Kromě služebních cest a pobytů během studia na vysoké škole jako au pair v Irsku jsem nebyla nikdy sama v zahraničí, tak jsem se rozhodla, že tam pojedu a že to zvládnu sama. Koupila jsem letenky na dva týdny do hlavního města Dillí a začala přemýšlet, co vlastně v té Indii budu dělat a jak to tam přežiju… Můj pobyt měl nastat za necelý měsíc, a tak jsem rovnou začala zařizovat to nejdůležitější, tj. vízum, očkování, pojištění, ubytování, program apod. Poprvé v životě jsem si koupila i krosnu, protože jet s kufrem do Indie nepřicházelo v úvahu.

Jak cestovat bezpečně sama?

5a4b4f75ad336obrazek.pngKdyž chcete cestovat sama a bezpečně, je ideální kromě znalosti o zemi, místních zvycích a obyvatelích být alespoň na nějaký čas ve skupině lidí se společným zájmem. Pro mne to byla jóga. Indie je navíc i kolébkou jógy a dlouho bylo mým snem si ji zde zacvičit, tak to bylo ideální řešení.

Existuje webová stránka sdružující jógové školy po celém světě (www.bookyogaretreat.com). Můžete si vybrat nejen destinaci, ale i druh pobytu a kurzu. V dnešní době se ke kurzu jógy přidávají také masáže, lekce surfingu, ajurvédy, lekce vaření, turistika apod., čímž program nabývá na zajímavosti a naučíte se tak z dané země ještě víc než běžným typem dovolené. 

5a4b5213e67abobrazek.pngV Indii jsem si chtěla zacvičit si jógu, být někde u moře a navštívit Taj Mahal. Proto jsem zvolila za kurz “yoga holiday” a dovolenou u moře na jihu ve státu Goa.

Indie je druhou nejlidnatější zemí světa s více než 1 miliardou obyvatel. Hraničí se 6 státy (na východě s Bangladéšem a Barmou, na severu s Čínou, Bhútánem a Nepálem, na severozápadu s Pákistánem). Na jihovýchodu 65 km za Palkovým průlivem se nachází Srí Lanka.

Indie se skládá z celkem 29 spolkových států, z nichž Goa, můj první cíl, je tím nejmenším státem. Pro turisty z Evropy je však nejvíce přístupným, protože je zde relativně čisto a domluvíte se perfektně téměř všude anglicky.

Hlavní sezóna na jihu Indie je od října do května s teplotami mezi 30°C a 39°C. Pro Evropany je ale nejlepší období na cestu během zimy od října do ledna, kdy se teploty pohybují mezi 20°C a 30°C a srážky jsou výjimečné.
Už během letu na mne dýchla indická atmosféra. Milí lidé a vynikající jídlo napomohlo, že jsem se začala těšit. Když si vzpomenu na ten šílený strach večer před odletem během balení… Po příletu v brzkých ranních hodinách jsem ale stejně na letišti měla svou aklimatizační chvilku, než jsem si uvědomila, že ne každý Ind je hned “vrah”.

Goa

5a4b4f082549fobrazek.pngPobyt v Goa byl úžasný. Na jógu jsem dorazila jediná, protože má škola byla čerstvě založená, a tak jsem si celých 10 dní užívala soukromých lekcí. Měla jsem naprosto fantastický program: ráno jóga, poté snídaně, následně pláž a moře, odpoledne oběd, polední klid, jóga, večeře a večerní klid. Mí nejbližší indičtí průvodci byli samotný zakladatel školy Kashish yoga (kashishyoga.com) a učitel jógy. Stali se i mými přáteli. 

Během mého pobytu mne provázeli na výpravách po jihu. Udělali jsme pár výletů do okolních vesnic, p odívali jsme se na plantáž koření a na slony. Splnil se mi tak dlouholetý sen vidět slony naživo… Mým druhým velkým snem bylo vyzkoušet tetování Henou přímo v Indii a zrealizovala jsem ho též.

5a4b51c2191c5obrazek.png
Co mne naprosto nadchlo, byla ohleduplnost místních řidičů. I když řídí ve srovnání s řidiči v České republice divoce, jsou velmi ohleduplní ve dne i v noci a zvěř je i na silnicích v bezpečí… V Indii jsou posvátné krávy, jsou symbolem bohů a tím pádem ať stojí kdekoliv, lidé se jim vyhýbají.

5a4b4f23ae6e0obrazek.pngDruhou věcí, která mne nadchla, je indická kuchyně. Než jsem se vydala do Indie, neměla jsem o ní ponětí. Většina pokrmů je zde bezmasá. Maso samozřejmě ve vybraných Indických restauracích a na ulici naleznete, ale díky častým výpadkům elektřiny se ho doporučuje jíst pouze v těch lepších místech.
Obecně jsem milovník masa, mé oblíbené jídlo je vepřový řízek. V Indii jsem chtěla vyzkoušet vydržet bez masa. Myslela jsem, že to bude problém, ale vše, co jsem ochutnala, bylo fantastické a na maso jsem neměla ani jeden den chuť. Indové dokonale kombinují při vaření nejrůznější druhy koření (kromě garam masaly a kari je toho celá řada), rýži, zeleninu, luštěniny a chutě jsou tak neuvěřitelně vyvážené, že vám nic nechybí. 

Taj Mahal, Agra

Dny rychle utíkaly a můj pobyt se blížil ke konci. Dalším plánem bylo na severu navštívit Taj Mahal v Agře. Letěla jsem z Goa zpět do Dillí. Následující den měla namířeno do části jménem Agra, kde se nachází Taj Mahal.

5a4b4eece25c1obrazek.png
 
Taj Mahal je neuvěřitelný. Pokud budete mít cestu do Indie, musíte ho navštívit. Nejen, že patří mezi Nových sedm divů světa, ale pro mnoho lidí je také symbolem Indie. Ročně ho navštíví kolem 7 milionů návštěvníků. Nejedná se pouze o bílou typickou stavbu, kterou každý dobře zná. Taj Mahal je komplex třech hrobek ze 17. století, které byly postaveny sultánem Šáhdžahánem na počest jeho zesnulým třem ženám. První dvě hrobky jsou zcela totožné v cihlové barvě – byly postaveny na počest první a druhé manželce. Typická bílá stavba, pod kterou si každý představíme Taj Mahal, byla postavena na počest sultánově třetí manželce, Mumtáz Mahal, která pocházela z Íránu a byla nazývána “perlou paláce". Sultánovi porodila celkem 14 dětí. Sultán ji velmi miloval, a proto třetí nejkrásnější stavba byla věnovaná právě jí. Pomník je postaven z mramoru a celý jeho povrch je zdoben polodrahokamy a drahokamy. Vlivem měnícího se osvětlení v různých denních dobách nabývá různých barevných odstínů během dne. Ráno je jeho barva lehce narůžovělá, večer mléčně bílá a během noci se zbarvuje do zlata.
Taj Mahal se stavěl 22 let (1632-1654) a na jeho stavbě se podílelo 20tis dělníků. Vidět ho osobně je nepopsatelný zážitek. Měla jsem husí kůži hned, jak jsem ho viděla. Pro Indy je to posvátné místo lásky. Častokrát můžete vidět i mladé páry, které se zde zasnubují, nebo fotí svatební fotky.

Po Taj Mahalu jsem se odebrala zpět do hotelu taxíkem a po pár hodinách na letiště. Doma v Čechách jsem si díky mé cestě uvědomila pár věcí. Je neuvěřitelné kolik snů se dá splnit během pouhých několika dní. Stačí pouze pustit se do realizace a nepřemýšlet, zdali mám či ne, prostě to udělat… Někdy o snech příliš přemýšlíme a přitom ke splnění přitom stačí tak málo.
Přeji vám šťastný nový rok a spoustu splněných přání.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama