Nejprve začneme tím, jakou vlastně mají záclony funkci. Nejpodstatnější je zabránit pohledům zvenčí zkoumat naše soukromí. Tahle funkce je poplatná době, protože do sedmnáctého poschodí o samotě stojícího paneláku obvykle moc lidí nenakukuje.  A dál? Funkce izolační. Záclony nás izolují směrem ven - oznamují světu, že za nimi je už náš svět a nám, že směrem ven je jakýsi předěl. Izolují nás ale i od hluku z ulice a i když se nám zdá, že lehká látka nemá žádný velký vliv, rozhodně se jejich odstranění nedá dopručit - určitě ne  poblíž rušné dopravní tepny. Také odstraňují dotěrné sluníčko - filtrují jeho paprsky na únosnou míru. Tak, to máme důvody, proč záclony ano. Uf...

A teď ty druhé:

V záclonách se drží prach a tím pádem i roztoči. Musíme proto kupovat takové, aby se daly dobře udržovat a snesly i chemickou dezinfekci. Záclony brání proudění vzduchu. Tohle tvrzení je trošku složitější. Podle mých vědomostí je nutné je rozdělit na dvě části: na proudění vzduchu - tomu nepochybně brání jakákoliv textilie na obvodové stěně bytu a proudění tepla. Tady už to tak jednoznačné není. Záclony v tolik oblíbené délce od podlahy až po strop snižují účinnost vytápění v místnosti až o 40% - což je hrozně moc. (Opravdu to odborníci tvrdí o záclonách - o těch lehounkých kouscích průhledné látky, která nám visí přes okna!!!) Naproti tomu záclona, končící zároveň s parapetem okna, vede teplo správně tam, kam jej chceme dostat.

Jaké záclony si máme koupit? Tady nelze dát jednoznačné doporučení. Moderní je návrat k přírodním materiálům, ale nad tím trošku kroutím hlavou - umělé se mnohem lépe udržují. Jen se musí prát poskládané, protože se v pračce lámou. Pokd jde o sílu vlákna a o vzorek, záleží na tom, kam záclony kupujeme. Obecně lze říci, že čím silnější vlákno, tím méně světla propustí. O vzorku platí totéž - čím je větší, tím méně je propustný pro světlo - ale i pro zvědavé pohledy sousedů. V dnešní době existují záclony jednostranně neprůhledné, které sousedům zkazí i poslední zábavu. Záclony s velkým vzorem se nehodí do malých pokojů. Dávame je tam, kde je hodně prostoru, který chceme opticky zmenšit a také tam, kde je místnost relativně prázdná. Pruhy shora dolů místnost opticky zvyšují, vodorovné proužky ji zase rozšiřují. Záclony s barevným vzorkem se dávají buď do kanceláří jako doplněk firemního designu, nebo do dětských pokojů, popřípadě kuchyní. V obývacím pokoji nejsou úplně běžné - tam se spíš používají záclony v pastelovém ladění nebo klasicky bílé.

A kolik jí budeme kupovat? Musíme si změřit garnýž (nebo vitrážku, tyč či jiné zařízení, kam budeme záclony upevňovat) a pak délku, kterou má mít zavěšená záclona.Potom zvážíme způsob, jakým je záclona připevněná  - u nosné tyče budeme šít tunýlek (který může být poměrně široký), u garnýže stačí záložka a řasící stuha. Ta má nejrůznější šířku podle našeho vkusu. Dole uděláme většinou klasickou záložku - jen v určitých případech (nejčastěji v kancelářích) tam najdeme závažíčko nebo ocelové lanko, které záclonu vyztužuje. Šířka záleží na nás. Poměr šířka okna : šířka záclony se může měnit od 1 : 2 až po bohaté řasení v poměru 1 : 3,5. A když bychom chtěli mít opravdu nápaditý interiér, můžeme záclonu  stáhnou ke stěně pomocí doplňkové stuhy v polovině nebo třetině délky. Pak už se můžeme cítit skoro jako na zámku:-)))