shutterstock-1106721185.jpg
Sliba, Foto: Shutterstock

Silba
Přijeďte do ospalé Silby a užijte si den dlouhých a líných procházek podél klidného pobřeží. Na ostrově nejsou žádná auta ani hotely a v létě ani kola. Jediný způsob, jak si užít dovolenou na tomto ostrově, je přizpůsobit se tempu místních. Rozvalte se pod slunečními paprsky, vykoupejte se, šnorchlujte a projděte se po nádherně malebném východním pobřeží. Ti, kteří hledají přece je trochu aktivní dovolenou, mohou vystoupat na Toretu, rozhlednu na malém ostrově, nebo si zahrát volejbal na pláži Sotorisce.

shutterstock-1729078594.jpg
Lopud, Foto: Shutterstock

Lopud
Hodinová plavba lodí od ruchu Dubrovníku vás zavede do srdce vysokých hor a sytě modrých vod. Prozkoumejte ostrov bez aut, komunikujte s místními obyvateli, navštivte restaurace u vody, obchůdky a samozřejmě nezapomeňte na nádherné pobřeží. Vydejte se na jižní stranu ostrova do zátoky Sinj, kde se hedvábný písek rozplývá v nádherném příboji. Přenocování vám přiblíží skutečný život ostrova, poté co všichni turisté, kteří přijeli jen na jeden den, odjedou a Lopud se dostane do své vlastní podoby.

shutterstock-1505835008.jpg
Kornati, Foto: Shutterstock

Kornati
Kornati se skládá z více než 130 útesů, ostrůvků a ostrovů a vyznačují se úžasnou rozmanitostí krásy od vinic přes olivovníky až po křídový vápenec, mohutné útesy a středomořské křoviny. Prozkoumejte lidské pozůstatky z doby neolitu, potápějte se v úžasně čistých vodách a vydejte se na pěší túru po nezpevněných stezkách. Mějte na paměti, že tato oblast je přísně chráněná!

shutterstock-1420836857.jpg
Sveti Nikola, Foto: Shutterstock

Sveti Nikola
Sveti Nikola ukrývá mnoho krás – křišťálově čisté pobřeží i pásmo borových lesů. Na nejsevernější ostrov, který je až na jediný hotel postavený v roce 2015 zcela neobydlený, se dostanete bezplatnou hodinovou kyvadlovou dopravou ze starého města Poreč. V červenci a srpnu tu můžete vyhlížet delfíny, šnorchlovat, navštívit starověký hrad a maják ze 14. století postavený benátskou rodinou, které ostrov kdysi patřil, a užívat si oblázkové pláže oceněné Modrou vlajkou.

shutterstock-351201998.jpg
Veliki Brijun, Foto: Shutterstock

Veliki Brijun
Nasedněte na 20minutovou plavbu trajektem z Fazany na krásný ostrov Veliki Brijun, který byl po smrti jugoslávského prezidenta Josipa Broze Tita vyhlášen národním parkem. Na ostrově se rozprostírají pole a husté lesy, které zastiňují odlehlé zátoky a skrývají před kolemjdoucími úžasné objevy. Návštěvníci zde najdou stopy dinosaurů, botanickou zahradu, sto let staré golfové hřiště s 18 hřišti, římské ruiny, ornitologický park, safari a další. V této říši divů žije také řada exotických zvířat, která byla darována bývalému prezidentu Titovi.

shutterstock-1364197460.jpg
Sveti Klement, Foto: Shuttestock

Sveti Klement
Vyhněte se davům na Hvaru a vydejte se na pětiminutový výlet na Sveti Klement, ospalý ostrůvek proměněný v kouzelnou zahradu. Botanik Eugen Meneghello v roce 1906 tajně proměnil ostrov ve svou vlastní zahradu a vysadil zde levanduli, rozmarýn, lilie a další rostliny. Nyní je na ostrově řada bungalovů, které vlastní jeho pravnuci a které si lze pronajmout. Ostrov je bez aut a naprosto nedotčený. Návštěvníci si mohou pochutnat na čerstvých mořských plodech v plážové restauraci Toto’s nebo prozkoumat některou z 20 zátok podél pobřeží ostrova.

shutterstock-1351862237.jpg
Susak, Foto: Shutterstock

Susak
Na ostrově Susak žije pouze 150 lidí. Procházet se zde můžete po písčitých stezkách a svou pozornost byste měli věnovat neuvěřitelně aromatickým keřům, které je lemují. Ostrov je pojmenován podle byliny, která roste divoce po celém ostrově: oregano. Na tomto písečném ostrově se také každé dva roky koná výstava Susak Expo, která nabízí zajímavou akci těm, kteří sem v létě zavítají.

shutterstock-1068420197.jpg
Bisevo, Foto: Shutterstock

Biševo
Na ostrůvku Biševo můžete obdivovat Modrou jeskyni neboli Modrou spilju, která je přístupná pouze lodí přes malý vstup do moře. Nechte se okouzlit slunečními paprsky odrážejícími se od vápencového nitra a tekoucími po žilách stříbra a kobaltu, které vás budou hypnotizovat, zatímco se necháte nadnášet průzračnou vodou. Jakmile si užijete chvíle klidu a nadpozemské krásy, věnujte zbytek dne průzkumu klášterních ruin.

shutterstock-1775725610.jpg
Solta, Foto: Shuttestock

Šolta
Odjeďte z rušeného Splitu a užijte si samotu a klid na Šoltě. Vychutnejte si pěkné městečko Maslinica, rybářskou vesnici, která se změnila v gurmánskou destinaci. Ubytovat se můžete na zámku z 18. století, který byl přeměněn na luxusní hotel. Kupte si láhev extra panenského olivového oleje Levantinka lisovaného na ostrově nebo si dopřejte místní víno Dobricic. Přivezte si domů sklenici sirupovitého medu z divokých květin nebo se projděte krásnými borovými lesy, které dodávají slunečnému kousku ráje trochu stínu.

shutterstock-444445285.jpg
Proizd, Foto: Shuttestock

Proizd
Utečte na zcela neobydlený ostrov Prozid, který je ideální pro únik před letními davy lidí na oblíbených okolních ostrovech, jako je Korčula. Na tomto krásném ostrově se můžete vydat na pěší túru po stezkách zalitých sluncem, procházet se po cestách posetých voňavou makií nebo piknikovat na nepřeplněných plážích. Kdo chce v létě ochutnat trochu ostrovního života, může se vydat na jižní stranu poblíž malého přístavu a zastavit se v Ozujsku, kde si může dát láhev místního piva.

Zdroj infromací: Invia, Croatia, Lonely Planet, National Geographic