Marta (32 let) má druhý vážný vztah za svůj život. První trval přes osm let. Se současným partnerem (41 let) je rok a půl. První měsíc byl perfektní. Jak čas plyne, vyplouvají na povrch věci, které Martě vadí. Někdy nad nimi mávne rukou a přejde je. Občas se ale objeví něco, co v ní probudí pochyby, zda by nebylo lepší být single.

„Vím, že ve vztahu nikdy nebudu mít 100 %. Jenže já bych chtěla být maximálně šťastná, zvláště když vím, že bych mohla. Stačilo by, aby se druhý trošku snažil. V aktuálním vztahu z mé strany převládá spokojenost a vděčnost, že Daniela mám. Pak jsou ale chvíle, jsou poměrně časté, kdy se trápím. Brečím, v noci od nervů nespím, hroutím se,“ vysvětluje své rozpoložení Marta. Martin přítel je podle jejích slov zvláštní povaha. Je solitér. Navíc se nechce měnit. Když se zmíním o něčem, co mi vadí, odvětí, že takový je. Většinou začne jmenovat mé chyby, které se mu nelíbí. Hned na to řekne, že o nich ví, ale neřeší je, protože to jsem já. Často ještě dodá, ať si najdu jiného, lepšího, když on mi nevyhovuje. Tím debata končí.“

Marta neví, co si počít. Na jednu stranu si dokáže po boku partnera představit budoucnost, jenže je tu strach. Obava, jestli nemrhá časem s někým, kdo s ní nechce strávit zbytek života. To si totiž Marta myslí. „Když začnu řešit něco dopředu, například děti, změnu bydlení, svatbu, nesetkám se s kladnou odezvou. „Uvidíme, nebudeme předjímat,“ zní jeho reakce.“ Někteří přátelé jí radí od přítele odejít. O čemž už několikrát přemýšlela, ale vždy to zavrhla. Miluje ho.

K dané problematice, kdy ženy hledají na partnerovi chyby, se vyjádřil zkušený lektor, konzultant a kouč partnerský vztahů, Michal Brozman. Www.michal-brozman.cz.

„Kdo kdy řekl, že žádný vztah nebude 100 % a že nám vždy bude něco chybět? Zamyslel bych se úplně nejdřív nad tímto prohlášením, které se používá velmi často. Miliony žen a mužů věří něčemu, o čemž neví, kdo to kdy poprvé řekl. Obdobných vět, které opakujeme po někom, jsou tisíce. Kdo nás je učil? Rodiče, učitelé, spolužáci, první partneři. Opakujeme bohužel něco, co nezvládali unavení, životem zklamaní lidé, a věříme tomu. Nejdříve je třeba vstoupit do vztahu sám se sebou. Zjistit a najít, kterých například 20 - 30 % na sobě odmítám a vidím je na partnerovi. Použiji příměru. Měl bych rád tygra, kdyby se začal z 30 % chovat jako slon? Asi už ne. Ztratil by totiž své kouzlo a šmrnc. Stejné je to u lidí.“

Čtěte také:

Reklama