A teď ty druhé:
V záclonách se drží prach a tím pádem i roztoči. Musíme proto kupovat takové, aby se daly dobře udržovat a snesly i chemickou dezinfekci. Záclony brání proudění vzduchu. Tohle tvrzení je trošku složitější. Podle mých vědomostí je nutné je rozdělit na dvě části: na proudění vzduchu - tomu nepochybně brání jakákoliv textilie na obvodové stěně bytu a proudění tepla. Tady už to tak jednoznačné není. Záclony v tolik oblíbené délce od podlahy až po strop snižují účinnost vytápění v místnosti až o 40% - což je hrozně moc. (Opravdu to odborníci tvrdí o záclonách - o těch lehounkých kouscích průhledné látky, která nám visí přes okna!!!) Naproti tomu záclona, končící zároveň s parapetem okna, vede teplo správně tam, kam jej chceme dostat.
Jaké záclony si máme koupit? Tady nelze dát jednoznačné doporučení. Moderní je návrat k přírodním materiálům, ale nad tím trošku kroutím hlavou - umělé se mnohem lépe udržují. Jen se musí prát poskládané, protože se v pračce lámou. Pokd jde o sílu vlákna a o vzorek, záleží na tom, kam záclony kupujeme. Obecně lze říci, že čím silnější vlákno, tím méně světla propustí. O vzorku platí totéž - čím je větší, tím méně je propustný pro světlo - ale i pro zvědavé pohledy sousedů. V dnešní době existují záclony jednostranně neprůhledné, které sousedům zkazí i poslední zábavu. Záclony s velkým vzorem se nehodí do malých pokojů. Dávame je tam, kde je hodně prostoru, který chceme opticky zmenšit a také tam, kde je místnost relativně prázdná. Pruhy shora dolů místnost opticky zvyšují, vodorovné proužky ji zase rozšiřují. Záclony s barevným vzorkem se
A kolik jí budeme kupovat? Musíme si změřit garnýž (nebo vitrážku, tyč či jiné zařízení, kam budeme záclony upevňovat) a pak délku, kterou má mít zavěšená záclona.Potom zvážíme způsob, jakým je záclona připevněná - u nosné tyče budeme šít tunýlek (který může být poměrně široký), u garnýže stačí záložka a řasící stuha. Ta má nejrůznější šířku podle našeho vkusu. Dole uděláme většinou klasickou záložku - jen v určitých případech (nejčastěji v kancelářích) tam najdeme závažíčko nebo ocelové lanko, které záclonu vyztužuje. Šířka záleží na nás. Poměr šířka okna : šířka záclony se může měnit od 1 : 2 až po bohaté řasení v poměru 1 : 3,5. A když bychom chtěli mít opravdu nápaditý interiér, můžeme záclonu stáhnou ke stěně pomocí doplňkové stuhy v polovině nebo třetině délky. Pak už se můžeme cítit skoro jako na zámku:-)))
Nový komentář
Komentáře
Taky mám strašně ráda záclony, hodně nakupuju v ikei a na dante :-) a teďka jsme si dala zatemňující záclony do ložnici a je to výborné a vřele doporučuji :-)
Po zabudování nových oken jsem záclony zavrhla, na parapetu mám květiny, po stranách závěsy - ovšem bydlím ve 4 patře s volným výhledem.
Landriel: Nó, z venku to určitě vidět není, ale zevnitř by se mi to asi nelíbílo. Zkusím ustřihnout jenom jeden díl, to by mohlo tak nějak vyjít.
Jsem určitě pro záclony, v některých zemích mne zaráželo, že na oknech skoro záclony nemají. Já si dost dobře současný byt bez nich neumím představit.
Ťapina: máma to tu tak měla, dokud tu bydlela - na okně krátké, na balkonových dveřích dlouhý pás stejného vzoru. My máme krátké ode zdi ke zdi, před tím je přece balkon s betonem, tak tam snad není vidět.
Ťapina: já mám u sysla krátký záclony a na balkónový dveře jsem prostě nalepila průhlednou tapetu, protože bydlíme nízko...
Ťapina: a víš, že právě tohle někdo dělá? resp. opačně - má dlouhej jen ten díl přes dveře, samozřejmě krátká i dlouhá záclona má stejnej dezén.
my budeme mít v celým bytě jen půlový záclony, hrozně se mi líběj ty, co jsou většinu délky bez vzorku, hodně jemný, a dole je široká bordura výšivky.
Tak zrovna my máme v obýváku záclony od podlahy po strop a je fakt, že dost protopíme, ale co s tím, když jsou tam balkonové dveře? Přece nemůžu ustřihnout jenom tu půlku nad radiátorem