Hezký den ženám-in i redakci.

Nechápu, co to znamená „mít vzor". Celý život se mě v nepravidelných intervalech někdo vyptával na moje vzory. Jako dítě jsem pravidelně odpovídala, že nevím. Pak jsem strávila týden tím, že jsem ve chvílích volna probírala všechny filmové i knižní hrdiny, historické osobnosti, významné umělce i vědce, žijící osoby kolem mě, a snažila se vybrat svůj vzor. Měla jsem pocit, že bez vzoru jsem jaksi méněcenná. Každý přece měl nějaký vzor. Holky ve třídě se oblékaly a česaly podle známých zpěvaček a hereček, kluci nosili trička s čísly svých oblíbených fotbalistů. Jenom já jsem chodila v oblečení, které mi maminka šila podle Burdy. Ale mým vzorem přece nemohla být Burda, proboha!

Takže jsem usilovně přemýšlela. Rychlé šípy? Ne, copak můžu mít za vzor kluky, pro které je holka dobrá tak maximálně k tomu, aby jim vyšila vlajku? Z tohohle důvodu jsem foglarovkám nikdy nepřišla na chuť. Vinnetou? Old Shatterhand? Sakra a proč bych vlastně měla mít za vzor chlapa? Protože ženských hrdinek je pomálu... Co třeba Xena? Nebo Buffy? Ale to jsou jenom chlapi s prsama. Nikdy jsem zvlášť neobdivovala ženy s meči a v kožených hadřících, ani když jsem objevila fantasy. Sukni, zvlášť dlouhou a širokou, považuju za nejlepší kousek oblečení, který kdy kdo vymyslel. Měla jsem a mám ráda spíš různé čarodějky, diplomatky, intrikánky a chytré Horákyně, které používají hlavu, místo aby se snažily dohnat chlapy ve fyzické síle. Prostě ženy, které jsou rády, že jsou ženami, a dokáží toho patřičně využít, přitom se ale nebojí ani fyzické práce nebo trochy nepohodlí. Sežeňte takovou hrdinku! (Pratchetta jsem objevila až na VŠ.) Takže jsem své hledání vždycky odložila na později a doufala, že se nějaký vzor objeví sám.

Neobjevil. Na živých lidech kolem sebe jsem viděla spíš jaká bych nikdy být nechtěla (počítá se to?). Z těch imaginárních jsem jich spoustu měla hodně ráda, jako dítě jsem si na některé z nich nebo jejich zcela vymyšlené společnice a kamarádky často hrála, obdivovala jsem je. Ale nikdy jsem netoužila být jako oni. Dál jsem nosila oblečení šité podle Burdy a střihy jsem si vybírala sama. Česala jsem se tak, jak mi to připadalo praktické a jak jsem věřila, že mi to sluší. Když jsem někde na někom jiném viděla něco, co se mi líbilo, řekla jsem si, že bych to mohla zařadit. Ale byl to vždycky ten účes (kus oděvu, vlastnost), co se mi líbilo, bez ohledu na to, kdo byl nositelem. Něco z toho jsem zkusila a přijala za své, někdy jsem zjistila, že u jiných je to fajn, ale mně to nesedí. Nikdy jsem nechápala, proč by někdo měl chtít být někým jiným se vším všudy - účesem počínaje a osudem konče. Radši jsem se snažila být sama sebou a vybírat si z okolí drobnosti, které považuju za dobré. A tak to zůstalo dodnes. Jen už se kvůli tomu necítím méněcenná a na otázku na vzor už neodpovídám nevím", ale po pravdě: Žádný vzor nemám a mít nechci."

Kassy


Děkujeme za zajímavý a kontrastní názor :).

redakce@zena-in.cz

Reklama