5add9e3103d66obrazek.png

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org.

Skotská krajina je známá svou zelení a tajemnými historickými památkami.

K návštěvě Skotska se díky mírnému podnebí hodí kterékoli roční období. To jarní je úžasné svou čerstvou barevností, v létě pak oceníte především skutečnost, že ve Skotsku vás nečekají žádná nesnesitelná vedra.  Krom toho jsou v těchto měsících otevřeny brány všech tajuplných památek a také palíren, které by byl přímo hřích nenavštívit.
 
Přírodní krásy obestřené tajemstvím

Kraj zrzavých vlasů a Keltských předků vám sice nenabídne moře na koupání ani přeplněnou pláž, za to vám vezmou dech nesčetné přírodní scenérie, kam se chodí inspirovat nejeden umělec. Snad každý zná kultovní snímky Statečné srdce, Highlander, Trainspotting nebo dětský animovaný film Rebelka, které se odehrávají právě na skotských pláních.
Objevte jejich kouzlo a při své návštěvě neopomeňte základní přírodní turistické cíle jako ostrov Skye, pohoří Cuillin Hills, jemuž se často přezdívá skotské Alpy, soustavu sedmdesáti plochých ostrovů Orkneje nebo se nechte unést jednou z nejkrásnějších vodních cest – Kaledonským kanálem s Falkirk Wheel, jediným rotačním lodním výtahem na světě. Charakteristickou atmosférou oplývá bezpochyby také tajuplné jezero Loch Ness, k němuž se váže legenda o příšeře Nessie, jež se traduje již od 6. století. Počíhat na ni můžete například ze starobylé zříceniny Urquhart Castle, která stojí na pobřeží.
 
Objevte architektonické poklady a skotský Václavák

5add9e8f27330obrazek.png
  Zdroj fotografie: pixabay.com-shilnar

  Univerzitní město Edinburgh je hlavním městem Skotska. Ročně ho navštíví až 13 milionů turistů.

Ani milovníci krásných staveb ve Skotsku nepřijdou zkrátka. Architektonickou perlou je hlavní město Edinburgh, které je od roku 1995 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Stejně jako většina velkoměst, i skotská metropole se dělí na Staré a Nové město. Dominantou je pak turistická třída Royal Mile, vedoucí od Edinburského hradu k Holyrood paláci. Jelikož ji téměř po celé délce lemují rozličné obchody a krámky, není divu, že dostala přezdívku skotský Václavák.

Kromě ní Edinburgh skrývá i další architektonické památky, jako Panský dům z 18. století, kontroverzní budovu Skotského parlamentu, fontánu Witche’s Fountain ve stylu art nouveau, promenádu Esplanade nebo turisticky oblíbený Cannonball House, v jehož stěně je viditelně zaklíněná špatně vypálená dělová koule.
Několikrát ročně pak hlavní město oživí pestrobarevné festivaly. Mezi nejoblíbenější patří srpnový oficiální The Royal Edinburgh Military Tatoo, při němž do ulic vyrazí zástupy vojenských bubeníků, armádních kapel a ozbrojených sil.

Nenavštívit palírnu skotské whisky by byl hřích


5add9f561167dobrazek.png

Zdroj fotogafie: archiv Diageo

Palírna Cardhu je jediným lihovarem, který k dokonalosti dovedla žena, Helen Cumming.

Skotskou whisky, jež je národním nápojem a vyrábí se zhruba od 15. století, nazývají Skotové „uisge beatha“, neboli „voda života“. Objednat si ji můžete nejen v nablýskaných barech, ale i v obyčejných pubech v těch nejzapadlejších koutech Skotské vysočiny. Úžasným zážitkem však je, když si ji vychutnáte právě tam, kde byla vyrobena, na půdě její domovské palírny.
Destilerií whisky po Skotsku potkáte mnoho. Většina z nich vás nechá nahlédnout do svého nitra, protože nabízejí pravidelné prohlídkové okruhy. Ve všech pak můžete na místě ochutnat jejich single malt (čili jednodruhové) whisky nebo blendy (míchané z více druhů), kterých jsou součástí. V okolí řeky Spey, v údolí zvaném Speyside, pak můžete navštívit palírnu Cardu, jejíž whisky tvoří pomyslné srdce nejprodávanější skotské whisky světa, Johnnie Walker.

Tak tedy neváhejte a navštivte krajinu, která vám nabídne nejen překrásné přírodní scenérie, ale i spoustu degustačních zážitků. Šťastnou cestu a „sláinte!“ Na zdraví!

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama