Známe to všichni – neustále někam pospícháme, přes den nemáme čas pořádně se najíst a stravujeme se za pochodu. Takový způsob života však často působuje zácpu. Přečtěte si o základních typech, příčinách vzniku, prevenci a léčbě zácpy.

V dnešní uspěchané době je stále těžší udržet se fit a v pohodě. Známe to všichni – neustále někam pospícháme, přes den nemáme čas pořádně se najíst a stravujeme se za pochodu. Většina z nás neumí relaxovat, což způsobuje horší odbourávání stresu a rychlejší únavu. Dalším nešvarem, ať už z nedostatku času nebo z lenosti, je málo aktivního pohybu. Tento způsob života zatěžuje naše tělo, urychluje stárnutí a může být průvodcem mnoha více či méně závažných onemocnění, jako jsou např. migréna, únavový syndrom, deprese, cukrovka, obezita nebo dokonce cévní příhody, infarkt myokardu a rakovina. Mezi tyto, tzv. civilizační choroby bezesporu můžeme zařadit i zácpu. V následujícím textu se dočtete o základních typech, příčinách vzniku, prevenci a léčbě zácpy.

Co je vlastně zácpa

Šaratica

Jedná se o obtížné, nepravidelné vyprazdňování, často spojené s bolestmi břicha. Většina lidí je přesvědčena o tom, že pokud nemají stolici pravidelně každý den, mají zácpu. Ve skutečnosti tomu tak není. Denní vyprazdňování vůbec není nutné a ani není určujícím ukazatelem správné funkce střev. Důležitější je, že k vyprazdňování dochází pravidelně a je bezbolestné. Odborníci se shodují, že o zácpu se jedná při méně než třech stolicích týdně. Dle odhadů trpí zácpou přibližně 30 % dospělé populace. Toto číslo ale může být daleko vyšší - i přesto, že zácpa není ničím neobvyklým a zvláštním, pro většinu lidí představuje tabu, o kterém nechtějí mluvit ani se svými nejbližšími, natož na veřejnosti. Na to, aby se svěřili lékaři, jim problém mnohdy přijde banální, nebo dokonce trapný, a vůbec si neuvědomují, jaká rizika toto onemocnění přináší.

Jaké známe druhy zácpy

Jak již bylo zmíněno výše, zácpu může způsobit životní styl – nepravidelné a nezdravé stravování, špatný pitný režim, nedostatek pohybu či stres a napětí, ale také například genetické dispozice nebo jiné nemoci. Aby mohla být zácpa správně vyléčena, je důležité nejprve odhalit její příčinu.

Krátkodobě může zácpa čas od času potrápit i jedince, kteří na ni nikdy netrpěli. Stává se to například v období zvýšeného stresu, náhlé změny životosprávy, ve vyšším stadiu těhotenství, nebo během cestování a na dovolené. V takovýchto případech hovoříme o akutní funkční zácpě, která ve většině případů trvá jen krátkou dobu, kdy je pacient vystaven vyšší psychické zátěži nebo krátkodobé změně vnějších podmínek, a je snadno léčitelná.

Dlouhodobější zácpa může být samostatnou potíží nebo doprovodným příznakem jiných nemocí, které mohou, ale nemusí souviset s trávicím ústrojím. Může se například vyskytovat u pacientů s nedostatečnou funkcí štítné žlázy, neurologickými problémy, záněty močových cest či nemocemi gynekologického ústrojí. Velký vliv na vznik zácpy mohou mít i antidepresiva. V takových případech se jedná o zácpu sekundární, která musí být léčena ohledem na další medikaci.

Vysloveně civilizační nemocí je zácpa habituální, neboli funkční nebo obvyklá. Jedná se o nejběžnější formu zácpy, téměř  95 % pacientů trpí tímto typem zácpy. Vyskytuje se především u žen. Tento typ zácpy vzniká útlumem nepodmíněného (vrozeného) defekačního reflexu, který se ztrácí s nedostatkem přirozených podnětů (nedostatek vlákniny, tekutin či pohybu) nebo častým potlačováním potřeby ve spěchu nebo z důvodu studu. Jedná se tedy o druh zácpy, kterou si pacienti sami „vypěstují“. Habituální zácpa je chronickým onemocněním, které by v žádném případě nemělo být dlouhodobě léčeno projímadly!

Některé dlouhodobější formy zácpy mohou být dědičné, proto by vás u lékaře neměla zaskočit otázka na výskyt tohoto onemocnění v rodině. Může se jednat o zvýšenou náchylnost k podráždění tračníku nebo sníženou střevní motilitu (pohyblivost).

Jak může zácpa ublížit našemu organismu

Pokud zácpa přejde do stadia spastické zácpy, způsobuje komplikace jako pálení žáhy, bolesti břicha, nadýmání, které souhrnně nazýváme dyspepsie. „Zácpa může působit i závažné problémy, např. výchlipky tlustého střeva neboli divertikly. Ty mohou krvácet či perforovat a při jejich zanícení vzniká tzv. divertikulitida.“ objasňuje docent Pavel Kohout, z interní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. „Tuhá stolice může také způsobit značně bolestivé trhlinky v oblasti konečníku“ dodává docent Kohout.

Uškodit může i dlouhodobé užívání projímadel – především rizikem vzniku dehydratace nebo minerálového rozvratu.

 
Ve dnech od 30.9.2011 do 30.10.2011 probíhá na www.saratica.cz soutěž o skvělé ceny!

1. Místo - Lázeňský týden pro 2 osoby zahrnující ubytování, polopenzi a množství procedur
2. místo - Víkendový odpočinek pro 2 osoby (3dny, 2 noci s polopenzí, 5 procedur)
3. místo – pitný režim Ondrášovky pro dvě osoby na jeden měsíc + tři kartony Šaratice
soutěž

Při všech druzích zácpy lékaři doporučují osvojit si pravidelný ranní rituál – po probuzení nalačno vypijte sklenici čisté vody, počkejte dvacet minut a pokuste se o stolici, ať už cítíte potřebu, nebo ne. Při pravidelném opakování by se měl úspěch dostavit.

Ve většině případů se dá zácpě předejít. Důležitou roli hraje především správná životospráva. Hlavně dostatečně pijte, ideální množství tekutin je podle tělesné námahy a teploty okolního prostředí nejméně okolo 2 litrů denně. Jezte pravidelně, nehltejte a nepřejídejte se. Pro správnou funkci střev odborníci doporučují dostatek vlákniny, která je obsažena především v zelenině, celozrnném pečivu, luštěninách a ovoci.

Některé potraviny či nápoje mohou vyvolávat zácpu. Patří mezi ně například cukrárenské výrobky nebo silný černý čaj. Některé potraviny a nápoje mají naopak mírné projímavé účinky. Jedná se především o švestky, jablka, fíky, jahody nebo sušené meruňky. Pokud budete potraviny vhodně kombinovat, neměly by vám zažívání rozladit.

Léčba

Pokud se vás zácpa týká, předně je třeba zjistit, o jaký druh se jedná. V případě akutní zácpy zkuste nejprve přírodní metody – zvyšte přísun vlákniny a potravin s projímavými účinky (například již zmíněné sušené ovoce). Můžete vyzkoušet některou z  projímavých minerálek, které nezatěžují trávicí trakt. Mezi takovéto minerálky patří například Šaratica. Tato minerálka je čistě přírodní, šetrná k organismu a nenávyková. Můžete ji proto užívat i při dlouhodobějších potížích se zažíváním, nebo jako doplněk k další léčbě. Díky svému přírodnímu složení nenarušuje případnou medikaci a bez obav ji mohou konzumovat i těhotné ženy.

Teprve pokud nezaberou přírodní metody, zkuste projímadla. Na trhu jich existuje celá řada – čaje, čípky, kapky, tablety. S projímadly ale zacházejte opatrně! Nepřekračujte doporučené denní dávkování a neužívejte je příliš dlouhou dobu v kuse. Při jejich nadužívání hrozí poškození střevní sliznice a stěny. Navíc si můžete vypěstovat tzv. laxativní návyk, což znamená, že tělo si na projímadlo natolik zvykne, že nebudete schopni vykonat potřebu bez jeho použití, a tím si vypěstujete těžkou zácpu, která jen těžko reaguje na jakoukoliv další terapii.

Pokud zácpa i přes užívání projímadel trvá déle než dva týdny, neváhejte a jděte se poradit s lékařem. Stejně byste měli postupovat i v případech, kdy je zácpa doprovázena znatelným váhovým úbytkem, horečkami, dlouhodobým zvracením, neustávajícími bolestmi či dokonce krvácením. V těchto případech situaci nepodceňujte, zácpa může být příznakem závažného onemocnění a včasná diagnóza je prvním krokem k úspěšnému vyléčení.

Šaratica – přírodní pomocník při léčbě zácpy

V poslední době se stále více a více pacientů snaží léčit zácpu bez pomoci léků, a tím rosteŠaratica obliba přírodních projímadel a minerálek. Jednou z nejoblíbenějších je Šaratica, sírano-sodno-hořečnatá minerální voda. Je doporučována k léčbě při chronických zácpách a dalších zažívacích potížích. Ani při dlouhodobém užívání nevzniká návyk organismu na Šaratici a její účinky jsou stále stejné.

Nejen, že pozitivně působí na vyprazdňování, ale také tělu dodává potřebné minerály a neodvodňuje jako umělá projímadla. Oproti umělým projímadlům zde nehrozí riziko vzniku závislosti a díky svému přírodnímu složení je Šaratica vhodná i pro těhotné ženy. 

K dostání je především v lékárnách v lahvích o objemu 0,5 l. Nejznámější je přírodní Šaratica, která má dlouholetou tradici nejen v České republice, ale i v zahraničí.  Nyní však jsou na trhu novinkou i ochucené varianty  - grapefruit a bylinková (s příchutí mařinky vonné).

Reklama