Do vysněného města se přestěhovala čtenářka Renicek. Našla si tam také manžela a už 17 let zde vychovává své děti. Město má pro ní mnoho výhod...

Jaké výhody spatřuje čtenářka Renicek v bydlení ve městě? To si přečtěte v tomto příspěvku k dnešnímu tématu.


Kdysi jsem jedno takové stěhování prodělala. Narodila jsem se a vyrostla v malém šumavském městečku, a když jsem se v patnácti dostala na střední školu do krajského města, měla jsem jasno. Už se nevrátit do zapadlého pohraničí, kde je nouze o práci, kde není pořádná restaurace, natož kavárna. Kde není možnost poslat děti do hudební či jazykové školy, kde jediní kino hraje jen jednou týdně. A tak jsem také udělala. Manžela jsem si našla tady ve vysněném městě a tady také sedmnáct let žijeme. Když byly děti malé, moc jsem ocenila, že je po ruce několik poliklinik a nemocnice, že nemusím na pohotovost jet devadesát kilometrů, když je to potřeba. Také kultury a společnosti jsme si opravdu moc užili. Ale nějak to poslední dobou začínám vidět jinak. Kousek za městem na malinké vesničce dostal manžel od babičky prastarou chalupu se zahradou. Úplně nás to tam okouzlilo. Je to jistě tím, že na rozdíl třeba od té Šumavy jsem ve městě za deset minut. Naučila jsem se řídit auto, tak jsem v tomto soběstačná. Děti odrostly a nepotřebují vodit na kroužky a do hudebky. Moc mě láká ten klidný a tišší způsob života. Nejsem ten typ, co si šlechtí zahrádku, pěstuje ovoce a chová králíky a slepice. To jistě nikdy dělat nebudu. Ale prožili jsme na vesnici pár letních měsíců a zjistili, že bychom tam mohli žít stále. Do práce to máme dvacet minut. Cestou nákupní centrum, děti pryč z domova a sedět na zahradě a koukat na stromy a hvězdy je tady jiné než na velikém sídlišti ať už panelovém nebo sídlišti z nově vystavených domků. A tak jsem zjistila, že je to opravdu tak. Že se člověk časem vyvíjí a mění. Upravují se mu chutě a názory. To, před čím jsem v patnácti utekla, mi ve čtyřiceti připadá přijatelné, dokonce hezké. Přemýšlíme o tom, zda to udělat. Přestěhovat se. Není to až tak radikální rozhodnutí. Práce a přátelé nám zůstanou tytéž, ale umím si představit, že si místo návštěvy multikina budu raději číst na zápraží.

Renicek

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 18. ledna 2013: Cesta z města, cesta do města

  • Přestěhovala byste se z vesnice do města, nebo z města do vesnice?
  • Proč ano a proč ne?

Své příspěvky k tomuto tématu formou úvah a zkušeností zasílejte na e-mailovou adresu redakce (viz níže), a to nejpozději 18.1.2013 do 15.00 hodin. Příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu, tedy pokud chcete mít šanci na uveřejnění a tím i možnost získání pěkného dárku - balíčku ORIFLAME: denní krém ORIFLAME essentials Moisturising, oční gel ORIFLAME essentials, oční krém ORIFLAME eco beauty, který tu mám připravený pro jednu z přispěvatelek.

cenacenacena

Reklama