Kaká miminko málo nebo moc často? Je to normální stav nebo už to mám řešit s lékařem? Jak vypadá zdravá stolička a jak častá by měla být? To jsou otázky, které trápí nejednu maminku miminka.
Nejste si jistá, zda vaše miminko trpí zácpou, nebo ne? Počet stoliček miminka záleží zejména na výživě a také na tom, zda dítě kojíte, nebo krmíte kojeneckým mlékem.
Pokud vaše miminko často pláče a vyprazdňuje se v delších časových intervalech, pak jde zřejmě o zácpu. O zácpu jde také tehdy, když je stolice tvrdá. Posoudit tedy normální frekvenci není tak snadné, proto je důležité, abyste sledovala i chování miminka a také konzistenci stolice. U kojených dětí je normální stolice třeba i po každém kojení, ale i 1x týdně nebo dokonce ještě déle, u nekojených dětí je běžnější 2x denní vyprazdňování, ale může být i méně než 3x týdně.
Nejčastější důvody zácpy
Zácpa u kojenců a batolat souvisí nejčastěji s funkčními důvody, které vznikají vlivem různých psychických příčin, a také nesprávnými stravovacími návyky a špatným režimem dne. Příčinu zácpy se tedy nejprve pokuste upravit tzv. režimovými opatřeními, ke kterým patří především úprava stravy. U malých kojenců změňte typ kojeneckého mléka a nahraďte ho speciálním kojeneckým mlékem určeným pro lepší stravitelnost a zmírnění zácpy, například s obsahem betapalmitátu pro změkčení stolice. Většinou je tato přirozená cesta úplně nejjednodušší a výsledek na sebe nedá dlouho čekat. U starších batolat postupujte v případě zácpy obdobně, jen přidejte do stravy více potravin obsahujících vlákninu a více pohybu. Proti zácpě můžete „bojovat“ i masážemi bříška, hlavně u kojenců – při ní dojde k mechanickému uvolňování nahromaděného obsahu ve střevech. Někdy působí skutečně velmi rychle.
Pro nekojená miminka trpící zácpou je přirozeným řešením kojenecké mléko určené pro měkčí stolici, masáže a nahřívání bříška.
Trápí vaše dítě problém se zažíváním? Udělejte si test, který vám poradí, co by děťátku mohlo pomoci, jaké speciální mléko byste mohli vyzkoušet zařadit do jídelníčku
Test najdete zde: http://www.klub-maminek.cz/citlive-brisko/test-zazivacich-potizi
Náš tip: Hami Citlivé bříško při zácpě a kolikách
Nekojenému miminku může ulevit kojenecké mléko s obsahem β-palmitátu, který zabraňuje vzniku tuhé stolice. Více o mléku najdete zde: http://www.klub-maminek.cz/citlive-brisko/zacpa-a-koliky
Hami Citlivé bříško při zácpě a kolikách
Hami Citlivé bříško s Preci Nutri pomůže Vašemu miminku od zácpy, kolik a bolestí bříška díky speciální směsi mastných kyselin s β-palmitátem pro měkčí stolici a částečně hydrolyzovanou bílkovinou pro lepší stravitelnost mléka. Hami Citlivé bříško obsahuje navíc unikátní směs prebiotických oligosacharidů GOS/FOS pro spokojené bříško Vašeho miminka.
Výrobky jsou k dispozici od narození a od ukončeného 6. Měsíce – více informací na stránkách http://www.klub-maminek.cz/citlive-brisko/
Na co si dejte pozor? Náš tip pro začátek použití speciálních mlék Hami Citlivé bříško. Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy kojenců. Kojenecká výživa by měla být používána na doporučení lékaře. Způsob použití a další info na obalech a webových stránkách výrobce. Potravina pro zvláštní výživu – potravina pro zvláštní lékařské účely. |
---|
Nový komentář
Komentáře
no, tak to asi resit s doktorkou, to je pravda...
Já jsem zatím vždy tohle řešila s detskou...
Jak zácpu řešíte? :(