Co k této pěkné metodě potřebujeme? Nejprve předmět, který hodláme ozdobit (nebo pokazit - podle toho, jak jsme šikovné), pak obrázek, který se nebudeme bát rozstříhat nebo roztrhat a nakonec lepidlo, které po zaschnutí zprůhlední.

A teď si jednotlivé věci pěkně popíšeme:

1) Předmět, určený k dekoraci - pro začátečníka je ideální květináč nebo jiný ne úplně hladký povrch. Co se zdobí špatně: jakékoliv hladké předměty - svíčky, glazovaná keramika a porcelán, sklo a bohužel pružný i textil - na ten se používá zvláštní finta. Dalším kritériem je barva - měla by být světlá, co nejsvětlejší, bez vzorů. Pokud je předmět tmavý, natřeme jej - stačí obyčejný Balakryl nebo jakákoliv jiná krycí barva, která nám po potření lepidlem nepustí.

2) Obrázek - découpage se vyvinula ve Francii a ke zdobení se používaly třívrstvé ubrousky - tedy přesněji jejich nejvrchnější část. Dá se ale použít i obrázek z časopisu (pokud není zespodu potištěný) nebo lisovaná květina - květy macešek, přilepené specálním lepidlem, vypadají moc hezky.

3) Lepidlo - dostanou se koupit speciální lepidla na všechny možné druhy povrchu. Určitě potřebujete zvláštní druh lepidla na nádobí, které budete běžně používat, na svíčky a na textil

  • Na nádobí: použijeme vypalovací lepidlo - po nanesení jej vypálíme podle návodu od výrobce a můžeme nádobí (nejčastěji hrníček) použít k pití. Sama používám sadu džbánu se skleničkami více než rok bez problémů - nedávám je ovšem do myčky. 
  • Svíčky - lepidlo pro ně určené není cítit po zapálení, takže můžete takto ozdobenou svíčku normálně používat.
  • Textil - lepidlo fixujeme zažehlením a pak lze věci opatrně prát v ruce.

Někdy se radí namísto drahého speciálního lepidla použít náhražku - například naředěný Herkules nebo lepidlo na tapety. Herkulesem ubrousky lepit jdou, ale nemáme 100% zaručené, že zprůhlední. Lepidlo na tapety už průhledné je, chová se však občas trošku nevypočitatelně a je hodně řídké - pokud ubrousek promáčíme, začne se nepěkně roztahovat.

A jak postupujeme? Obrázek si opatrně vystřihneme nebo vytrhneme z ubrousku a odstraníme spodní dvě vrstvy. Pak natřeme lepidlem místo, kam budeme lepit, a obrázek pomalu a pečlivě nalepíme. Na závěr jej štětcem nebo prstem ještě urovnáme (ani jedním netaháme, spíš poťukáváme a jak prst, tak štětec musí být mokré od lepidla) a po zaschnutí celou krásu přelakujeme. Do svrchního laku můžeme ještě přidat pudr, ozdobný písek nebo glitry, malá peříčka či jinou dekoraci.

Nejčastější problémy a dotazy:

1) Vrchní vrstva ubrousku nejde sundat - pomůže kousek lepicí pásky.

2) Motivek musíme nastavovat - pak si pomůžete tak, že motiv natrháme a lepíme pečlivě k sobě. Trhaný spoj není skoro vůbec viditelný. Pokud ale přelepíte dvě části přes sebe, ubrousek v tom místě ztmavne.

3) Plocha motivu je příliš velká. Pak máte několik možností: buď si motiv rozstříháte a lepíte podle už uvedeného postupu, nebo lepíte vcelku - postupujete od středu motivu k okrajům, přičemž lepidlem natřete vždycky jen část předmětu. Hodně vám pomůže, když si lepidlo trošku zředíte a nanášíte jej houbičkou - odstřihnete kousek houby na nádobí a lehounce mokrou houbičkou poťukáváte na ubrousek, nebo prostě podklad zdrsníte tak, abyste nelepili na hladkou plochu.

4) Ubrousek se přetrhl - pokud máte jiný, můžete celý obrázek prostě umýt, nepokoušejte se jej však strhnout a nalepit znovu - téměř nikdy se to nepovede.

5) Ubrousek splynul s podkladem a vzorek není vidět - podklad je příliš tmavý. Na tmavý podklad můžete lepit obrázky z časopisů nebo květiny, ale ne tenkou vrstvu ubrousku, protože světlá místa zprůhlední a z motivu zbydou jenom obrysové linky. Někdy je to žádoucí, většinou se ale výsledek příliš nepovede.

6) Sklo vypadá „upatlané“ - ihned po nalepení je dobře otřít přebytečné lepidlo papírem - báječně se k tomu hodí dolní dvě vrstvy ubrousku. Pokud jde o lepidlo vypalovací, dá se, dokud je po vypálení ještě trošku teplé, opatrně oškrábat nožem.

7) Na květináči se objevují bubliny, rezavý potah nebo nepěkná místa. Pravděpodobně byl nátěr řídký nebo jste nenatřeli celý květináč - například odtokový otvor. Příště musíte natírat opatrněji a nejlépe vícekrát.

8) Koupili jsme lepidlo - musíme koupit ještě i lak? Protože plocha, potřená lepidlem, je lesklá, musíme celou dekoraci nějak dokončit - ať už potřeme celý předmět přímo lepidlem nebo lakem. Jinak by bylo vidět, kde všude jste táhli štětcem.

Tak a už nám zbývá jenom držet palce, aby se vám zdobení povedlo!