jirkaclanek.jpg
Zdroj fotografie: Lizardflms / Shutterstock.com

Jak se na cvičení obléci?
Pokud cvičíte venku nebo provozujete sezónní sporty, může se to, co máte na sobě, měnit s ročním obdobím. Při oblékání pro venkovní cvičení mějte na paměti tyto tipy:

  • Teplé počasí. Během teplých letních měsíců nezapomeňte zvolit látky, které umožňují pokožce dýchat a odvádět pot. Oblečte se do chladného a pohodlného oblečení, které vám umožní volný pohyb. Nejlepší jsou volná trička a topy, co vám zajistí pohodlný pohyb a cirkulaci vzduchu, což vás ochladí a zpříjemní vám trénink.
  • Chladné počasí. Když je venku velmi chladno, budete se muset oblékat teple, ale mějte na paměti, že budete cvičit, a zvyšovat tak svou srdeční frekvenci a tělesnou teplotu. Oblečte se do vrstev, které můžete postupně sundávat. Vždy se oblékněte do počasí, které je teplejší než to, co říká venkovní teploměr. Jako první vrstvu volte oblečení odvádějící pot –
    a na ni oblečte izolační vrstvu. Vždy si zakryjte hlavu, uši a ruce, abyste je chránili před chladem.
  • Mokré nebo větrné počasí. Nic nemůže venkovní cvičení zničit rychleji, než když se namočíte v dešti nebo budete bojovat se silným větrem. Nezapomeňte na vnější vrstvu, která chrání pokožku před povětrnostními vlivy.

Nezapomeňte, že bez ohledu na to, jaká je teplota, je pravděpodobné, že se během cvičení zapotíte.

Co dělat po cvičení?
Odpočinek a zotavení je nezbytnou součástí každého cvičení. Zotavení po cvičení má velký dopad na vaše fitness výsledky a sportovní výkon – a umožňuje vám trénovat mnohem efektivněji. Většina lidí bohužel neví, jaká regenerace svalů po cvičení je vhodná. Zde je několik tipů, jak správně regenerovat:

Odpočívejte a relaxujte
Čas je jedním z nejlepších způsobů, jak se zotavit (nebo vyléčit) z téměř jakékoli nemoci nebo zranění, a to i po náročném tréninku. Vaše tělo má úžasnou schopnost postarat se o sebe, pokud mu to dovolíte. Odpočinek po náročném tréninku umožňuje, aby proces zotavení probíhal přirozeným tempem. Není to jediná věc, kterou můžete, nebo byste měli udělat pro podporu zotavení, ale někdy je nejjednodušší prostě nedělat nic.

Protáhněte se
Po náročném tréninku zvolte jemné protažení. Jedná se o jednoduchý a rychlý způsob, jak pomoci svalům zotavit se rychleji.

Dopřejte si masáž
Masáž je nejenom příjemná, ale zlepšuje i oběh, a zároveň vám umožní plně si odpočinout. Můžete také vyzkoušet samo-masáž a cvičení s pěnovými míčky pro uvolnění těsných svalů. Alespoň tak ušetříte, protože ceny za tyto masáže nebývají nízké.

Dejte si ledovou koupel
Někteří sportovci nedají dopustit na ledové koupele, ledové masáže nebo kontrastní vodní terapii (střídání horkých a studených sprch), aby se zotavili rychleji, snížili bolest svalů a předcházeli zranění. To je skvělý způsob, jak rozproudíte své tkáně a regenerujete organismus.

Jezte zdravé regenerační potraviny
Po vyčerpání zásob energie cvičením musíte doplnit palivo. Pokud očekáváte, že se vaše tělo zotaví, opraví tkáně, zesílí a bude připraveno na další výzvu. V ideálním případě byste se měli pokusit sníst do 60 minut po skončení tréninku jídlo, které obsahuje vysoce kvalitní bílkoviny a sacharidy. Pokud chcete mít pevné břicho bez tukové vrstvy, doporučujeme takto zdravé jídlo konzumovat častěji.

Vyspěte se
Během spánku se ve vašem těle odehrávají úžasné věci. Optimální spánek je nezbytný pro každého, kdo pravidelně cvičí. Během něj vaše tělo totiž produkuje růstový hormon (GH), který je do značné míry zodpovědný za růst a opravu tkání.

Vyhněte se přetrénování
Jedním z jednoduchých způsobů, jak se rychleji zotavit, je především navrhnout rutinu inteligentního tréninku. Nadměrné cvičení, intenzivní trénink nebo nedostatek odpočinkových dní omezí vaše kondiční zisky z cvičení a podlomí vaše úsilí o zotavení.

Reklama