albania-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Balkánský přímořský stát se pyšní vysokými horami, které se zařezávají do hlubokých údolí, čistými plážemi pozvolně vstupujícími do průzračného moře, vřelými obyvateli i tolik vyhledávanou středomořskou kuchyní. A to vše jen dvě hodiny letadlem z Prahy. Let do Tirany, hlavního města Albánie, trvá stejně jako cesta z Prahy na Moravu. Albánie je navíc cenově velice přívětivá destinace.

Hory a jezera kam se podíváš

Albánské území je z více jak 70 % pokryto divokou horskou krajinou, která vás uchvátí svou přírodní krásou a monumentálností. Mezi turisty jsou nejoblíbenější Albánské Alpy v nejsevernější části. Zdejší rozeklané štíty se svojí krásou vyrovnají středoevropským Alpám. Výhodou těch albánských je, že zde najdete živá horská střediska s rozvinutou infrastrukturou i zapadlé kouty, kam turisté zavítají jen vzácně. Nejvyšší hora, Koráb (2 764 m n. m.), pak leží na hranici se severní Makedonií ve stejnojmenném pohoří. V jejím okolí jsou hory méně dramatické a více oblé, za to jsou plné nádherných luk a pastvin.

Jako protipól Albánských Alp stojí pohoří jižní Albánie. Často chybějící turistická infrastruktura vytváří z této strany země zapomenutý kout. Úchvatná pohoří jako Mali a Kanalit navíc dotváří překrásnou přírodní kulisu riviéry. Další příležitosti pro horské trekování ale naleznete i na řadě dalších míst ve střední a východní Albánii. Na jihu navštivte pláže na ostrůvku Ksamil nebo město Saranda, které vám v zimě připomene Monaco a v létě Ibizu.

Návštěvníky z celého světa lákají národní parky, v Albánii jich je hned 15, i horská jezera jako Ohridské a Prespanské, která jsou největšími balkánskými jezery. Pokud se rozhodnete zdolat výšky a rozhlédnout se po tomto opuštěném koutě Balkánu z ptačí perspektivy, využijte služeb místních průvodců. Značené stezky zde totiž nenajdete.

Kde se nekonečné pláže snoubí s historií
Krása albánských pláží si v ničem nezadá se sousedními řeckými. V kombinaci s průzračně modrým Jaderským mořem na severu a tyrkysovým Jónským mořem na jihu země, které i ve skutečnosti vypadají jak z katalogů cestovních kanceláří, by závistí mohl puknout celý Karibik. Albánie se pyšní 290 slunnými dny v roce a více jak 360 km pláží.

Zlatavé pláže, jejichž konce jsou v nedohlednu, najdete také v Drači. Bývalé hlavní město Albánie je od toho současného vzdálené jen půl hodiny jízdy, a tak se právě zde koncentruje pozornost investorů a turistů. Jedno z nejstarších albánských měst vás ihned upoutá svou pohnutou historií a širokými písečnými plážemi. Bohatá historie města se pochopitelně podepsala i na množství dochovaných památek, od archeologických nálezů, přes byzantské městské hradby až k největšímu římskému amfiteátru na Balkáně.

Průzkum Albánie na vlastní pěst
Drač je ideálním výchozím bodem při objevování Albánie. Vydat se můžete do hlavního města Tirany, které je ukázkou poklidného soužití různých náboženských kultur. Ani ti, kteří preferují poklidnou krajinu před ruchem velkoměsta, nebudou zklamáni. Nedaleko Drače se nachází národní park Divjaka-Karavastaja, laguna mezi pobřežními mokřady a středomořským lesem je rájem ornitologů.

Albánie je země příležitostí. Výrazné zlepšení infrastruktury a nízké ceny přitahují pozornost investorů, která dosud byla soustředěna především do přelidněného Chorvatska. A kdyby žila kněžna Libuše, jistě by Drači předpověděla velkou budoucnost.

Krása tohoto balkánského státu je prostě omamující, a jakmile ji objevíte, do Chorvatska se už jistě nevrátíte. Pořídit si zde vlastní „druhé“ bydlení navíc není pro běžného smrtelníka nic nemožného. Menší apartmán v novostavbě pořídíte už okolo 1,5 milionu korun a v době, kdy nemůžete dovolenkovat, ho jednoduše pronajmete. „Albánie je malý kompaktní stát a všechno, po čem srdce turisty zatouží, je tu doslova na dosah ruky. Navíc pokud vlastníte nemovitost v Albánii, můžete sem přijet za jakékoli epidemiologické situace a strávit zde home office nebo online výuku vašich dětí. Vloni si koupilo byt v této destinaci 150 Čechů,“ uvedl Daniel Mikulka ze společnosti Myalbania.

Bezpečnost nade vše
Stále váháte, zda se do Albánie vydat, protože jste někde slyšeli, že tu není bezpečno? Nevěřte tomu. Navzdory této pověsti se není čeho bát. Ačkoliv temné časy balkánské perly dodnes připomínají bunkry rozeseté ve městech, na plážích i v horách, největší adrenalin zažijete při komunikaci s místními. Plynulou angličtinou zejména na odlehlých místech v horách nikoho neoslníte. V turistických oblastech se anglicky domluvíte bez problémů.

Zdroj: Instagram Welcome to Albania, Instagram Visit Albania Illyrians, Daniel Mikulka - My Albania
 

Reklama