Věděla jste, že zácpou trpí asi 30 procent dospělé populace a největší problém s ní mají mladé dívky pracující v kanceláři? Za zácpu se nemusíte stydět, je to nemoc jako každá jiná, která se dá léčit.

Šaratica

Nepravidelné stravování, stres, únava, málo pohybu - to všechno jsou faktory, které ovlivňují naše zažívání a mohou nám přinášet různé obtíže. Například zácpu. Jak vlastně tato nemoc vzniká? Koho nejčastěji postihuje? Je možné se jí nějak preventivně bránit? Jak se vlastně zácpa správně léčí? To jsou otázky, které asi napadnou každého, kdo se někdy zácpou setkal...

Jak vzniká zácpa?

Zácpa je obtížné, nepravidelné vyprazdňování, často spojené s bolestmi břicha. Většina lidí je přesvědčena o tom, že pokud nemají stolici pravidelně každý den, mají zácpu. Ve skutečnosti tomu tak není. Denní vyprazdňování vůbec není nutné a ani není určujícím ukazatelem správné funkce střev. Důležitější je, že k vyprazdňování dochází pravidelně a je bezbolestné. Odborníci se shodují, že o zácpu se jedná při méně než třech stolicích týdně. Ovlivňují ji tyto faktory...

 • Nepravidelné a nezdravé stravování
 • Špatný pitný režim
 • Nedostatek pohybu či stres a napětí
 • Dlouhodobé potlačování defekačního reflexu (nucení k vyprazdňování)
 • Genetické dispozice (dědičnost)
 • Jiné nemoci

Koho nejčastěji postihuje?

Dle odhadů trpí zácpou přibližně 30 % dospělé populace. Toto číslo ale může být daleko vyšší - i přesto, že zácpa není ničím neobvyklým a zvláštním, pro většinu lidí představuje tabu, o kterém nechtějí mluvit ani se svými nejbližšími, natož na veřejnosti. Na to, aby se svěřili lékaři, jim problém mnohdy přijde banální, nebo dokonce trapný, a vůbec si neuvědomují, jaká rizika toto onemocnění přináší. Nejrizikovější skupinou jsou (jak dokládá následující video) mladé ženy se sedavým zaměstnáním...

Druhy zácpy

 • Akutní funkční zácpa - krátkodobě může zácpa čas od času potrápit i jedince, kteří na ni nikdy netrpěli. Stává se to například v období zvýšeného stresu, náhlé změny životosprávy, ve vyšším stadiu těhotenství, nebo během cestování a na dovolené. V takovýchto případech hovoříme o akutní funkční zácpě, která ve většině případů trvá jen krátkou dobu, kdy je pacient vystaven vyšší psychické zátěži nebo krátkodobé změně vnějších podmínek, a je snadno léčitelná.
 • Sekundární zácpa - jedná se o zácpu, která je doprovodným příznakem jiných nemocí. Ty mohou, ale nemusí souviset s trávicím ústrojím. Může se například vyskytovat u pacientů s nedostatečnou funkcí štítné žlázy, neurologickými problémy, záněty močových cest či nemocemi gynekologického ústrojí. Velký vliv na vznik zácpy mohou mít i antidepresiva. Tato zácpa musí být léčena s ohledem na další medikaci.
 • Habituální zácpa (/též funkční nebo obvyklá) - jde o nejběžnější formu zácpy, téměř 95 % pacientů trpí tímto typem zácpy. Vyskytuje se především u žen. Tento typ zácpy vzniká útlumem nepodmíněného (vrozeného) defekačního reflexu, který se ztrácí s nedostatkem přirozených podnětů (nedostatek vlákniny, tekutin či pohybu) nebo častým potlačováním potřeby ve spěchu nebo z důvodu studu. Jedná se tedy o druh zácpy, kterou si pacienti sami „vypěstují“. Habituální zácpa je chronickým onemocněním, které by v žádném případě nemělo být dlouhodobě léčeno projímadly!

Jak může zácpa ublížit našemu organismu

Zácpa má různá stádia. Pokud přejde do stadia tak zvané spastické zácpy, způsobuje komplikace jako pálení žáhy, bolesti břicha, nadýmání, které souhrnně nazýváme dyspepsie. „Zácpa může působit i závažné problémy, například výchlipky tlustého střeva neboli divertikly. Ty mohou krvácet či perforovat a při jejich zanícení vzniká tak zvaná divertikulitida,“ varuje docent Pavel Kohout, z interní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. „Tuhá stolice může také způsobit značně bolestivé trhlinky v oblasti konečníku,“ dodává docent Kohout.

Uškodit může i dlouhodobé užívání projímadel - především rizikem vzniku dehydratace nebo minerálového rozvratu.

Jak se vlastně zácpa správně léčí?

Prevence je základ. Při všech druzích zácpy lékaři doporučují osvojit si pravidelný ranní rituál - po probuzení nalačno vypijte sklenici čisté vody, počkejte dvacet minut a pokuste se o stolici, ať už cítíte potřebu, nebo ne. Při pravidelném opakování by se měl úspěch dostavit.

Ve většině případů se dá zácpě předejít. Důležitou roli hraje především správná životospráva. Hlavně dostatečně pijte, ideální množství tekutin je podle tělesné námahy a teploty okolního prostředí nejméně okolo 2 litrů denně. Jezte pravidelně, nehltejte a nepřejídejte se. Pro správnou funkci střev odborníci doporučují dostatek vlákniny, která je obsažena především v zelenině, celozrnném pečivu, luštěninách a ovoci.

Některé potraviny či nápoje mohou vyvolávat zácpu. Patří mezi ně například cukrárenské výrobky nebo silný černý čaj. Některé potraviny a nápoje mají naopak mírné projímavé účinky. Jedná se především o švestky, jablka, fíky, jahody nebo sušené meruňky. Pokud budete potraviny vhodně kombinovat, neměly by vám zažívání rozladit.

Doporučené potraviny...

 • Zelenina
 • Celozrnné pečivo
 • Luštěniny
 • Ovoce

Samotná léčba

ŠaraticaJak se říká, nemusíte hned s každým upšouknutím letět k doktorovi. Stejné je to i naopak. Pokud se vás zácpa týká, předně je třeba zjistit, o jaký druh se jedná. V případě akutní zácpy zkuste nejprve přírodní metody - zvyšte přísun vlákniny a potravin s projímavými účinky (například již zmíněné sušené ovoce). Můžete vyzkoušet některou z projímavých minerálek, které nezatěžují trávicí trakt a jsou celkově šetrné k organismu. Mezi takovéto minerálky patří například našimi babičkami ověřená Šaratica, která je vhodná i jako doplněk k další léčbě, protože díky svému přírodnímu složení nenarušuje případnou medikaci.

Teprve pokud nezaberou přírodní metody, zkuste projímadla. Na trhu jich existuje celá řada - čaje, čípky, kapky, tablety. S projímadly ale zacházejte opatrně! Nepřekračujte doporučené denní dávkování a neužívejte je příliš dlouhou dobu v kuse. Při jejich nadužívání hrozí poškození střevní sliznice a stěny. Navíc si můžete vypěstovat tak zvaný laxativní návyk, což znamená, že si tělo na projímadlo natolik zvykne, že nebudete schopni vykonat potřebu bez jeho použití, a tím si vypěstujete zácpu, která jen těžko reaguje na jakoukoliv další terapii.

Pokud zácpa i přes užívání projímadel trvá déle než dva týdny, je čas jít k lékaři. Stejně byste měli postupovat i v případech, kdy je zácpa doprovázena znatelným váhovým úbytkem, horečkami, dlouhodobým zvracením, neustávajícími bolestmi či dokonce krvácením. V těchto případech situaci nepodceňujte, zácpa může být příznakem závažného onemocnění a včasná diagnóza je prvním krokem k úspěšnému vyléčení.

Kdy jít k lékaři?

 • Trvá li zácpa déle než 2 týdny.
 • Je-li zácpa doprovázena znatelným váhovým úbytkem, horečkami, dlouhodobým zvracením, neustávajícími bolestmi či dokonce krvácením.
Šaratica - přírodní pomocník při léčbě zácpy
V poslední době se stále více a více pacientů snaží léčit zácpu bez pomoci léků, a tím roste obliba přírodních projímadel a minerálek. Jednou z nejoblíbenějších je Šaratica, sírano-sodno-hořečnatá minerální voda. Je doporučována k léčbě při chronických zácpách a dalších zažívacích potížích. Ani při dlouhodobém užívání nevzniká návyk organismu na Šaratici a její účinky jsou stále stejné.
Nejen, že pozitivně působí na vyprazdňování, ale také tělu dodává potřebné minerály a neodvodňuje jako umělá projímadla. Oproti umělým projímadlům zde nehrozí riziko vzniku závislosti a díky svému přírodnímu složení je Šaratica vhodná i pro těhotné ženy.
K dostání je především v lékárnách v lahvích o objemu 0,5 l. Nejznámější je přírodní Šaratica, která má dlouholetou tradici nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Další informace na: www.saratica.cz

Reklama