Naše tělo není uzpůsobeno k sezení a už vůbec ne k dlouhodobému sezení. Proto lidé v kancelářích trpí bolestmi zad, rukou, ramen nebo zápěstí. Digitální svět nás k počítači doslova připoutal, a tak nemá cenu se mu vyhýbat obloukem, a raději se vyvarovat tomu, co nám způsobuje nepříjemné pocity a přestat sedět, jak se říká, jako paragraf.
5ea6b9fa51145obrazek.png
Foto: Wiesner-Hager

 1. Sezení s překříženýma nohama
  Tento nešvar postihuje jak ženy, tak i muže. Doslova si nohy zamotáme do sebe. Kyčle se v této pozici extrémně přetěžují a posouvají se do nepřirozené polohy. “V praxi to vypadá tak, že je hlavice kyčelního kloubu vyosená a na vnější straně kloubní jamky se dlouhodobě vyvrací do nepřirozené polohy. Časem se změní i postavení celé pánve. Pánev se nadzvedne a noha se prodlouží. Páteř se postupně přizpůsobuje novému postavení a vzniká skoliotické vybočení do strany,” doplňuje terapeutka Dana Hodanová ze studia Danah.
 2. Hrbení se
  Při delším sezení, pokud máme nastavenou desku stolu příliš nízko nebo pokud máme židli příliš daleko od stolu, se začneme hrbit. Při ohnutých zádech dochází ke sklopení pánve dozadu, předkláníme se a krční páteř se předsouvá. „Hrbením dochází i ke zvýšenému tlaku na meziobratlové ploténky bederní páteře a časem je pravděpodobné, že dojde i k jejich poškození,“ říká Hodanová.
  Chcete-li se proto vyhnout obtížím a přestat se hrbit, je načase investovat do ergonomického držáku na počítač. Hlavním přínosem těchto ergonomických podstavců pod monitor je to, že poskytují prostředek k umístění obrazovky do výšky, která nevyžaduje, aby uživatel naklonil krk a způsobil si tak špatné držení těla. 
 3. Váha na jedné straně
  Únava, nuda nebo přemýšlení nás vede k tomu, že se trochu více uvolníme a opřeme se o jeden loket a celé tělo nakloníme jedním směrem. Kromě toho, že zatěžujeme záda, si také zaděláváme na to, že si časem vytvoříme skoliózu.
 4. Nevhodná bederní opěrka
  Bederní opěrky jsou in. Máme pocit, že jejich přítomností zádům ulevujeme. Jejich přínos je však spíše opačný. Většinou totiž nemáme správnou velikost a bedra tak nastavujeme do nevhodné pozice.
 5. Stále jen sedíme
  Sedět celý den není zdravé, a tak je ideálním řešením střídat jej se stáním a protahováním. Díky tomu můžete předcházet komplikacím spojeným s krční páteří, bederní páteří či mezilopatkovými svaly. Polohovatelné stoly jsou ideálním řešením. Jejich pracovní desku snadno nastavíte vůči své tělesné výšce tak, aby přesně pasovala vašemu tělu, a to jak v poloze stání, tak při poloze v sedě. Navíc tyto chytré stoly jsou aktuálně velmi trendy!

A jak správně sedět?

Jestliže trávíte většinu svého pracovního dne u počítače, potom dodržujte několik pravidel:
5ea6ba093137eobrazek.png
Foto: Wiesner-Hager

 • Monitor by měl být v úrovni očí, ale zároveň nestát přímo před vámi a pozor na vychýlení do stran. 
 • Vzdálenost monitoru od očí by měla být 45 - 70 cm. 
 • Dodržujte pravidlo pravých úhlů. Co to znamená? Chodidla by měla ležet celou plochou na zemi, nohy držíme od sebe na šířku pánve, ohnutí v kolenou by mělo svírat úhel 90 stupňů, pravý úhel by měl zůstat i mezi trupem a stehenní kostí, to zajišťuje vzpřímené držení těla. Také mezi předloktím a paží udržujte pravý úhel. 
 • V případě notebooků investujte do speciálního stojanu, který posune displej výše do úrovně očí.
 • Židle by měla podporovat rovné držení zad a opěrátko by nemělo být příliš prohnuté. Nebojte se do židle investovat. Vzhledem k tomu, že na ní sedíme až osm hodin denně, je stejně důležitá jako kvalitní matrace, na níž spíme. 
 • Při sedu by měla být výška desky stolu totožná s výškou loktů.
 • Pořiďte si do práce overball - balónek, díky němuž si můžete masírovat záda nebo chodidla. To vás donutí držet pevný střed těla a mít záda jako pravítko. 

5ea6ba1626328obrazek.png
Foto: Wiesner-Hager

Také si přečtěte:

Reklama