Proč se miminko neotočí hlavou dolů?
5e315d2116334obrazek.png

Někdy je příčina neznámá, jindy k tomu mohou vést anatomické odchylky dělohy, nebo třeba krátká pupeční šňůra.
Pokud ale miminku v otočení nic konkrétního nebrání, můžete vyzkoušet pár babských rad, jak ho k tomu přimět. Samozřejmě to však není sázka na jistotu. Ačkoli na následující fígle některé maminky přísahají, snaha ostatních vyšla vniveč. Než se ale do něčeho pustíte, poraďte se pro jistotu s vaším gynekologem, a rozhodně nic nepřehánějte.

Cvičte, cvičte, cvičte

Nejčastěji se doporučují takzvané kočičí hřbety. Jděte na všechny čtyři, tedy na kolena a buďte mírně rozkročená. Nechte páteř, aby se prověsila co nejníže (zadeček je nad úrovní beder), a chvíli tak setrvejte. Tento cvik opakujte, jak jen vám to bude příjemné. Můžete ho doplnit tím, že si v kleče na kolenou hrudníkem lehnete na podložku.

K dalšímu oblíbenému cviku se položte na záda a nohy pokrčte v kolenou tak, že se země budou dotýkat pouze chodidla. A teď to důležité – podložte si zadeček polštářkem vysokým kolem 30 cm. Takto relaxujte třeba i 10 minut, pokud to vydržíte. Aby byl účinek ještě lepší, doporučuje se cvičit po vydatném jídle, kdy mát plný žaludek. A nezapomínejte ani na pitný režim – plný by měl být i močový měchýř.

Někdo doporučuje i stojky a hlavě, třeba i v bazénu, ale to je vzhledem k vašemu stavu dost napováženou.

  • Pokud byste miminko přiměla k obratu, ve stoje se rozkročte a udělejte dřep. Tak umožníte hlavičce, aby sestoupila co nejníže.

Buďte světluškou

Tak jako ony nalákejte své miminko za světlem. Baterkou pomalu pohybujte od jeho hlavičky směrem dolů.

Zahrajte mu

Přimět miminko, aby se otočilo hlavičkou dolů, má pomoci i libá hudba. Někdo přísahá na Mozarta, ale můžete zkusit různé žánry. Otázkou ovšem zůstává, zda je reproduktor přiložený ke stydké kosti dostatečným zdrojem zvuků pro miminko uvnitř. Podle některých odborníků miminko zvuky zvenčí neslyší. Sázkou na jistotu proto může být Baby pod - mp3 přehrávač zavedený do pochvy. Ano, i něco takého už existuje.

Působte na dané body

Akupunktura nebo akupresura svedou mnohé, a prý i pomoci s otočením plodu hlavou vzhůru. Určitě se do toho ale nepouštějte na vlastní pěst, zajděte k důvěryhodnému odborníkovi.

Prostě ho otočte

Tato metoda slibuje účinnost 50 na 50 a vyšší. Nabídnou vám ji ale jen v některých porodnicích. O co jde? Zkušený gynekolog (často dva najednou) provede speciální hmat, kdy zvenčí miminko v děloze otočí správným směrem. Lékaři k němu na přání nastávající maminky přistupují nejčastěji mezi 35. až 38. týdnem těhotenství, ale jen po důkladném vyšetření - v případě, kdy tento výkon nic nekomplikuje, a těhotenství se vyvíjí příznivě. Těhotná žena nesmí mít ani příliš silnou břišní stěnu, která by chycení miminka zvenčí znemožňovala.

Přestože jde o poměrně rychlý zákrok (trvá pár minut), vyžaduje jednodenní hospitalizaci. Žena nejdřív dostane infuzi s látkou, která uvede dělohu do uvolněného stavu, a lékař neustále sleduje srdeční činnost miminka. Pak přes matčino bříško tlačí z jedné strany na hlavičku a z druhé na zadeček dítěte s cílem otočit ho správným směrem. Lékařský tým je po celou dobu připraven v případě potřeby přivést miminko na svět císařským řezem. To je ale nutné jen v naprostém minimu případů (celosvětově méně než jedno procento).

  • Obecně se vyšší úspěšnost udává u vícerodiček. Pokud se zákrok povede, stále hrozí, že se miminko následně otočí zase zpět.

Doufejte do poslední chvíle

Do polohy pro porod hlavičkou dolů by se mělo miminko přetočit kolem 32. týdne těhotenství. Tedy ještě v době, kdy není tak velké, a má k tomu dostatek prostoru. Zcela běžně se ale otáčí třeba až v 37. týdnu těhotenství. „Existují však i případy, kdy se tak stane i později, například i před naplánovaným císařským řezem. Takovou situaci jsme již zažili. Ale takové případy jsou vzácné,“ dodává Iveta Oravcová, vrchní sestra Gynekologicko-porodnické kliniky pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Porod koncem pánevním není při některých polohách miminka nemožný. Přesto má svá rizika. Třeba že se v jeho průběhu hlavička zasekne v porodních cestách. A proto porodníci často sázejí na jistotu – císařský řez.

Čtěte také:

Reklama