ze zahrádky, tak získáte zbraň proti nutkavé potřebě sníst nějakou sladkost. Ochucená voda nám pomůže zvládnout své chutě. Mějte na stole sklenici s vodou a průběžně popíjejte,“ uzavírá Kateřina Šimková. Pitný režim si můžeme bez obav zpestřit ovocnými neslazenými čaji. Patří totiž do skupiny nepravých čajů a neobsahují kofein. Naopak černé a zelené, tedy pravé čaje, jsou zdrojem kofeinu, je tedy vhodné je dávat do pitného režimu umírněně. Věděli jste, že vodu můžete dodat i konzumací ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vody? Řadí se mezi ně například meloun, okurky, ledový salát, papriky, ředkvičky, rajčata, ananas, grapefruit, jahody, maliny nebo borůvky. Jimi dodáte nejen vodu, ale i vitamíny. 

Zdroj informací: Kateřina Šimková - nutriční specialistka, Zdravého stravování, tiskové materiály

Reklama